Kánikula van, és az előrejelzések szerint a hőség még jó ideig velünk marad. Ilyenkor inni kell, ez tiszta sor. Rengeteget hallunk a megfelelő folyadékbevitelről, természetesen főként víz formájában. Az alkohol és a nyári forróság nem igazán jó barátok. Mind tudunk olyan esetről – netán részeseivé is váltunk – amikor a kóstolót követően a pince kellemes hűvöséből a tűző napra felérve hirtelen fejbe kólint a néhány deciliter elfogyasztott, egyébként kiváló minőségű bor.
Mindemellett egy grillpartin, a Balaton partján vagy az erkélyünkre kiülve szívesen elkortyolunk egy behűtött italt. Ha pedig ez az ital történetesen a bor lenne, néhány tippel próbálok segíteni a választásban.
Alapfokú fröccstanfolyam
A fröccs magától értetődő ital, hiszen frissítő, az elfogyasztott alkohol mennyisége kevesebb, mintha tisztán innánk a bort, ráadásul a kötelező vízbevitel egy részét is teljesítjük ezáltal. A szódával hígított bornak számtalan változata létezik a két összetevő arányától és mennyiségétől függően.
Kisfröccs, nagyfröccs, hosszúlépés – ezekkel már mindenki találkozott, de vegyük át gyorsan az összetételt. A kisfröccs két deci, fele-fele arányban áll borból és vízből. A nagyfröccsben két deciliter borhoz társul egy deci víz, míg a hosszúlépésnél pont fordított az arány. Ha valaki úgy gondolja, fél liter folyadékkal is megbirkózik, kérjen házmestert (3 dl bor, 2 dl víz) vagy viceházmestert (2 dl bor, 3 dl víz).
Ha valóban csak az íze kedvéért elegyítenénk egy kis bort a szódába, a sportfröccs való nekünk, hisz négy deci víz mellé egy deci bor jár. Szöges ellentétben áll vele a Krúdy-fröccs, melynél kilenc deci borhoz mindössze egy deci szódát adnak, hogy kissé megpezsdítsék az italt. A maflás az egyenlők itala, öt deci bor és öt deci víz – vagyis mintha öt kisfröccsöt kérnénk ki egyszerre. Az igazi különlegességek kedvelőinek az Újházi-fröccsöt ajánlom: két deci bor és egy deci hideg kovászosuborka-lé. Elsőre furának, talán egyenesen ijesztőnek hangzik, de érdemes tenni vele egy próbát a nagy melegben.
- Ez is érdekelhet:
Vörös riasztás
Alaptétel, hogy a nyár a fehér- és rozéboroké, míg a borongós ősz beköszöntével előkerülnek a komolyabb vörösök. De egy alaptétel is megdönthető, nem igaz? Bátran próbálkozzunk meg azzal, hogy egy könnyedebb, gyümölcsös, reduktívan (vagyis fahordó helyett acéltartályban) erjesztett és érlelt vörösbort lehűtünk, és úgy kóstoljuk meg. Egy villányi RedY vagy egy pázmándi Könnyűvér ideális társ lehet ehhez a kísérlethez. Fontos, hogy ezeket a borokat ne pezsgőhőmérsékletűre hűtsük, mert akkor bezárkóznak, eltűnnek belőlük a gyümölcsös jegyek. 12 fok körüli hőmérsékleten próbáljuk elkapni őket.
Titkos favoritok
Végezetül szeretnék néhány, talán kevéssé ismert szőlő- és borfajtát ajánlani, melyet érdemes lehet még idén nyáron megkóstolni. Elsőként a pinot blanc – lánykori nevén fehérburgundi – borokkal érdemes megismerkedni. Sajnos kevés helyen kerül fajtaborként palackba, ahol viszont igen, ott rendszerint igen jól iható, könnyed, gyümölcsös fehérbor kerekedik ki belőle.
- Olvasd el nálunk:
A rozék közül a magyar nemesítésű Néró fajtát ajánlanám olvasóink figyelmébe. Kékszőlő lévén elsősorban rozé formájában találkozhatunk vele a poharunkban. Jellegzetes, fűszeres illlat- és ízjegyei teszik jól beazonosíthatóvá és szerethetővé.
Ha lehetőségünk nyílik rá, kóstoljuk meg több hazai kis pincészet borát, hogy mindenki kiválaszthassa a saját kedvencét. A legtöbb borászat kínál pincetúrát, ahol bemutatják aktuális tételeiket. Csak ne feledjük, a kóstoló végén előbb-utóbb fel kell mennünk azon a lépcsőn, és vár a kánikula…
Bertalan György
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban