Orosz-amerikai barátság: együttműködik a NASA és a Roszkozmosz
Az amerikai NASA és a Roszkozmosz orosz űrügynökség régóta várt megállapodást írt alá a Nemzetközi Űrállomásra irányuló repülések integrálásáról, tudósított a Reuters.
Az egyezmény a jövőben lehetővé teszi az orosz űrhajósok számára, hogy amerikai gyártmányú űrrepülőgépeken repüljenek, cserébe az amerikai űrhajósok utazhatnak az orosz Szojuzzal – közölték pénteken.
“A megállapodás egyaránt szolgálja Oroszország és az Egyesült Államok érdekeit, és elősegíti az együttműködés fejlesztését az ISS-program keretében” – áll a Roszkoszmosz közleményében, hozzátéve, hogy az egyezmény megkönnyíti a “világűr békés célú feltárását”.
A NASA és a Roszkozmosz, a húszéves űrállomás fő partnerei évek óta törekedtek a rutin integrált személyzeti repülések megújítására a civil ügynökségek között régóta fennálló szövetség részeként, amely mára, az ukrajnai háború kitörése óta az Egyesült Államok és Oroszország közötti együttműködés utolsó láncszemei közé tartozik.
Az új megállapodás értelmében az első integrált repülésekre szeptemberben kerül sor – közölte a NASA. Frank Rubio amerikai űrhajós a Moszkva által bérelt kazahsztáni, bajkonuri Kozmodromról indul az űrállomásra két orosz asztronautával, Szergej Prokopjevvel és Dmitrij Petelinnel.
Cserébe Anna Kikina űrhajós két amerikai és egy japán kozmonauta mellett a SpaceX Crew Dragon nevű űrhajóján utazik a Föld körüli pályán keringő laboratóriumba, amelyet a NASA floridai Kennedy Űrközpontjából lőnek fel.
A két ügynökség korábban megosztozott az üléseken az amerikai kompon és az orosz Szojuzon.
Az űrsikló 2011-es nyugdíjba vonulása után az Egyesült Államok csak a Szojuzra támaszkodhatott, ha amerikai űrhajósokat akart az űrállomásra küldeni, egészen 2020-ig, amikor is a SpaceX Crew Dragon kapszulája újjáélesztette a NASA emberi űrrepülési képességét, és megkezdte a rutinszerű ISS-repüléseket Floridából.
Kikina, aki mérnök végzettségű és az egyetlen nő az aktív orosz űrhajós alakulatban, az első oroszként repülhet a SpaceX Crew Dragon kapszuláján. Miközben a megállapodásról tárgyaltak, ő már a NASA houstoni űrhajós-főhadiszállásán edzett a küldetésre.
Az amerikai űrkutatási hivatal azt mondta, hogy legalább egy orosznak és egy amerikainak kell lennie az űrállomás fedélzetén, ez elengedhetetlen a laboratórium működéséhez.
“Az integrált legénység biztosítja, hogy az állomáson megfelelően képzett személyzet tartózkodjon az alapvető karbantartásokhoz és az űrsétákhoz” – áll a NASA közleményében.
Nem sokkal a megállapodás bejelentése előtt Vlagyimir Putyin elnök leváltotta a Roszkozmosz vezetőjét, Dmitrij Rogozint, a helyét Jurij Boriszov volt miniszterelnök-helyettes és védelmi miniszter-helyettes veszi át.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elpusztul a legközelebbi galaxis, ránk is hatással lesz a Kis Magellán-felhő halála
Noé bárkáját találták meg a török kutatók?
A Kreml újdonságot közölt a Trump-Putyin találkozóról
Ezért tűnhetett el a maja civilizáció: itt a 4 legvalószínűbb elmélet
Az Atocha kincse: A történelem legértékesebb hajóroncsának története
Jeremy Bentham mumifikált teste: Egy filozófus utolsó tanulsága