• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Helló Magyar Helló Magyar · 2022.07.27.
· Trend

Mit csinál az Egyesült Államok, amikor Európát nyíltan zsarolja Oroszország a gázzal?

biden

Fotó: MTI/EPA-EFE/Sergio Perez

A Biden-kormányzat a színfalak mögött gőzerővel dolgozik azon, hogy segítse az európai szövetségesek egységét Oroszországgal szemben. Nehéz idők ezek, Moszkva kendőzetlen zsarolásként használja a gázt, és tovább csökkenti az Európai Unióba irányuló energiaszállításait, ami pánikot kelt az Atlanti-óceán mindkét partján a tél közeledtével esetleg súlyos gázhiány miatt, írja a CNN.

2022 nyara teljesen más, mint az előző évtizedeké. Most több dolog miatt is főhet az európai vezetők feje. Februárban Oroszország háborút indított egy másik önálló európai ország ellen, hogy területet szerezzen tőle, és az erre adott EU szankciókra nemhogy észhez tért volna Putyin elnök, és vonult volna ki Ukrajnából, hanem egyre jobban belehajszolja országát egy olyan gazdasági háborúba, aminek csak vesztesei lesznek, győztesei biztosan nem.

Ahogy megírtuk, hétfőn az orosz állami tulajdonú Gazprom gázipari vállalat közölte, hogy az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül Németországba irányuló gázforgalmat a felére, kapacitásának mindössze 20%-ára csökkenti. Egy amerikai tisztviselő szerint a lépés megtorlás volt a nyugati szankciók miatt, és a Nyugat “ismeretlen területre” került, amikor arról van szó, hogy Európának lesz-e elég gáz a tél átvészeléséhez.

A kemény orosz lépésre válaszul a Fehér Ház kedden Európába küldte Amos Hochsteint, a globális energiáért felelős elnöki koordinátort. Párizsba és Brüsszelbe utazik, hogy a márciusban, egy hónappal Oroszország ukrajnai inváziója után létrehozott amerikai-EU energiaügyi munkacsoporttal megvitassa a vészhelyzeti tervezést.

“Ez volt a legnagyobb félelmünk” – mondta az amerikai tisztviselő. Az Európára gyakorolt hatás visszahathat az Egyesült Államokra, ami a földgáz- és villamosenergia-árakat is megemelheti – mondta a tisztviselő. Ez egyben az európai ellenálló képesség és egység nagy próbája is lesz Oroszországgal szemben, mivel a Kreml nem mutatja a visszavonulás jeleit Ukrajnából.

Az Egyesült Államok és Brüsszel arra kérte az EU-tagállamokat, hogy takarékoskodjanak a gázzal és tárolják azt télire, és kedden az energiaügyi miniszterek elvben megállapodtak abban, hogy augusztustól márciusig 15%-kal csökkentik a gázfelhasználást. Részletek itt: Gázmegtakarítást célzó javaslat: Magyarország és a többi EU tagország erre vállalt kötelezettséget.

A következő napokban várhatóan arról is tárgyalni fognak, hogy Európa-szerte növeljék az atomenergia-termelést a gázhiány ellensúlyozására. Németország azt tervezte, hogy 2022 végére teljesen leállítja az atomenergia használatát, de amerikai tisztviselők remélik, hogy az energiaválság közepette sikerül meggyőzniük Berlint, hogy hosszabbítsa meg a három megmaradt atomerőműve élettartamát.

Az amerikaiak rendkívül aggódnak amiatt, hogy Európát súlyos gázhiánnyal fenyegeti a tél beálltával. Az uniós országok ugyanis nehezen tudják majd feltölteni tartalékaikat a következő hónapokban, mivel az Északi Áramlat-1 csak a kapacitásának töredékét biztosítja.

Németország egy másik orosz-európai gázvezeték, az Északi Áramlat 2 tervét is elvetette, miután Oroszország februárban megszállta Ukrajnát. Az USA ellenezte ezt a vezetéket, arra figyelmeztetve, hogy az csak növelné Európa függőségét az orosz gáztól. Németország azonban azzal érvelt, hogy a vezeték tisztán kereskedelmi célú projekt, és hogy az energiahídként szolgálhatna az atomenergia és a szén kivonása során. Az Egyesült Államok végül mentességet adott ki, amely lehetővé tette, hogy a gázvezeték-projekt bénító szankciók nélkül haladjon előre.

Most a tisztviselők szerint az európai gázfogyasztás 15%-os csökkentése, valamint az Európába irányuló globális cseppfolyósított földgázexport – többek között az Egyesült Államokból – megugrása valószínűleg nem lesz elegendő a hiány ellensúlyozására.

“Ez egy nyílt gázháború, amelyet Oroszország az egységes Európa ellen folytat” – mondta Volodimr Zelenszkij ukrán elnök kedden. Az amerikai tisztségviselő szerint egyértelmű, hogy az oroszok Európa destabilizálására törekszenek, mert nem érik el céljaikat Ukrajnában.

A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője Oroszország lépéseit csak a legújabb kísérletének nevezte, hogy “a földgázt politikai és gazdasági fegyverként használja”.

“Oroszország energetikai kényszerítése nyomást gyakorolt az energiapiacokra, megemelte a fogyasztók számára az árakat, és veszélyeztette a globális energiabiztonságot. Ezek a lépések csak aláhúzzák annak a munkának a fontosságát, amelyet az Egyesült Államok és az Európai Bizottság végez annak érdekében, hogy megszűnjön az orosz energiától való függőségünk. Továbbra is együtt fogunk működni európai partnereinkkel az orosz energiától való függőség csökkentése érdekében, és támogatjuk az energiapiacok további orosz destabilizációjára való felkészülésre irányuló erőfeszítéseiket”- mondta a szóvivő.

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Egyesült Államok energia Európai Unió Oroszország Ukrajna
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Ezen a helyen két kontinenst érinthetsz meg egyszerre

  • Autómentes övezetekkel védené a gyerekeket a BKK

  • A legfurcsább kihalt teremtmények, amelyeket valaha találtunk

  • Charles Darwin egyik legfontosabb munkája nem az evolúcióról szólt

  • 190 éve jelentek meg először a gőzkocsik Budapesten

  • Miért nem eszünk pulykatojást?

Kapcsolódó cikkek

napkitörés nap Nasa napvihar
2025.05.21.

A NASA figyelmeztet: hatalmas napviharok érik el a Földet


Olvasson tovább
Vulkán terület
2025.05.20.

Vulkán Olaszország alatt: A földmozgások új értelmezése Campi Flegreinél


Olvasson tovább
Egy középkori paraszt földet művel, mellette egy modern irodai dolgozó ül fáradtan a laptopja előtt.
2025.05.13.

Többet dolgozol, mint egy paraszt a középkorban? Meglepő válaszokat hoztak a kutatások


Olvasson tovább
Belváros, Duna, Budapest, Középkori, Híd, Boldog Város Index
2025.05.13.

Tovább emelkedtek a magyar albérletárak, de van egy jó hírünk


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
Ezen a helyen két kontinenst érinthetsz meg egyszerre

Ezen a helyen két kontinenst érinthetsz meg egyszerre

Tovább olvasok
Autómentes övezetekkel védené a gyerekeket a BKK

Autómentes övezetekkel védené a gyerekeket a BKK

Tovább olvasok
A legfurcsább kihalt teremtmények, amelyeket valaha találtunk

A legfurcsább kihalt teremtmények, amelyeket valaha találtunk

Tovább olvasok
Charles Darwin egyik legfontosabb munkája nem az evolúcióról szólt

Charles Darwin egyik legfontosabb munkája nem az evolúcióról szólt

Tovább olvasok
190 éve jelentek meg először a gőzkocsik Budapesten

190 éve jelentek meg először a gőzkocsik Budapesten

Tovább olvasok
Miért nem eszünk pulykatojást?

Miért nem eszünk pulykatojást?

Tovább olvasok
A szemünk előtt zajlik az emberi evolúció a Tibeti-fennsíkon

A szemünk előtt zajlik az emberi evolúció a Tibeti-fennsíkon

Tovább olvasok
A Jupiter, a Naprendszer óriása, egykor kétszer akkora volt, mint most

A Jupiter, a Naprendszer óriása, egykor kétszer akkora volt, mint most

Tovább olvasok
A bálnák éneke: Megdöbbentő hasonlóság az emberi nyelv és a bálnadal között

A bálnák éneke: Megdöbbentő hasonlóság az emberi nyelv és a bálnadal között

Tovább olvasok
A Wizz Air minden eddiginél mozgalmasabb nyárra készül

A Wizz Air minden eddiginél mozgalmasabb nyárra készül

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4