Borrell: 35 milliárd eurót fizetett az EU a háború kezdete óta az oroszoknak
Az EU 35 milliárd eurót fizetett az orosz energiáért a háború kezdete óta, szemben azzal az egymilliárd euróval, amelyet Ukrajnának küldött külföldi segélyek formájában – idézte az Euronews Josep Borrellt, az EU vezető diplomatáját.
“Inkább ritkábban mondjuk Zelenszkijnek, hogy ő egy hős, ehelyett adjunk neki több fegyvert. Ezt várják el tőlünk az ukránok, ezt tesszük és gyorsabban kell tennünk. Nyomás alá helyezni Oroszországot és felfegyverezni Ukrajnát. Segítenünk kell nekik felvenni a harcot a megszálló erőkkel szemben a rendelkezésünkre álló összes képességünkkel” – mondta Borrell szerdán az Európai Parlamentben.
“Közel 1 milliárd eurót adtunk Ukrajnának. Ez soknak tűnhet, de 1 milliárd eurót fizetünk Putyinnak minden nap az általa biztosított energiáért. A háború kezdete óta mi 35 milliárd eurót adtunk neki, szemben azzal az 1 milliárd euróval, amelyet Ukrajnának adtunk fegyverkezésre.”
Az EU súlyos függőségét az orosz olajtól, gáztól és széntől az ukrajnai háború nyilvánvalóvá tette.
Egyre több hang szólítja fel a Nyugatot, hogy vezessenek be teljes embargót az orosz fosszilis tüzelőanyagokra vonatkozóan, amely importja tavaly több, mint 99 milliárd eurót tett ki és amelyet a Kreml a hadigépezetének finanszírozására fordított.
A kérdés azonban erősen megosztóvá vált a tagállamok között, amelyek eltérő energiaszerkezettel rendelkeznek és ezért egyenlőtlenül vannak kitéve az elzárás következményeinek. Míg Lengyelország és a balti államok szerint a lépés az EU erkölcsi kötelessége, a német vállalkozások “meredek recesszióra” figyelmeztettek, ha teljes embargót vezetnének be.
Az erről szóló vita intenzitása új szintre emelkedett, miután a Kijevhez közeli Buchából civilek ellen elkövetett, válogatás nélküli gyilkosságokról szóló hírek érkeztek.
Az Európai Bizottság az orosz energiahordozókról való leválás első lépéseként megszavazta azt az új szankciócsomagot, mely megtiltja az EU tagállamai számára az orosz szén behozatalát. Ez eddig nagyjából 4 milliárd eurót tett ki és egyébként a legkönnyebben pótolható forrás.
“Ma véget vetettünk a szénnek, de ez a teljes számla nagyon kis töredéke. Függetlenségünk, energetikai autonómiánk a megújuló energiától függ, és most először fog kezet a geopolitika és a klímaváltozás egy közös cél érdekében” – mondta akkor Borrell.
A Bizottság bejelentette, hogy elgondolkodik a keleti olajjal kapcsolatos szankciókon is, amiért az EU évente több, mint 70 milliárd eurót fizet, de nem említette a gázt, amelyre az EU több mint 16 milliárd eurót költ.
Érdemes elolvasniEU: az orosz szénre behozatali tilalom és további kemény szankciók is életbe lépnek!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén