Matuzsálem korú tankokat küldenek a frontra az oroszok
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban egy dolog biztosan kijelenthető: mind az orosz, mind az ukrán fél folyamatosan dezinformál. A győzelmi jelentéseikben mind a két szereplő messze eltúlozza a másik oldalnak okozott katonai veszteségeket.
Az ukránok a minap azt jelentették be, hogy az oroszok kifogytak a bevethető harckocsikból. Tény, hogy veszteségeik hatalmasak, a független és hitelesnek tartott Oryx projekt is legalább 4000, fotókkal vagy videóval igazolt megsemmisített orosz katonai járművet tart számon.
Mindezek ellenére azok az ukrán információk, melyek szerint Moszkva nagyjából ötven éves T-62-es harckocsikat küld a fontra, csak szokásos kacsának tűnt, de most nagyon úgy látszik mégis igaz a hír.
A T-62-es harckocsi az elsőként az ’56-os szabadságharc leverésekor bevetett T-54/55 továbbfejlesztett változata, a típus utolsó példányai is 1975-ben gurultak le a gyártósorról. Az 1973-ban vívott, arab-izraeli Jom kippuri háborúban még korszerűnek számított, aztán szépen elment felette az idő.
Mindezt bizonyítja, hogy a már több mint harminc éve lezajlott Öböl-háborúban, az iraki erők által bevetett T-62-eseket számottevő saját veszteségek nélkül söpörték le az amerikai Abrams M1A1-esek a csatatérről.
A Szovjetunió hidegháborús örökségének utolsó, a ’80-es években valamennyire modernizált T-62M és T-62MV példányait az orosz haderő 2013-ban vonta ki végleg a hadrendjéből. Az idén hatvan éves konstrukció mind fegyverzetben, mind pácélvédettségben mára végzetesen elavult.
Russian T-62M Tanks at Melitopol Railway station. pic.twitter.com/yvdshp4hU2
— Def Mon (@DefMon3) May 25, 2022
A T-62-es különböző változataiból papíron legalább 2.000 darab található az orosz raktárakban, azonban ennek a mennyiségnek zöme már a kivonásukkor sem volt bevethető állapotban. Már csak azért sem, mert a lényegesen korszerűbb T-72-es és T-80-as harckocsikból is sok ezer példány van készleten, így a selejtezésre ítélt T-62-esek karbantartása felesleges pénzkidobás lett volna. Azt is sejteni lehet az információmorzsákból, hogy a még hadrendben lévő típusokat sem kímélték a hadseregen belül működő korrupt tisztek közreműködésével végrehajtott rendszerszintű fosztogatások és lopások.
Egyes beszámolók szerint a tartalékban lévő T-80-as harckocsikból tömegesen lopták ki a gázturbinákat és az értékesebb alkatrészeket, pont azokat, amik nehezen pótolhatóak. A magas veszteségek mellett ez is oka lehet annak, hogy az oroszok teljesen kifogytak a bevethető páncélosokból, és így kénytelenek voltak a még működőképes T-62-eseket a fontra irányítani.
Az oroszok is tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy a teljesen elavult T-62-esekre nem csak a legmodernebb és rettegett, nagy számban alkalmazott Javelin és NLAW páncélelhárító fegyverek jelentenek halálos veszélyt, hanem szinte minden, a fronton fellelhető páncéltörő eszköz. Öntött, nem kellően vastag homogén páncélzatának védelme csekély, ezen érdemben az esetlegesen utólag felszerelt passzív védelmi eszközökkel sem lehet javítani.
Az eddig nyilvánosságra került felvételeken látható, hogy a frontra küldött T-62M-eken azonban még ez a fajta plusz védelem sincsen. Ezekkel az harceszközökkel az ukrán erők felszereltségét és felkészültségét ismerve harcba menni nagyjából az öngyilkossággal egyenértékű. Megjósolható, hogy a gyakorlatilag halára ítélt személyzet mindezek tudatában mekkora kedvvel és elszántsággal fog majd küzdeni.
Elképzelhető, hogy a T-62 harckocsikat nem a reguláris orosz alakulatok kapják majd, hanem az eddig is legtöbbször golyófogónak használt szakadár erők „arzenálját” gazdagítják. Ezek a csapatok eddig is mostohagyerekként voltak kezelve, sokszor a második világháborús színvonalat képviselő fegyverekkel és felszereléssel voltak kénytelenek harcolni, ezt számos felvétel és beszámoló is bizonyítja.
Az azonban biztosan kijelenthető, hogy a világ második legnagyobbjának számító orosz haderő, továbbá magának az egész orosz hadiiparnak a presztízse egy újabb komoly csorbát szenvedett. A T-62-esek alkalmazása kvázi beismerése annak, hogy a haditechnikai eszközökből messze nem rendelkeztek akkor készletekkel, mint azt eddig sejteni lehetett, az elszenvedett súlyos veszteségeiket pedig az orosz hadiipar nem tudja már elvárható gyorsasággal pótolni.
Érdemes elolvasniEzért lövik ki sorra az orosz tankokat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon