„Több pénzt keresnek, mint Isten” – durva profitot halmoznak fel az olajtársaságok
A két legnagyobb amerikai olajtársaság, az Exxon Mobil és a Chevron Corp. A most kiadott adatok szerint rekordbevételt könyvelhetett el, amit a kőolaj- és földgázárak ugrásszerű növekedése magyaráz.
Hasonló eredményt ért el a brit Shell és a francia Total is, négyen együtt közel 51 milliárd dolláros bevételt értek el a legutóbbi negyedévben, ami csaknem kétszerese az egy évvel ezelőttinek. A világpiaci mozgások miatt az említett vállalatok felpörgették a részvényeik visszavásárlását az elmúlt hónapokban, felhasználva az olaj- és gázeladásból származó magas haszonkulcsot.
Az Exxon a második negyedévben 17,9 milliárd dolláros nettó bevétellel megelőzte a riválisát, több milliárd dollárral megdöntve korábbi, 2012-ben elért rekordját, amit a japán eszközeladások is növeltek. Az ötödik nagyvállalat, a BP a jövő héten számol be a mérlegéről.
A cégek annak köszönhetik az erős eredményeiket a termelési egységeikben, hogy a Brent kőolaj határidős benchmark igencsak megugrott, átlagosan 114 dollár körül alakult egy hordó ára a negyedévben.
Bár magas kőolajárak csökkenthetik az integrált olajipari nagyvállalatok árrését, mivel ők viselik a finomított kőolaj magasabb beszerzési költségeit, ugyanakkor ugyanezen árrések a második negyedévben a megnövekedett kereslet miatt robbanásszerűen megnőttek, ami összességében növeli a bevételeket.
A nagyvállalatok eredményei minden bizonnyal komoly ellenérzést generálnak a politikusok és fogyasztóvédők körében, akik szerint az olajtársaságok a globális kínálati hiányt kihasználva növelik a profitot és kizsigerelik a fogyasztókat. Joe Biden amerikai elnök a múlt hónapban azt mondta, hogy az Exxon és mások “több pénzt keresnek, mint Isten”, amikor az üzemanyagárak az Egyesült Államokban rekordmagasságokba emelkedtek.
A hónap elején az Egyesült Királyság 25 százalékos rendkívüli adót vezetett be az Északi-tenger olaj- és gáztermelőire. Az amerikai törvényhozásban is vizsgálnak egy hasonló intézkedést, bár a Kongresszusban valószínűleg komoly vita alakul majd ki a javaslat kapcsán.
Kathryn Mikells, az Exxon pénzügyi igazgatója a Reutersnek adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy a rendkívüli adó nem „ösztönöz a termelés növelésére, amelyre ma a világnak szüksége van”.
A vállalatok azt állítják, hogy kielégítik a fogyasztói keresletet, és az árak a globális kínálati problémák és a beruházások hiányának függvényei. A nagy cégek fegyelmezetten kezelik a tőkéjüket, és ellenállnak a tőkekiadások növelésének a befektetők nyomása miatt, akik jobb megtérülést és rugalmasságot akarnak a csökkenési ciklus során.
“Rövid távon az olajból származó készpénz a mérlegbe kerül, nem máshová” – mondta Pierre Breber, a Chevron pénzügyi igazgatója.
A világméretű olajkitermelés felpörgetését hátráltatja a nagyrészt arab országokból álló Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC), valamint maga Oroszország, a hordók lassú visszatérése a piacra, valamint a munkaerő- és felszereléshiány, amely tényezők visszafogják a kínálat gyorsabb növekedését olyan helyeken, mint az Egyesült Államok.
Érdemes elolvasniSzó szerint megfizethetetlenné válhat a nyersolaj
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon