Felfüggesztették Oroszország tagságát az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában
Az ENSZ Közgyűlése 93 vokssal 24 ellenében, 58 tartózkodás mellett megszavazta Oroszország felfüggesztését az orosz katonák által elkövetett, az Egyesült Államok és Ukrajna által háborús bűnökkel egyenértékűnek nevezett jogsértések vádja miatt.
Moszkva “barátságtalan gesztusnak” minősítette a lépést és kijelentette, hogy ennek következményei lesznek a kétoldalú kapcsolatokra nézve – olvasható a Reuters által közölt feljegyzésben.
A lépést szorgalmazó hangok azután erősödtek fel, miután a kijevi tartományban található Bucha utcáin heverő civil holttestekről készült képek kerültek elő.
Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete indított kampányt Oroszországnak az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából való eltávolítására, mondván, hogy figyelmeztetni kell arra, hogy nem léphet fel továbbra is “ilyen büntetlenül” és tehet úgy, mintha tiszteletben tartaná az emberi jogokat.
Ukrajna azzal vádolta az orosz csapatokat, hogy több száz civilt öltek meg Buchában, amit Moszkva konzekvensen tagad.
Vaszilij Nebenzia, Oroszország ENSZ-nagykövete a hét elején kijelentette, hogy miközben Bucha orosz ellenőrzés alatt állt, “egy civil sem szenvedett el semmilyen erőszakos cselekményt”.
Liz Truss külügyminiszter „globális páriának” nevezte Oroszországot a felfüggesztést eredményező szavazás után.
Dmitro Kuleba, Ukrajna külügyminisztere kijelentette, hogy “hála minden tagállamnak”, akik támogatták a szavazást és “a történelem helyes oldalát választották”.
Mivel Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja és onnan nem távolítható el, az Emberi Jogi Tanácsból való felfüggesztése erőteljes módja annak, hogy az ENSZ kifejezze rosszallását Oroszország ukrajnai lépéseivel szemben.
A szavazás előtt kiadott szövegtervezetben Moszkvát azzal vádolták, hogy “humanitárius válságot” idéz elő Ukrajnában.
Az ukrajnai orosz invázió február 24-i kezdete óta az ENSZ Közgyűlése két, Moszkvát elítélő határozatot fogadott el, amelyek a mostaninál is több támogatást kaptak, 141 és 140 igen szavazattal.
Oroszország felfüggesztéséig a genfi székhelyű tanács 47 tagból állt, Oroszország a hároméves mandátuma második évét töltötte.
A 2006-ban létrehozott Emberi Jogi Tanács nem hozhat jogilag kötelező erejű határozatokat, mindazonáltal vizsgálatokat engedélyezhet és jelentős politikai üzeneteket küldhet.
A szervezet a múlt hónapban vizsgálatot indított a Kreml ellen, beleértve az orosz offenzíva megkezdése óta Ukrajnában történt történt lehetséges háborús bűnöket is.
Oroszország felfüggesztése több, mint presztízsveszteség – jelzés, hogy az ENSZ Közgyűlés tagjainak kétharmada úgy gondolja, hogy Moszkva nem alkalmas arra, hogy egy nemzetközi emberi jogi testület tagja legyen.
Érdemes elolvasniNATO-főtitkár: a szövetség legalább két országgal tovább bővülhet hamarosan
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Pho leves története és Budapest top 10 helye ahol megkóstolhatod
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán
Kiderült, hogy a varjú az egyetlen állatfaj, amely az ember mellett képes erre
Elon Musk kijelentette, hogy ő egy 3000 éves, időutazó földönkívüli
Szomorú vagy ok nélkül? Lehet, hogy a zene az oka, amit hallgatsz
Honnan ered a malacpersely?