Amerika ott rúgott bele Kínába, ahol az a legjobban fáj
Amerika két vezető chipgyártójának mostantól tilos Kína részére értékesíteni bizonyos fajtájú, mesterséges intelligenciák vezérlésére használható technológiájukat.
Az Nvidia és az AMD szerdán közölte, hogy az Egyesült Államok kormánya felszólította őket, hogy állítsák le a nagy teljesítményű chipjeik exportját a világ második legnagyobb gazdaságába.
Egy hatósági beadványban az Nvidia úgy nyilatkozott, hogy amerikai tisztviselőktől azt az információt kapták, hogy erre a lépésre azért van szükség, mert megvan annak a potenciális veszélye, hogy ezek a termék “katonai végfelhasználóknál” kötnek ki.
A korlátozások az Nvidia A100-as és a hamarosan megjelenő H100-as integrált áramköreire, valamint minden olyan rendszerre vonatkoznak, amelyek tartalmazzák ezeket.
Az intézkedés azonnal hatályba lép.
A bejelentés szerint az intézkedés miatt az Nvidia mintegy 400 millió dollár bevételtől eshet el, legalábbis körülbelül ennyit prognosztizált a kaliforniai székhelyű technológiai óriás a múlt héten a Kínába irányuló potenciális eladások tekintetében.
Az Nvidia részvényei 6,6 százalékot, az AMD papírjai pedig 3,7 százalékot estek a szerdai napon.
A CNN Business-nek adott nyilatkozatában az Nvidia kijelentette, hogy együttműködik “kínai vásárlóival annak érdekében, hogy kielégítsék tervezett vagy jövőbeni vásárlásaikat alternatív termékekkel, és licenceket kérhetnek, ha a csere nem elegendő”.
A szintén kaliforniai székhelyű AMD elmondta, hogy az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma megtiltotta az MI250-es integrált áramköreinek Kínai exportját.
“Jelenleg nem hisszük, hogy az MI100-asok szállítását befolyásolnák az új követelmények” – mondta egy másik sorozatra utalva.
“Úgy gondoljuk, hogy ez nem lesz lényeges hatással az üzletünkre.”
Az új szabályok emlékeztetnek arra, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti feszültség továbbra is magas az üzleti élet és a technológia miatt.
A múlt héten az amerikai tőzsdén jegyzett kínai vállalatok könyvvizsgálatáról szóló ritka megállapodás ugyan arra utal, mintha némileg rendeződne a két ország között fennálló kapcsolat (legalábbis ebben a tekintetben), de a szakértők arra figyelmeztettek, hogy az egyezmény nem igazán van hatással más kulcsfontosságú kérdések megoldására.
Az Nvidia és az AMD is megjegyezte, hogy a tilalom az Oroszországba irányuló exportra is vonatkozik, bár mindkét cég azt mondta, jelenleg egyébként sem szállítanak semmilyen terméket Oroszországnak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/30/india-odavagott-pekingnek-kina-militarizalja-a-tajvani-szorost-es-sri-lankan-katonai-tamaszpontot-akar/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon