A videojáték növelheti a gyerekek intelligenciáját?
A kutatók összefüggést találtak a több videojátékkal töltött idő és a gyerekek intelligenciájának növekedése között, ami némiképp ellentmond annak a narratívának, miszerint a játék káros a fiatal elmékre, olvasható a ScienceAlert oldalán.
Míg a kognitív képességek különbsége csekély volt, és nem elég ahhoz, hogy ok-okozati összefüggést mutasson, így is meglehetősen figyelemre méltó. A tanulmány gondosan figyelembe vette a különböző változókat is, köztük a genetikai különbségeket és a gyermek társadalmi-gazdasági hátterét.
A tévénézés és a közösségi média használata viszont nem volt pozitív vagy negatív hatással az intelligenciára. A kutatás hasznosnak bizonyulhat abban a vitában, hogy mennyi képernyőidő lehet megfelelő vagy épp túl sok a fiatal elmék számára.
“A digitális média meghatározza a modern gyermekkort, de kognitív hatásai nem egyértelműek, és heves vitákat generálnak” – írják a kutatók a tanulmányukban.
“Úgy gondoljuk, hogy a genetikai adatokkal végzett vizsgálatok tisztázhatják az ok-okozati összefüggéseket és korrigálhatják az öröklött hajlamok szerepét.”
A kutatók az ABCD-tanulmányban 9.855 gyerek képernyő előtt töltött idejét követték nyomon, mindannyian 9-10 évesek voltak és az Egyesült Államokban laktak. A fiatalok átlagosan napi 2,5 órát töltenek tévézéssel vagy online videókkal, 1 órát videojátékokkal és fél órát a közösségi médiákon.
A kutatók két évvel később ebből több mint 5.000 gyermek adatait tanulmányozták.
A közbenső időszakban azok, akik arról számoltak be, hogy a szokásosnál több időt töltöttek videojátékokkal, 2,5 IQ-pontos növekedést tapasztaltak az átlagos emelkedés felett.
Az IQ-pont növekedése a gyerekek teljesítményén alapult olyan feladatokban, amelyek a szövegértést, a vizuális-térbeli feldolgozást, valamint a memóriára, a rugalmas gondolkodásra és az önkontrollra összpontosító feladatokat tartalmazták.
Fontos megjegyezni, hogy bár a tanulmány csak az Egyesült Államokban élő gyerekeket vizsgálta és nem tett különbséget a videojáték-típusok között (mobil és konzolos játékok), mégis értékes betekintést ad a játék és az IQ viszonyába, valamint alátámasztja azt az elképzelést, hogy az intelligencia nem egy velünk született állandó érték.
“Eredményeink alátámasztják azt az állítást, hogy a képernyő előtt töltött idő általában nem rontja a gyerekek kognitív képességeit és hogy a videojátékok valóban segíthetnek az intelligencia növelésében” – mondja Torkel Klingberg, a svéd Karolinska Intézet idegkutatója.
Ahogy a kutatók megjegyzik, nem ez az első tanulmány, amely azt sugallja, hogy összefüggés lehet a gyerekek játékkal eltöltött ideje és kognitív képességeik fejlődése között – és úgy tűnik, a videojátékoknak más előnyei is vannak.
A jelenlegi kutatás mögött álló csapat azt állítja, hogy a kis mintalétszám, a tanulmányok eltérő felépítése, valamint a genetikai és társadalmi-gazdasági hatások figyelmen kívül hagyása mind a képernyőidő hatásairól szóló ellentmondásos jelentésekhez vezetett, amelyeket a mai napig láttunk. Ezek azok a korlátok, amelyeket ez a tanulmány minimálisra kívánt csökkenteni.
Mindez azt jelenti, hogy nagyon sok tényező játszik szerepet a témában. Mind az intelligencia fejlesztése és annak módja, mind a képernyő előtt töltött idő különböző módokon befolyásolhatja testünket és szokásainkat – ezért sokkal több kutatásra van szükség.
Érdemes elolvasniEgy új tanulmány szerint pont a legnépszerűbb fájdalomcsillapító okozhatja a krónikus fájdalom kialakulását
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban