Mostantól nem az Apple a legértékesebb cég, a háború legyőzte a koronavírust
A befektetők egyre inkább szabadulnak a technológiai cégek részvényeitől és kevésbé kockázatosnak tartott eszközökbe fektetnek. Ez hatással van az Apple-re is, ami most elvesztette a világ legértékesebb vállalata címet.
A szaúd-arábiai olaj- és gázgyártó, az Aramco csaknem két év után először szerezte vissza az első helyet az iPhone gyártójától.
Az Apple részvényei több mint 5%-ot estek szerdán New Yorkban, így a kereskedési nap 2,37 billió dolláros (1,94 milliárd GBP) tőzsdei értékkel zárult.
Ez azt jelenti, hogy a szaúdi óriás lett ismét az uralkodó a maga 2,42 billió dollárjával.
Ez az első alkalom, hogy 2020 óta az Aramco visszahódította a vezető helyet. Az energiatermelők részvényei idén jelentős mértékben emelkedtek, köszönhetően a kőolaj és a földgáz világpiaci szárnalásának.
Eközben az Apple részvényei közel 20%-ot estek az év eleje óta a technológiai részvények eladási hulláma után.
A technológiai részvényindex, a Nasdaq 3,2%-os mínuszban zárt szerdán New York-i tőzsdén, miután a hivatalos adatok szerint az amerikai infláció továbbra is több mint 40 éves csúcs közelében maradt. Az utóbbi időben a Bitcoin, a többi jelentős kriptovaluta és a digitális eszközök szintén meredeken zuhantak.
Az emelkedő árak jelentették a legnagyobb fenyegetést a világgazdaság fellendülésére a koronavírus-világjárvány után.
A világ központi bankjai kamatemeléssel reagáltak a problémára, ami kiváltotta a kockázatosabb befektetések felőli aggodalmakat és hogy a magasabb hitelköltségek lelassítják a gazdasági növekedést.
Csütörtökön a japán SoftBank Csoport rekordméretű veszteséget, 26,2 milliárd dollárt jelentett a Vision Fund kockázatitőke-alap miatt, mivel technológiai befektetéseinek értéke csökkent.
A veszteség éles ellentétben állt az egy évvel ezelőttivel, amikor a cég éves rekordnyereséget ért el.
A kockázatosnak tekintett eszközök piacról való kilépése szintén hozzájárult ahhoz, hogy a Bitcoin árfolyama 27.000 dollár alá süllyedjen.
A világ legnagyobb és legismertebb kriptovalutája mára mintegy 60 százalékot veszített értékéből, mióta tavaly novemberben rekordmagas értéket ért el.
Az Ethereum digitális érme követi a nagy testvért, az elmúlt héten már több mint 40 százalékos mínuszban volt.
Januárban az Apple volt az első olyan vállalat, amely elérte a 3 milliárd dolláros tőzsdei értéket. Ez a cég volt a járvány egyik legnagyobb nyertese, mivel a koronavírus-lezárások miatt megugrottak a kütyükre fordított kiadások.
Ezek idején a világ legnagyobb technológiai vállalatai azt tapasztalták, hogy jelentősen megnőtt az okostelefonok, táblagépek és laptopok iránti kereslet, mivel a kapcsolattartás nagyrészt az online térben zajlott. Valamivel több mint 16 hónap alatt az Apple részvénypiaci értékelése 2 milliárd dollárról 3 milliárd dollárra ugrott.
A pandémia végétől viszont az állami olajipari óriás, a Saudi Aramco profitált az emelkedő energiaárakból.
Szaúd-Arábia a legnagyobb kitermelő az OPEC olajkartellben, a Saudi Aramco pedig több mint kétszeresére, 110 milliárd dollárra növelte nettó nyereségét 2021-ben, szemben a 2020-as 49 milliárd dollárral.
A gazdaságok újbóli megnyitása a járványügyi intézkedések miatt 2021-ben az energiaárak meredek emelkedéséhez vezetett, idén pedig az ukrajnai háború még magasabbra emelte az árakat, mivel az országok Oroszország helyett egyéb ellátási alternatívákat keresnek.
Érdemes elolvasniFontos szerepet kap Magyarország az ukrán gabona továbbszállításában
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek