Megszólalt a Srí Lanka-i elnök, az egész ország felhördült
Gotabaya Rajapaksa Srí Lanka-i elnök új miniszterelnököt nevezett ki, aki reményei szerint megpróbálja majd eloszlatni a súlyos gazdasági válság hibás kezelése miatt kirobbant tiltakozásokat.
A BBC szerint szerint Ranil Wickremesinghe ellenzéki képviselő esküdött fel a kormány élére.
A lépés azután történt, hogy az elnök figyelmen kívül hagyta a lemondásra irányuló felszólításokat országos beszédben megfogadta, hogy helyreállítja a rendet.
Kilenc ember meghalt és 200-an megsebesültek a zavargásokban azóta, hogy testvére, Mahinda Rajapaksa hétfőn lemondott a miniszterelnöki posztról.
Országos beszédében Rajapaksa azt mondta, hogy olyan új miniszterelnököt nevez ki, aki a legnagyobb támogatottsággal rendelkezik a parlamentben, valamint új kabinetet is felállítanak.
Wickremesinghe évtizedek óta meghatározó szerepet tölt be Srí Lanka politikai színterén – ez lesz a hatodik miniszterelnöki megbizatása, bár még soha nem töltött ki egy teljes ciklust.
Úgy tartják, hogy közel áll Rajapaksához és a szakértők úgy vélik, hogy azért esett rá a választás, mert valószínűleg garantálná a biztonságos átmenetet.
Ám jelenleg sem az ellenzékben, sem a közvéleményben nincs nagy támogatottsága.
Csütörtök reggel néhány órára feloldották a boltokat, üzleteket és irodákat bezáró országos kijárási tilalmat, de délután már újra bevezették.
Srí Lanka gazdasága szabadesésben van, az emberek kétségbeesése folyamatosan nő, ahogy az olyan alapvető termékek, mint az élelmiszer és az üzemanyag folyamatosan fogy vagy megfizethetetlenné válik.
Colombóban a lakosok már a kijárási tilalom feloldása előtt felsorakoztak a benzinkutak előtt. Több járművet lehetett látni az utakon, az emberek az üzleteket járták, hogy hozzájussanak a még elérhető nélkülözhetetlen árucikkekhez.
Az új miniszterelnök személyének bejelentését nagyrészt megdöbbenéssel és hitetlenséggel fogadták Srí Lankán.
Wickremesinghenek, aki egykor jó taktikus hírében állt, az évek során egyre zuhant a támogatottsága. A legutóbbi választásokon az egykor kormányzó Egyesült Nemzeti Pártnak mindössze egy parlamenti helyet sikerült összekaparnia, így ő maradt az egyetlen képviselője az országgyűlésben.
Ennek egyik fő oka, hogy annak dacára, hogy névleg az ellenzéki térfélen helyezkedik el, igen közel áll a Rajapaksa családhoz. Sokan úgy vélik, hogy segített megvédeni őket, amikor 2015-ben elveszítették a hatalmat – mostani kinevezését úgy tekintik, mint egy olyan elnököt, akit csak azért helyeztek pozícióba, hogy szembeszálljon a tüntetők követeléseivel.
Mindezt csak a hetek óta tartó tiltakozásokra adott újabb arrogáns válasznak tekintik.
A Srí Lanka-iak bírálták Rajapaksa elnök szerda esti beszédét, amely az első a tiltakozások múlt havi kezdete óta.
Felajánlotta, hogy az elnöki jogkör egy részét átadja a parlamentnek, de semmiféle menetrendet nem határozott meg.
A lemondását követelők nem voltak lenyűgözve az intézkedéstől és sokak szerint a beszéd nem foglalkozott a valódi problémákkal.
“Hol voltál az elmúlt 30 napban? Az embereknek nincs gyógyszerük, nincs élelmiszerük, az egész ország leállt” – nyilatkozta a BBC-nek egy tüntető, Kavindya Thennakoon a fővárosban.
“Az általa javasolt reformokra nincs szükségünk. Most arra van szükségünk, hogy az elnök lemondjon a hivataláról. Hihetetlen, hogy Gotabaya Rajapaksa ezt nem érti.”
A kormány elleni hetekig tartó békés tiltakozások hétfőn váltak erőszakossá, miután Mahinda Rajapaksa támogatói megzavarták a több ezer fős kormányellenes tüntetést.
Bár az idősebb Rajapaksa testvér röviddel ezután lemondott a miniszterelnöki posztról, a dühös tömeg azóta az egész családot és az őket támogató más politikusokat vették célba.
Hétfő és kedd este is folytatódtak a zavargások, szerte Colombóban felgyújtottak számos üzletet, valamint a Mahinda Rajapaksa egyik fiának tulajdonában lévő üdülőhelyet.
A volt miniszterelnök, aki két ciklust szolgált elnökként, saját biztonsága érdekében jelenleg az ország északkeleti részén található haditengerészeti bázison tartózkodik – erősítette meg a hadsereg.
A bíróság megtiltotta neki, fiának és 15 szövetségesének az ország elhagyását.
Biztonsági erőket az utcákra vezényelték, akik azt a parancsot kapják, hogy lőjék le a fosztogatókat.
Gotabaya Rajapaksa nem tett említést a kormánypárti támogatók szerepéről az erőszak kiváltásában, csak elítélte az általa „maffia akciónak” nevezett demonstrációkat és leszögezte, hogy a törvény teljes erejét beveti ellenük.
Az ország súlyos pénzügyi helyzete miatt a Srí Lanka-i rúpia nagyot zuhant, emiatt súlyos hiány keletkezett olyan alapvető cikkekben, mint az élelmiszerekben, az üzemanyag és az orvosi felszerelések.
A kormány a Covid-járványt hibáztatja, amely Srí Lanka turisztikai iparát – amely az egyik legnagyobb devizabevételt biztosította – jórészt elpusztította.
Sok szakértő szerint azonban az igazi felelős a rossz állami gazdálkodás.
Miközben a világjárvány a létfontosságú turisztikai szektort sújtotta és csökkentette Srí Lanka bevételeit és devizatartalékait, 2019-ben populista adócsökkentéseket, 2021-ben pedig betiltották a műtrágyákat, amely katasztrofális következményekkel járt az ország mezőgazdaságára nézve, teljesen tönkretéve az addigi jó terméshozamokat.
Általános a harag a Rajapaksa család ellen. Sokan úgy gondolják, hogy Mahinda Rajapaksa a rokonait ültette a zsíros helyekre, hogy az ország vagyonát a saját anyagi hasznuk gyarapodására fordítsák.
Gotabaya Rajapaksa korábban azt mondta, hogy tárgyalásokat folytat más politikai pártokkal egy egységkormány megalakításáról. A fő ellenzék azonban azt mondta, hogy addig nincs esély a megegyezésre, amíg az elnök pozícióban marad.
Így politikai patthelyzet áll fenn az országban, miközben Srí Lanka megpróbál tető alá hozni egy megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal egy, az országnak nyújtott mentőcsomagról.
A sziget 81 milliárd dolláros gazdasága csődközelben van, felfüggesztették a külföldi adósságok törlesztését is. Ennek főként az az oka, hogy nem tudják finanszírozni a Kínától felvett brutális hiteleket, amelyekből a hatalmas és teljesen fölösleges infrastrukturális projekteket fizették.
Érdemes elolvasniSzükségállapotot hirdettek Srí Lankán
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon