Tajvan szerint Kína konkrétan a szigetország lerohanását gyakorolja
Tajvani tisztviselők azon a véleményen vannak, hogy a kínai hadgyakorlatok az ország elleni támadást szimulálják, miután több kínai hadihajó és repülőgép is átlépte a Tajvani-szoros középvonalát Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök tajpeji látogatása után.
A tajvani fegyveres erők riasztást adtak ki, légi és haditengerészeti járőröket vezényeltek a sziget köré, valamint aktiválták a szárazföldi rakétarendszereket, válaszul a kínai hadgyakorlatokra – közölte a Nemzetvédelmi Minisztérium.
Mintegy 20 kínai repülőgép és 14 hajó folytat a tengeri és légi gyakorlatokat a Tajvani-szoros környékén.
A minisztérium szerint a Kína által tiltott területnek nyilvánított zónákban történtek „komolyan aláássák a békét”. Hangsúlyozta, hogy a tajvani hadsereg nem törekszik háborúra, de a helyzetnek megfelelően felkészül és reagál az eseményekre.
A kínai védelmi minisztérium szombati közleménye szerint a tervek szerint katonai gyakorlatokat hajtott végre a tengeren és a Tajvantól északra, délnyugatra és keletre fekvő légtérben, mint mondták, „a szárazföldi és a tengeri támadás képességeinek tesztelése céljából”.
Kína az éles hadgyakorlatokat indított Pelosi e hét eleji tajvani útja után indította, mondván, hogy a látogatás megsértette az „Egy Kína” politikáját. Peking a szigetet szakadár tartománynak tekinti, amit szükség esetén erőszakkal elcsatolhatónak tart, és a külföldi tisztviselők tajvani látogatásait szuverenitásának semmibe vételének tekinti.
A tajvani hadsereg azt is közölte, hogy péntek este négy pilóta nélküli légi járművet észlelt Kinmen tengeri megye közelében, és válaszul figyelmeztető fáklyákat lőtt ki.
„Kormányunk és katonaságunk szorosan figyelemmel kíséri Kína hadgyakorlatait és információs hadviselési műveleteit, és készen áll arra, hogy szükség szerint reagáljon” – írta Tsai Ing-ven tajvani elnök a Twitteren.
„Felszólítom a nemzetközi közösséget, hogy támogassa a demokratikus Tajvant, és állítsa le a regionális biztonsági helyzet eszkalációját” – tette hozzá.
A kínai hadgyakorlatok csütörtökön kezdődtek, és várhatóan vasárnapig tartanak. Véghez vitt tesztek között szerepeltek a sziget északi és déli tengerein lévő célpontokra mért rakétacsapások is, melyekkel a legutóbbi, 1995-ös és 1996-os nagy kínai katonai gyakorlatra utaltak, és amelynek célja a tajvani vezetők és a lakosság megfélemlítése volt.
Tajvan készenléti állapotba helyezte hadseregét, és polgári védelmi gyakorlatokat rendezett, az Egyesült Államok pedig számos haditengerészeti eszközt telepített a térségbe.
Az USA kormánya és maga Pelosi is kijelentette, hogy Amerika továbbra is az „Egy Kína” politikája mellett áll, amellyel elismeri a kínai kormányt, amely lehetővé teszi az informális kapcsolatokat és a védelmi megbeszéléseket Tajpejjel. Ennek ellenére Kína megszakította az Egyesült Államokkal folytatott védelmi és klímatárgyalásokat, és szankciókat vezetett be Pelosi ellen a látogatás megtorlásaként.
Pelosi Tokióban, ázsiai körútjának utolsó állomásán kijelentette, hogy Kína nem fogja tudni elszigetelni Tajvant azáltal, hogy igyekszik megakadályozni az amerikai tisztviselők odautazását.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/04/kina-kilotte-raketait-tajvan-aktivalta-vedelmi-rendszeret-baj-lesz/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban