Ukrajna attól fél, hogy Donbász lesz a második Mariupol, a belaruszok is mozgolódnak
Az orosz erők előrenyomulása a kelet-ukrajnai ipari Donbászban félelemmel tölti el az ott lakókat. A régió városai rettegnek, hogy ugyanazokat a borzalmakat fogják átélni, mint a mariupoli lakosság a bukás előtti hetekben, írja az Euronews.
A pénteki harcok is a két kulcsfontosságú városra – Szeverodonyeckre és a közeli Liszicsanszkra – összpontosítottak, az utolsó ukrán irányítás alatt álló területekre Luhanszkban, a Donbászt alkotó két tartomány egyikében, ahol az Oroszország által támogatott szakadárok már nyolc éve ellenőriznek bizonyos területeket.
Luhanszk kormányzója arra figyelmeztetett, hogy az ukrán katonáknak vissza kell vonulniuk Szeverodonyeckből, hogy elkerüljék a bekerítésüket. Szergij Haidai regionális kormányzó azonban végső ukrán győzelmet jósolt.
“Az oroszok nem tudják majd elfoglalni a Luhanszk régiót a következő napokban, ahogy azt az elemzők jósolják” – írta Haidai pénteken a Telegramon.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is kihívó hangot ütött meg pénteki éjszakai videóbeszédében. “Ha a megszállók azt hiszik, hogy Lyman vagy Szeverodonyeck az övék lesz, akkor tévednek” – mondta.
Olekszandr Striuk, Szeverodonyeck polgármestere a Mariupolért vívott csatára emlékeztetőnek nevezte a város körülményeit, mondván, hogy “a várost módszeresen elpusztítják – a város épületeinek 90 százaléka megsérült”.
A most romokban heverő kikötővárost az orosz erők folyamatosan lőtték a csaknem három hónapig tartó ostrom során, amely a múlt héten ért véget, amikor Oroszország bejelentette elfoglalását. Félő, hogy több mint 20.000 civil halt meg csak az ottani harcokban.
A háború előtt Szeverodonyeck körülbelül 100.000 embernek adott otthont. Körülbelül 12-13 ezren maradtak a városban, mondta Striuk, menedékhelyeken húzódva, nagyrészt elzárva Ukrajna többi részétől.
Az Institute for the Study of War, egy washingtoni agytröszt elemzése szerint a Mariupolban látottak utalások lehetnek Oroszország Donbász-stratégiájára, ahol Moszkva olyan intézkedésekkel szilárdítja meg ellenőrzését, mint az államilag ellenőrzött műsorok és az iskolai tantervek felülvizsgálata.
Phillip Breedlove tábornok, az Egyesült Államok NATO Európai Parancsnokságának volt vezetője pénteken a washingtoni székhelyű Közel-Kelet Intézet testületi ülésén kijelentette, hogy Oroszország “ismét módosította céljait és most úgy tűnik, hogy megvetik a lábukat ahelyett, hogy a támadásra összpontosítanának és inkább a már birtokukban lévő földterületetekre koncentrálnak.”
Ez az agresszív nyomás azonban visszaüthet, és komolyan kimerítheti Oroszország fegyvertárát. Oleh Zsdanov katonai elemző az Egyesült Királyság védelmi minisztériumának értékelését megismételve kijelentette, hogy Oroszország 50 éves T-62-es harckocsikat használ, “ami azt jelenti, hogy a világ második hadserege kifogyott a modernizált felszerelésből”.
Dmitro Kuleba külügyminiszter ismét a nyugati országokhoz fordult a nehézfegyverek ügyében, mondván, ez az egyetlen terület, ahol a Kreml egyértelmű előnyt élvez.
“Tüzérség nélkül, többlövetű rakétarendszerek nélkül nem tudjuk visszaszorítani őket” – mondta.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az RT Arabicnak adott pénteken adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy az országát elérő rakéták Ukrajna számára való biztosítása “a legkomolyabb lépést jelentené az elfogadhatatlan eszkaláció felé”.
Eközben északon a szomszédos Fehéroroszország – amelyet Oroszország az invázió előtt megállóhelyként használt – pénteken bejelentette, hogy csapatokat küld az ukrán határ felé.
Bár Minszk a februári invázió óta ide-oda mozgatja csapatait a határ és az ország központibb területei között, Alekszandr Lukasenko rezsimje még nem csatlakozik az Ukrajna elleni háborúhoz.
Érdemes elolvasniNagyon komoly fegyvereket kaphat Ukrajna az USA-tól
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon