Török pénzügyminisztérium: Amerika nem szólhat bele, jöhetnek az oroszok
Törökország pénzügyminisztere pénteken megnyugtatta a hazai vállalkozásokat, hogy nem kell aggódniuk az amerikai fenyegetés miatt, továbbra is minden további nélkül üzletelhetnek az oroszokkal, tette közzé a Kyiv Post.
Nureddin Nebati a Twitteren tette közzé állásfoglalását, amely egyben Ankara első hivatalos válasza arra a levélre, amelyet az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma küldött a török vállalatoknak.
Wally Adeyemo, az Egyesült Államok pénzügyminiszter-helyettese arra figyelmeztette a török bankokat és vállalatokat, hogy másodlagos szankciókkal kell szembenézniük, ha együttműködnek a Kreml ukrajnai inváziója miatt szankcionált oroszokkal.
Törökország Oroszországgal folytatott kereskedelmének értéke közel 50 százalékkal nőtt május és július között.
Nebati szerint a levél „nem kelthet aggodalmat üzleti köreinkben, Törökország a világ egyik legfontosabb politikai és gazdasági erőközpontja”.
A NATO-tag Törökország – aki Moszkvával és Kijevvel is jó viszonyban van – megpróbál semleges maradni a konfliktusban, és nem volt hajlandó csatlakozni a nemzetközi szankciókhoz.
Recep Tayyip Erdogan török elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök a hónap elején a fekete-tengeri üdülőhelyen, Szocsiban tartott csúcstalálkozón megegyezett a gazdasági együttműködés fokozásáról.
Amerikai tisztviselők attól tartanak, hogy a szankciók hatálya alá tartozó orosz cégek török leányvállalatokat hoznak létre, hogy ezek segítségével kerüljék meg az USA és az EU által bevezetett embargót.
Nebati kijelentette, hogy „Törökország eltökélt szándéka, hogy szankcióktól mentes keretek között fejlessze kereskedelmi kapcsolatait szomszédainkkal különböző ágazatokban – különösen a turizmusban”.
Az Egyesült Államok aggodalmának egy része Törökország azon döntéséből fakad, hogy a Kreml kérésének megfelelően rubellel fizet a földgázért, az orosz állami tulajdonban lévő Gazpromnak, illetve hogy Oroszország a törökök közvetítésével juthat olyan technológiai cikkekhez, amelynek exportját Washington és az Unió megtiltotta.
A The Wall Street Journal által áttekintett adatok szerint az oroszok több mint 500 céget nyitottak Törökországban az év eleje óta – ez több mint kétszerese a tavalyi egész éves számnak.
Erdogan azzal érvelt, hogy Törökországnak „semlegesnek” kell maradnia a konfliktusban, mert iparágai nagymértékben függenek az orosz energiaimporttól.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/19/ukran-torok-munkacsoport-aggodo-ensz-reakciok-a-haromoldalu-targyalasok-utan/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon