A világ második legnagyobb gabonaexportőre megtiltotta a kivitelt – ebből globális éhínség lehet
India, a világ második legnagyobb búzatermelője néhány kivételtől eltekintve megtiltotta a gabonaexportot, ami tovább fokozhatja az ukrajnai háború által tovább súlyosbított világszintű hiányt, írja a NYT.
Nem túlzás azt feltételezni, hogy ez globális éhínséghez vezethet.
A háború miatt leállt a búzatermelés Ukrajnában és Oroszországban, amelyek önmagukban is jelentős élelmiszer-beszállítók, a Fekete-tengeren folyó harcok és a hajóblokád pedig korlátozza a már learatott gabona szállítását.
A kínai rossz termés, valamint az indiai hőhullám és a más országokban tapasztalható szárazság tovább rontotta a globális kínálatot.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának adatai szerint India rendelkezik a világ gabonatartalékának körülbelül 10 százalékával – nagy többlet a gazdálkodóinak nyújtott erőteljes támogatásokból ered. Hónapok óta olyan országnak tekintik, amely segíthet pótolni a világszintű ellátási hiányt.
A búzaexport mostani tilalmára, amelyet a Kereskedelmi Minisztérium pénteki közleményében jelentettek be, Narendra Modi miniszterelnök korábbi nyilatkozataiból nem igazán lehetett számítani.
Az indiai vezető áprilisban még azt mondta Joe Biden amerikai elnöknek, hogy az ország a tartalékait felhasználva készen áll a világ ellátására.
Közben arra buzdította a hazai termelőket, hogy ragadják meg a lehetőséget, az indiai tisztviselőket és a pénzintézeteket pedig felszólította az exportőrök támogatására.
A mezőgazdasági szakértők szerint azonban a folyamatos hőhullám és a hőmérséklet emelkedése hatással lehet az idei betakarításra, ez lehet az oka annak, hogy a kormány irányt váltott és exporttilalmat rendelt el.
A Kereskedelmi Minisztérium pénteki közleménye szerint néhány kivételtől eltekintve azonnal betiltották a búzaexportot, mert a termés árának hirtelen megugrása veszélyeztette India élelmezésbiztonságát.
A közlemény szerint a korlátozott kivitelt csak az egyes kormányok egyéni kérésére engedélyezik, amelyek saját élelmiszer-ellátása sérülékeny.
Az exporttilalom további csapást jelenthet a széles körű éhínség fokozódó fenyegetése ellen küzdő nemzetközi szervezeteknek. A Világélelmezési Program, az Egyesült Nemzetek Szervezetének egyik ügynöksége arra figyelmeztetett, hogy további 47 millió ember éhezhet, mivel a háború tovagyűrűző hatásai tovább fokozzák az élelmiszerárak meredek emelkedését és a műtrágyahiány jelenlegi válságát.
Május elején az ügynökség vezető közgazdásza, Arif Husain azt mondta, hogy tárgyalásokat folytat Indiával a készletek felhalmozásáról a hiány enyhítése érdekében. Azt is elmondta, hogy a Világélelmezési Program arra sürgette a nemzeteket, hogy ne léptessenek életbe exporttilalmat, mert az emelheti az árakat és csökkenti a rendelkezésre álló készleteket.
„Remélhetőleg az országok hallgatnak rá” – mondta.
Ashok Gulati, egy neves indiai mezőgazdasági közgazdász szerint a minisztérium bejelentése rossz fényben tünteti fel Indiát, mivel ellentmond a kormány korábbi megjegyzéseinek, miszerint búzával akarnak ellátni a rászoruló országokat.
Érdemes elolvasniKiderült, hogy mit csinál Moszkva a lopott ukrán gabonával
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban