Putyin visszavág: most Oroszország vetett ki szankciókat EU-s gázcégekre, magyar vállalat is érintett
Az orosz kormány 31 európai, amerikai és szingapúri energiaipari vállalatot sújtott szerdán ellenszankciókkal, köztük a Gazprom korábbi európai leányvállalatait, valamint kereskedőket és földalatti gáztárolók üzemeltetőit.
A rendelet szerint az érintett vállalatokkal több ügyletet tilos lesz lebonyolítani. Az orosz hatóságok, jogi és magánszemélyek nem köthetnek velük és az ellenőrzésük alá tartozó szervezetekkel üzleteket, nem teljesíthetik a velük kötött megállapodásokból eredő kötelezettségeket, és nem végezhetnek pénzügyi tranzakciókat a javukra.
Ez egyebek között a már megkötött külkereskedelmi szerződésekre is vonatkozik.
A tilalmakat korábban elnöki rendelet határozta meg, és amelyeket most kormányrendelet konkretizált. Egyebek között megtiltotta a szankciós listán szereplő vállalatok javára történő kifizetéseket, értékpapírügyleteket, a tulajdonukban lévő vagy általuk bérelt hajók befutását az orosz kikötőkbe.
Az Interfax orosz hírügynökség tájékoztatása szerint ezek közé tartozik a lengyel EuroPol Gaz, a Gazprom Germania, valamint a Gazprom Germania 29 leányvállalata Magyarországon, Svájcban, Nagy-Britanniában, Franciaországban, Bulgáriában, a Benelux régióban, az Egyesült Államokban, Svájcban, Romániában és Szingapúrban.
Az érintett itthoni cég a WIEE Hungary Kft., melynek tulajdonosa a svájci Gazprom Schweiz AG.
Gazprom-csoport március 31-én megszüntette részesedését a Gazprom Germania Gmbh-ban és a vállalat tulajdonában lévő összes eszközben, beleértve a Gazprom Marketing & Trading Ltd. vállalatot is. A holding már nem tulajdonosa a Gazprom Export Business Servicesnek, a Szentpéterváron bejegyzett leányvállalatnak, amely viszont a Gazprom Germania GmbH egyedüli alapítója. Az orosz holding szerint ezeknek a vállalatoknak fel kell hagyniuk a Gazprom védjegyének használatával.
A német gazdasági és éghajlatvédelmi minisztérium a Gazprom Germania GmbH-t szeptember 30-ig a Szövetségi Hálózati Ügynökség gondnoksága alá helyezte, miután a Gazprom indoklás nélkül feladta a cég tulajdonjogát és arra kényszerítette a német energiahálózat-szabályozót, hogy átvegye az ottani működés irányítását.
Ezek közé tartozik Németország legnagyobb gáztárolója az alsó-szászországi Rehdenben, 4 milliárd köbméter kapacitással.
A német gazdasági minisztérium azt közölte, hogy vizsgálja a Gazprom Germania-val kapcsolatos orosz bejelentést, de egyelőre nem szolgált részletekkel.
A gázellátás jelenleg garantált és folyamatosan ellenőrzik a beérkezett mennyiséget – szögezte le a tárca.
A Gazprom Germania egy nemzetközi vállalatcsoport, amely leányvállalata, a Gazprom Marketing & Trading révén földgázzal kereskedik a brit spotpiacokon és cseppfolyósított földgázt értékesít Délkelet-Ázsiában, egy másik leányvállalata, a Gazprom Schweiz AG révén pedig földgázzal kereskedik Közép-Ázsiában és a volt Szovjetunió területén, valamint Ausztriában, Olaszországban és Szerbiában. A földgáz kereskedelme és értékesítése Németországban elsősorban a Wingason keresztül, Csehországban és Szlovákiában pedig a Vemex Gazprom Germanián keresztül történik.
A Gazprom Germania több jelentős földgáztárolót is üzemeltet Németországban, valamint több projekten dolgozott Szerbiában, Ausztriában és a Cseh Köztársaságban. Az EuRoPol GAZ a Gazprom és a lengyel PGNiG közös vállalkozása, amely a Jamal-Európa gázvezeték lengyel szakaszának tulajdonosa.
Érdemes elolvasniHatalmas lépést tett Románia a fekete-tengeri földgáz kitermelés felé
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon