Szintet lépett a javaslat: már nem csak az orosz gáz árát maximalizálná az EU
Az EU-tagállamok többsége sürgeti az Európai Bizottságot, hogy vesse el az eredeti tervét, amely csak az orosz gáz árának maximalizálására irányult, és ehelyett fogadjon egy nagyobb horderejű felső határt az összes gázimportra vonatkozóan.
Ez egy sor kivételes intézkedés része lenne az emelkedő villamosenergia-árak megfékezésére, ideértve a csúcsidőszaki energiamegtakarítási célokat és a többletbevételekre kivetett új illetékeket, amelyeket az energiaminiszterek a pénteki rendkívüli ülésen hagytak jóvá.
A Bizottság azonban figyelmeztetett, hogy az ármegállapítási javaslat nem riaszthatja el a szállítókat és nem veszélyeztetheti az EU gázellátását a téli szezon előtt.
A legújabb fejleményeket pénteken jelentették be egy rendkívüli értekezlet végén, amely teljes mértékben az egyre súlyosbodó energiaválságnak volt szentelve.
“Egyetértettünk abban, hogy sürgős és határozott uniós fellépésre van szükség” – mondta Jozef Síkela, a Cseh Köztársaság energiaügyi minisztere, a találkozó elnöke.
“Nem volt könnyű megbeszélés, és határozottan nem az utolsó.”
„Biztosítanunk kell, hogy Putyin energiaellátási manipulációja és fegyverkezése kudarcot valljon” – mondta Kadri Simson, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa.
A találkozón a fő hangsúly az energiamegtakarításon volt, amelyet a tagállamok többsége nélkülözhetetlennek ismer el a kereslet és kínálat közötti eltérés, valamint a gázárak áramszámlákra jelenleg gyakorolt aránytalan befolyásának megoldásához.
A mai liberalizált piacon az áram végső árát az összes igény kielégítéséhez szükséges legdrágább üzemanyag – jelen esetben a gáz – határozza meg. Ez azt jelenti, hogy a gázárak emelkedésével a villamos energia is emelkedik, még ha az olcsóbb, tiszta források is hozzájárulnak a teljes keverékhez.
Ezt a rendszert, amelyet érdemi sorrendnek vagy marginális árképzésnek neveznek, Oroszország Ukrajna elleni inváziója felborította, ami egyre több állami beavatkozást és piaci reformot tesz szükségessé.
“Ez a találkozó arról szól, hogy piaci mechanizmusokat találjunk az árak csökkentésére, hogy az érdemi sorrend ne rontsa el az olcsó energia árait” – mondta péntek reggel Robert Habeck német alkancellár.
“Valószínűleg különböző eszközöket kell kombinálnunk ahhoz, hogy hatékonyan csökkentsük az áramárakat” – mondta spanyol kollégája, Teresa Ribera.
A pénteki találkozó végén az uniós miniszterek jóváhagyásukat adták az öt intézkedéstervezet közül négyhez, amelyeket Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ismertetett a hét elején.
- Uniós szintű terv a csúcsidőben (általában reggel 7 és este 22 óra között) történő villamosenergia-megtakarításról. Folyamatban vannak a megbeszélések annak eldöntéséről, hogy az intézkedést kötelezővé kell-e tenni.
- Új felső határ a gáznál olcsóbb forrásokat (megújuló, nukleáris, szén) használó erőművek többletbevételére, és többletforrások biztosítása a pénzügyi nehézségekkel küzdő fogyasztók támogatására.
- Egy „szolidaritási mechanizmus” a fosszilis tüzelőanyag-vállalatok (olaj, gáz és szén) által a kitermelés, a finomítás és az elosztás során elért többletnyereség részbeni elvonására.
- Állami támogatási program, amely extra likviditást juttat a nehézségekkel küszködő közüzemi vállalatoknak, azoknak, akik áramot szállítanak a fogyasztókhoz, miután azt megtermelték, enyhítendő a spekuláció hatásait.
Az ötödik javaslat, az orosz vezetékes gáz árplafonja, nem kapott kellő támogatást.
A tagállamok többsége ezt követően összefogott annak érdekében, hogy szélesebb korlátot szorgalmazzon az Unióba beáramló gázimportra vonatkozóan, függetlenül azok földrajzi eredetétől.
Még mindig nem világos, hogy ez csak a csővezetékekre vonatkozna-e, vagy a cseppfolyósított földgázra (LNG) is, amely egy rendkívül értékes áru, amely az ukrajnai háború nyomán elengedhetetlenné vált az orosz üzemanyagoktól való eltávolodáshoz.
„Hagyjunk egy kis időt a finomhangolásra” – mondta Síkela miniszter.
A gázimport árplafonjának meghatározásával az EU-országok enyhíteni kívánják a változékony energiapiac kilengéseit, és biztosítani szeretnék, hogy a villanyszámlák a kereslettől függetlenül egy bizonyos mesterséges határ alatt maradjanak.
Az olasz és a görög miniszter pénteken azt állította, hogy legfeljebb 15 tagállam támogatja a nagy horderejű gázkorlátot, köztük Belgium, Svédország és Lengyelország.
A megállapodás “széles körű”, de még nem egyhangú, mondták a tisztviselők.
Németország továbbra is ellenzi a gázárak bármiféle felső határát, azzal érvelve, hogy az ösztönözheti a fogyasztást, Spanyolország pedig úgy véli, hogy a javaslat nem elég kiforrott – értesült a Euronews.
Az intézkedés nem veszélytelen: az LNG-termelők egyszerűen dönthetnek úgy, hogy más régiókban értékesítik termékeiket, ahol nincs semmiféle árplafon – így Ázsiában, ahol nagy a kereslet az LNG-re.
“Vigyáznunk kell arra, hogy ne veszélyeztessük ellátásbiztonsági helyzetünket. Az LNG-piac globális piac” – mondta Simson.
“Nagyon erős a verseny az LNG-piacon, és jelenleg fontos, hogy a csökkenő orosz mennyiségeket alternatív beszállítókkal tudjuk pótolni.”
A pénteki következtetésekre építve a Bizottság várhatóan jövő kedden nyújt be konkrét jogi szövegeket. Valamennyi intézkedés gyorsan végrehajtható sürgősségi eljárás keretében.
Simson nem volt hajlandó megmondani, hogy továbbra is csak az orosz gáz árplafonja mellett áll-e, vagy lemond erről a lehetőségről, és helyette a pénteken jóváhagyott szélesebb, válogatás nélküli felső határt választja.
“A döntés még nem született meg” – mondta, és kifejtette, csapata a hétvégén folytatja a munkát.
A tervvel kapcsolatos látható tétovázás ellenére Simson elismerte, hogy “minden lehetőség az asztalon van”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/10/valasztas-elott-az-eu-arsapka-az-orosz-gazra-vagy-az-energiaipar-profitjanak-elvetele/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban