Több mint hat hónapja kezdte meg invázióját Oroszország Ukrajna ellen, ám a kijevi kormány Moszkva által remélt gyors összeomlása nem következett be. Ezért Oroszország taktikát váltott és kemény tüzérségi tűzzel megtámogatott felőrlő offenzívába kezdett a Donbaszban. Ezzel párhuzamosan az ukránok is ellentámadást indítottak Herszon környékén. Itt harcol az egykori brit katona, Mark Ayres és amerikai bajtársa, a kansasi Zaver Ronin. Mindketten őszintén beszéltek a CNN-nek arról milyen most Ukrajnában harcolni.
Külföldi katonák is küzdenek Ukrajna sikeréért
A Ködvágó podcast egyik utolsó adásában Demkó Attila, az Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelyének vezetője arról beszélt, hogy Ukrajna nem elsősorban a területi nyereségért indította ellentámadását Herszon környékén. Hanem azért, mert egyfelől itt remélhet felmutatható eredményeket (az oroszoknak utánpótlást biztosító Dnyeper-hidakat ugyanis állandó tűz alatt tartják), másfelől katonai sikerekre feltétlenül szüksége van Kijevnek, ha további donorokat szeretnének megnyerni, hogy támogassák erőfeszítéseiket. Közeleg ugyanis a tél, a gáz pedig egyre nehezebben jön Oroszországból Európába.
Köztudott, hogy Ukrajna háborús erőfeszítéseit nem csupán fegyverekkel, kiképzőkkel és pontos hírszerzési információkkal segítik a nyugati szövetségesek. Önkéntesek is szép számmal harcolnak ukrán oldalon, csakúgy, mint egyébként az oroszoknál. Ez semmiképp sem döntő a harcok végső kimenetele szempontjából (ahhoz túl kevesen vannak), ám most kettejük, egy volt brit és egy amerikai katona őszintén beszélt a CNN-nek, hogy miképp látják dél-ukrajnai offenzíva jövőjét.
A 48 esztendős Mark Ayres már az ellentámadás első napján több mint 2000 lövést adott le géppuskájából az egyik felderítő egység tagjaként, ahol egyébként rajta kívül még három külföldi állampolgár szolgál. “Heves harcok voltak, rengeteg ágyúzással”, mondta. Sikerrel foglalták el a kitűzött célokat, ám Ayres súlyosan megsérült a bal lábán. Szerinte nagyon lassan, de haladnak előre az ukránok, “méterről méterre, pozícióról pozícióra, mert nem rendelkezünk megfelelő erőforrásokkal egy villámháborúhoz, nincs tömegesen tüzérségünk, páncélosaink”, tette hozzá. Ezért szerinte okosan kell előrehaladni, ráadásul odafigyelve, hogy minél kevesebb legyen az áldozat.
- Ez is érdekelhet: Orosz katona: semmi értelme a háborúnak
A felderítő egység másik külföldi katonája, a 34 éves volt amerikai tengerészgyalogos, Michael Zafer Ronin. Őt is repesztámadás érte, a fején, a hasán és a kezén szenvedett súlyos sérüléseket. Eredetileg Szíriában találkoztak, most mindketten Odesszában lábadoznak. Év elején érkeztek Ukrajnába önkéntesként, három évre írtak alá és jelenleg hivatalosan az ukrán hadsereg fizetett tagjai.
Nem tudják felvenni a versenyt az orosz tűzerővel
Ayres azt mondta, azért csatlakozott, mert “inspirálta” az ukrán nép helytállása, szelleme. Szerinte a döntés jó és rossz között volt. “Ez egy szuverén ország elleni, provokáció nélküli támadás”, ezért semmilyen rokonszenvet sem érez az orosz katonák iránt, mondta.
- Olvass tovább nálunk: Orosz ejtőernyős súlyos szavai: az egész háború egy hazugság
A volt brit gyalogos szerint egységeik jól ellátottak kisebb kaliberű fegyverekkel és lőszerrel, ám az oroszok nemcsak létszámban, hanem páncélosokban és tüzérségben is felülmúlják őket. Az Egyesült Államok és a NATO által szállított fegyverek korlátozott számban érhetőek el. Például a HIMARS, a Howitzer és a Javelin páncéltörő rakétarendszer hasznosnak bizonyultak, de ezek nem elegendőek ahhoz, hogy legyűrjék az oroszokat.
“Állandóan tüzérségi tűz alatt vagyunk, ez az, ami sokkal nehezebbé teszi a dolgunkat. A tüzérség és a páncélosok, amivel rendelkeznek felülmúlnak minket” – mondta Ayres. Szerinte pontos támadásokat tudnak végrehajtani, de ezek száma korlátozott. Ukrán tisztviselők egyébként azt hangsúlyozzák, hogy az ukrán ellenoffenzíva célja nem nagy területek visszahódítása, hanem az orosz erők és logisztika leépítése.
Itt egy videó arról, hogy miképp fogadják az ukrán katonákat a visszafoglalt vidékeken:
“Otthon egy senki vagyok”
Ősz haja miatt Ayrest ukrán katonatársai nagypapának becézik, de rögtön az első bevetésén kivívta tiszteletüket. Úgy érzi, hogy az ukrán háború új célt adott az életének, tette hozzá.
“Otthon egy senki vagyok. Egy öreg fószer, aki szobát bérel”, mondta a volt brit gyalogos. “Most viszont katona vagyok, valami jót teszek, harcolok”, mesélte, rögtön hozzátéve, hogy a fia büszke arra, amit csinál.
Sem Ayres, sem Ronin nem akar hazamenni. Azon vannak, hogy mihamarabb visszakerülhessenek a frontra. “Amint meggyógyulok, valószínűleg három-négy héten belül, azonnal visszamegyek” – mondta Zafer Ronin. “Természetesen visszamegyek”, erősített rá Ayres “mert katona vagyok”.
Source: CNN, Ködvágó podcast
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat