London eddig 2,3 milliárd fontnyi fegyverrel támogatta Kijev háborús erőfeszítéseit a BBC szerint. A portál összegyűjtötte, hogy mit és mennyit kapott eddig Ukrajna. Beszámolójuk szerint ma már több ezer ukrán katona brit fegyverekkel harcol az orosz inváziós csapatok ellen. Ráadásul most további fegyvereket küldenek a britek, többek között megduplázzák a nagy hatótávolságú rakéta-sorozatvetők számát.
Nagy hatótávolságú rakéták
Ben Wallace brit védelmi miniszter június 6-án erősítette meg, hogy három darab M270-es rakéta-sorozatvetőt küldtek Ukrajnának. A mai napon pedig azt jelentette be, hogy további hármat küldenek a frontra. A brit rendszer hasonló az amerikai HIMARS-hoz és akár 80 kilométerről is eltalálja a célt, írja a BBC.
Egy szakértő elmondta, hogy ezek a precíziós fegyverek sakkban tudják tartani az ukrán városokat szisztematikusan leromboló orosz tüzérséget. “Pontosan ezekre a rendszerekre van szüksége Ukrajnának”, tette hozzá.
Tankelhárító fegyverek
Az Egyesült királyság több mint 5000, következő generációs könnyű páncéloselhárító fegyvert, ún. Nlaw-t küldött Ukrajnának. Ezeket arra tervezték, hogy egyetlen lövéssel, közelről elpusztítsák a páncélosokat. Használatuk könnyű, szállításuk egyszerű, egy nap alatt bárki kiképezhető a használatukra. Sok elemző szerint hatalmas hasznára vannak az ukránoknak, különösen az első időszakban segítettek sokat.
- Ez is érdekelhet: Videó: halálos támadás érte a Krímet, így menekültek a nyaraló oroszok
Rövid hatótávolságú rakéták
Április 28-án több száz Brimstone rakétát küldtek a britek Ukrajnába, amelyeket tankok, tüzérség és kisebb hajók ellen is be lehet vetni. Ezeket általában repülőkről indítják, de a Kijevnek küldötteket megváltoztatták, így az ukránok teherautókról használják.
Páncélozott járművek
Nagy-Britannia 120 ilyet adományozott már, köztük Mastiff-okat is. Ezek nagyon népszerűek voltak Afganisztánban, megvédték a bennük utazókat a taposóaknáktól és más robbanószerektől. Vélhetően a durván elaknásított Donbasszban vannak nagy segítségére az ukránoknak.
- Olvasd el nálunk: Zelenszkij felszabadítaná a Krímet, kilenc orosz repülőgép megsemmisült: a háború ma
Drónok (UAV-ok)
Ezek a legjobban bevethetők a kemény tűz alatt tartott frontszakaszokon, illetve olyan helyzetekben, amikor nagy az esélye a bekerítésnek, hisz nincs bennük ember, aki fogságba eshetne. Arról nem is beszélve, hogy bármikor, bárhova eljuttathatnak utánpótlást helyszíni emberi közreműködés nélkül.
Légvédelmi rendszerek
A britek eddig hat ilyet küldtek Ukrajnába, beleértve a Starstreak rakétákat is. Ezek célja, hogy lelőjék az alacsonyan szálló repülőgépeket, ám hatótávolságuk rövid. “A pilóta szempontjából egy Starstreak nagyon kellemetlen. Nagyon keveset tud ellene tenni”, mondta egy szakértő. Szerinte az oroszok azonnal átgondolnak egy légi támadást amennyiben tudomást szereznek arról, hogy a földön ilyen fegyverekkel kell szembenézniük. Ugyanakkor ezek használatának elsajátítása hosszabb folyamat, mint az Nlaw esetében. A britek hat Stormer járművet is adtak, amelyek a rakéták mobil kilövőállomásaiként funkcionálnak.
Nagyon fontosak a fegyverszállítmányok
Ben Barry dandártábornok, egy nemzetközi stratégiai kutatóintézet már visszavonult munkatársa szerint a nyugati fegyverszállítmányok nagyon fontosak Ukrajna számára hosszabb távon. Bár Kijevnek vannak előállítási kapacitásai, külső segítség nélkül nem tudnának visszafoglalni megszállt területeket, tette hozzá.
A britek az orosz támadás után azt jelezték, hogy csak olyan fegyvereket küldenek Ukrajnának, amelyek védekezésre használhatók. Barry szerint ugyanakkor ilyen kategória nem létezik.
Ezek mellett még számos egyéb fegyvert küldött az Egyesült Királyság, többek között:
- 16.000 tüzérségi lőszer
- 200 Javelin-típusú tankelhárító
- 1360 épületromboló lőszer
- 4,5 tonna robbanóanyag
- 400.000 lőszer
- 82.000 sisak
- 8.450 testpáncél
- 5.000 éjjellátó eszköz
- eszközök az elektronikai hadviseléshez
- radarrendszerek
- GPS zavaró rendszerek
Source: BBC
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra