A világ legnagyobb olajipari vállalata is döntött az orosz olaj forgalmazásáról
A Vitol Group, a világ vezető független olajkereskedője az év végéig leállítja az orosz nyersolaj és termékek kereskedelmét – írja belső információkra hivatkozva a CNN.
A holland energia- és nyersanyagkereskedelmi vállalat úgy döntött, hogy nem köt új orosz nyersolaj- és termékügyleteket.
A Vitol nem volt hajlandó kommentálni az értesülést azon túl, hogy megerősítette a hírről korábban beszámoló Bloomberg cikkének pontosságát.
Amióta Oroszország februárban megtámadta Ukrajnát, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kanada és Ausztrália sorra jelentették be, hogy betiltják az orosz olajat.
Több egyéb nagyvállalat, köztük a Shell, a TotalEnergies és a Neste szintén leállították az orosz nyersolaj vásárlását vagy ígéretet tettek arra vonatkozóan, hogy ezt 2022 végéig megteszik.
Mivel a keleti olaj sok vásárlóból vált ki ellenérzéseket, az orosz piacon etalonnak számító Urals kőolajjal a világpiacon egyre szélesebb diszkonttal kereskedtek. Jelenleg a hordónkénti ára 34 dollárral kevesebbet, mint a Brent nyersolajé.
A Nemzetközi Energia Ügynökség szerdai becslése szerint áprilisban napi 1,5 millió hordóval csökkent az orosz olajkészlet, májustól pedig ez a szám akár napi 3 millió hordó is lehet, ha folytatódik a vásárlók bojkottja.
“Míg egyes vevők, különösen Ázsiában, növelték a drasztikusan leárazott orosz hordók vásárlását, a piacok legnagyobb szereplői csökkentik” – mondta az ügynökség.
“Egyelőre nincs jele annak, hogy megnövekedett mennyiség Kínába kerülne.”
A Vitol bevételei tavaly csaknem megduplázódtak, elérve a 279 milliárd dollárt, mivel az olaj iránti globális kereslet helyreállt, miután a gazdaságok újra megnyíltak a járvány miatti bezárásukból. A társaság tavaly napi 7,6 millió hordó nyersolajjal és egyéb olajipari termékkel kereskedett – olvasható a cég honlapján.
Ez több, mint Oroszország napi kőolajexportja, amelyet az IEA körülbelül 4,7 millió hordóra becsült 2021-ben. Ebből napi 2,4 millió hordó jutott Európába.
Ez és az Európai Unió esetleges döntése az orosz olaj kivonásáról lehet a végső csapás az orosz gazdaság számára.
A múlt héten ugyanis Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy az EU olajembargó bevezetését fontolgatja a szankciók újabb körének részeként.
A Brent a globális ára március elején megugrott és rövid időre meghaladta a 139 dolláros hordónkénti árat, ami 14 éves csúcsot jelent, de azóta visszaesett 107 dollár körüli szintre.
A tervek szerint az Egyesült Államok és az IEA-tagországok 240 millió hordóról szóló összehangolt termelésre készülnek, mely segíthet az árak mérséklésében és pótolhatja az orosz nyersolajkészletek kiesését.
Érdemes elolvasniÍgy fizetünk az orosz gázért euróban, ami rubellé változik
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti