Közel az egyezség, újra nemzetközi ellenőrzés alá kerülhet az iráni atomprogram
Az Európai Unió javaslata a 2015-ös iráni nukleáris megállapodás újjáélesztésére “elfogadható lehet, ha biztosítékot nyújt” Teherán legfontosabb követeléseire vonatkozóan – közölte pénteken az IRNA állami hírügynökség egy magas rangú iráni diplomatára hivatkozva.
A Reuters szerint az EU hétfőn közölte, hogy „végső” szöveget terjesztett elő az amerikai és iráni megbízottak négy napig tartó bécsi megbeszéléseit követően.
Egy magas rangú uniós tisztviselő szerint a 15 hónapon át finomított szövegen nem lehet több változtatást végrehajtani. Mint mondta, “nagyon-nagyon hamar, néhány héten belül” várják a felektől a végső döntést.
Az IRNA idézett egy iráni diplomatát, aki azt mondta, Teherán felülvizsgálja a javaslatot.
“Az EU javaslatai elfogadhatók lehetnek, ha biztosítékot nyújtanak Iránnak a szankciók és garanciák kérdésében.”
Az iszlám ország arra törekedett, hogy garanciákat szerezzen arra vonatkozóan, hogy sem Joe Biden jelenlegi, sem az utána következő amerikai elnökök nem mondhatják fel a megállapodást, ha azt most újjáélesztik, ahogy azt Donald Trump volt elnök tette 2018-ban, ami után visszaállította az Irán elleni szigorú amerikai szankciókat.
Joe Biden elnök azonban nem tud ilyen egyértelmű biztosítékokat nyújtani, mert az egyezség inkább politikai egyetértés, semmint jogilag kötelező érvényű szerződés.
Az iráni állami tévé szerint egy síita muszlim hitszónok a pénteki imákon tartott prédikációjában, amely jellemzően az állami narratívát visszhangozza, azt mondta, Teherán ragaszkodik ahhoz, hogy ellenőrizhető garanciákat szerezzen arra vonatkozóan, hogy az Egyesült Államok szankcióit az újjáélesztett megállapodás értelmében feloldják.
„Ragaszkodunk a szükséges garanciák megszerzéséhez, a szankciók feloldásához és az ellenőrzéshez, és ha ez sikerül, akkor tárgyalócsapatunk közli az emberekkel, hogy az ön (az amerikai elnök) ellenállásának és hatalmának köszönhetően feloldották a szankciókat” – mondta Kazem Seddiqi vallási vezető.
Washington kijelentette, hogy az EU javaslatai alapján kész gyorsan megállapodni az egyezmény helyreállításáról.
Az iráni tisztviselők a tárgyalásokat követően közölték, hogy a teheráni konzultációt követően továbbítják “további észrevételeiket és megfontolásaikat” a tárgyalásokat koordináló EU-nak.
A 2015-ös egyezmény már márciusban újjáéledni látszott, ám egy időre elakadt. A Teherán és Washington közötti 11 hónapos bécsi közvetett tárgyalások főként amiatt futottak vakvágányra, mert Irán ragaszkodott ahhoz, hogy az USA törölje az iráni elit egységet, a Forradalmi Gárdát az amerikai külföldi terrorszervezetek listájáról.
Szerdán az Egyesült Államok megvádolta a Gárda egyik tagját John Boltonnak, Trump nemzetbiztonsági tanácsadójának meggyilkolására irányuló összeesküvéssel, bár Washington azt mondta, hogy nem valószínű, hogy a vádak befolyásolhatják a Teheránnal folytatott nukleáris tárgyalásokat.
A 2015-ös megállapodás értelmében Irán visszafogta vitatott urándúsítási programját, amely során akár nukleáris fegyverekhez használható hasadóanyagot is képesek lettek volna előállítani, cserébe mentesültek az Egyesült Államok, az EU és az ENSZ szankciói alól. Teherán mindvégig azt állította, hogy az atomenergiát csak békés célokra kívánja felhasználni.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/07/15/iran-visszaszolt-az-usa-nak-mi-is-tudunk-kemenyek-lenni/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon