Az ENSZ és a törökök közbenjárásával újraindulhat a gabonaszállítás
Az Oroszország által a Fekete-tengeren blokkolt ukrán gabonaexport újraindítását célzó tárgyalások megegyezést hoztak – közölte Törökország.
Törökország védelmi minisztere, Hulusi Akar elmondta, hogy mindkét fél megállapodott a szállítóhajók útvonalainak biztonságának biztosításáról.
Ismertette továbbá, hogy az egyezményt a jövő héten írják alá, amikor is további tárgyalásokat folytatnak Törökországban.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár “kritikus előrelépésnek” nevezte a döntést.
Megjegyezte, hogy további munkára van szükség a határozat véglegesítéséhez, amihez “minden fél részéről nagy jóindulat szükséges”.
Ukrajna gabonájának egy részét közúton és vasúton is el tudta küldeni, és egy új haditengerészeti útvonalat is használt a Duna torkolatán keresztül. Ám a múlt hónapban mindössze 2,5 millió tonnát exportáltak, jóval kevesebbet, mint a háború előtti nyolcmillió tonnás átlag, és további milliók várakoznak az odesszai kikötőben.
Az orosz fekete-tengeri flotta állítólag blokkolta a szállítmányok be- és kiszállítását, és a BBC szerint több bizonyíték is van arra vonatkozólag, hogy Moszkva erői ukrán gabonát loptak és vittek ki az országból, majd harmadik félnek – például Szíriának – értékesítették. Más útvonalakat pedig erősen aláaknáztak.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdai éjszakai beszédében úgy tűnt, hogy optimista az ügy állásával kapcsolatban.
“Az ukrán delegáció arról számolt be nekem, hogy van előrelépés. A következő napokban egyeztetünk a részletekről az ENSZ-főtitkárral” – mondta.
A javaslat részét képezi az is, hogy Oroszországot felszólítják a fegyverszünet betartására, amíg a szállítmányok úton vannak, és Törökország – az ENSZ támogatásával – felajánlja a hajók ellenőrzését, hogy eloszlassa az orosz fegyvercsempészettől való félelmet.
Oroszország és Ukrajna adja a világ búzatermelésének 30 százalékát. A háború előtt Ukrajnát a világ kenyérkosarának tekintették, havonta 4,5 millió tonna mezőgazdasági terméket exportált kikötőin keresztül.
És bár Ukrajnának más csatornákon keresztül is sikerült egy részét exportálnia, a Fekete-tenger lezárását csak részben kompenzálták, az értékesítés volumene a háború előtti szintnek mintegy 30 százalékára esett vissza.
Érdemes elolvasniItt az aratás, de nem lesz hova rakni a búzát – egyre inkább fenyeget az éhínség
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon