Dél-Korea bekeményít: azonnali és szigorú megtorlást helyezett kilátásba
Yoon Suk-yeol dél-koreai elnök szerdán utasította a hadsereget, hogy “azonnal és szigorúan” toroljanak meg bármilyen észak-koreai provokációt, tette közzé a Reuters.
Az aggodalmak amiatt erősödtek meg az országban, mert a jelentések szerint Észak-Korea hamarosan öt év után végrehajthatja az első nukleáris kísérletét.
A májusban hivatalba lépő Yoon most először hívta össze a legfelsőbb katonai parancsnokokat, és fokozott figyelemre szólította fel a vezérkart Észak-Korea nukleáris és rakétaprogramja miatt – közölték a kommünikében.
Észak-Korea ebben az évben példátlan ütemben hajtott végre kilövési gyakorlatokat, és vélhetően hetedik atomrobbantására készül.
A katonai találkozóra egy nappal azután került sor, hogy az Egyesült Államok Légierejének F-35A lopakodó vadászgépei megérkeztek Dél-Koreába, ami 2017 óta az első nyilvánosan bejelentett látogatásuk.
“Yoon elnök kijelentette, hogy erős védelmi képességeknek kell készen állniuk az ország biztonságának és nemzeti érdekeinek védelmére, mivel a Dél-Koreát és Északkelet-Ázsiát övező biztonsági bizonytalanságok minden eddiginél jobban eszkalálódnak” – olvasható az elnöki hivatal közleményében.
Múlt héten Yoon találkozott Joe Biden amerikai elnökkel és Fumio Kishida japán miniszterelnökkel a madridi NATO-csúcstalálkozón, és megállapodott abban, hogy további lehetséges eszközöket vizsgálnak meg az Észak-Korea elleni “kiterjesztett elrettentés” megerősítése érdekében.
A helyzet súlyosságát jól jelzi, hogy a két távol-keleti ország a fenyegetés árnyékában félretette egymással szemben táplált ellenérzésüket. A Japán és Dél-Korea közötti kapcsolatok régóta fagyosak, köszönhetően az 1910 és 1945 közötti Japán megszállásának.
A két állam egymás felé irányuló diplomáciája az elmúlt években érte el mélypontját Dél-Korea előző elnökének, Mun Dzseinnek a vezetése alatt. Folyamatosak voltak közöttük a területi viták, a két nemzet a hírszerzési adatok megosztásáról szóló egyezményt is kölcsönösen felmondta. Yoon azonban most lépéseket tett afelé, hogy helyreállítsa a megtépázott kapcsolatokat, és úgy tűnt, Kishida is kedvezően reagált.
A dél-koreai és a japán vezetők egyébként most először vettek részt megfigyelőként a NATO éves csúcstalálkozóján.
Érdemes elolvasniÉszak-Korea készen áll az atomrobbantásra, a szomszédait és az USA-t fenyegeti
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon