Az, hogy az oroszok sokkal több nukleáris robbanófejjel rendelkeznek, mint az utánuk következő hatalmak olyan szempontból mindegy természetesen, hogy néhány ilyen atombomba is komplett kontinenseket képes lakhatatlanná tenni évezredekig. A BBC azonban a tisztánlátás érdekében összegyűjtötte, mégis mivel is fenyegetőzik Putyin akkor, amikor arra utal, hogy rászabadítja a világra a nukleáris apokalipszist. Nos, Moszkvának e téren valóban nincs sok tartanivalója sem az Egyesült Államoktól, sem a NATO egyesített erejétől. Mutatjuk a durva számokat.
Az adatok ráadásul nem is akárhonnan érkeztek, egyenesen az Amerikai Tudósok Szövetségétől (FAS). Szerintük az oroszoknak jelenleg 5977 nukleáris robbanófeje van, ez tulajdonképpen az atombombáik száma. Ebben a számban 1500 olyan robbanófej is benne foglaltatik, amelyek már használaton kívül vannak és leszerelésre várnak, írja a BBC.
A fennmaradó mintegy 4500-ból a legtöbb stratégiai nukleáris fegyvernek számít: ballisztikus rakétáknak vagy nagy hatótávolságú rakétáknak. Ezekből 1185 interkontinentális ballisztikus rakéta, 800 tengeralattjárókról indítható rakéta és 580-at lehet a légierő segítségével célba juttatni. Ezek természetesen nem mindegyike elérhető azonnal, a csapatokhoz kihelyezve ugyanis típustól függően 30-70%-uk, nagyjából 1500 robbanófej van a szakértők szerint. Az iszonyatos pusztítás azonban ennyivel is borítékolható.
Jelenlegi ismereteink szerint a világon 9 ország rendelkezik nukleáris fegyverekkel: az Egyesült Államok, Franciaország, az Egyesült Királyság, Kína, India, Izrael, Észak-Korea, India, és Pakisztán.
Az FAS szerint a NATO-tagok (USA, Egyesült Királyság, Franciaország) összesen 5.943-mal, tehát néhány tucattal kevesebbel, mint az oroszok. Ebből Amerika 5.428-at birtokol. Kínának van 350 robbanófeje, Indiának és Pakisztánnak külön-külön 160, Izraelnek 90, Észak-Koreának pedig 20. A BBC szerint Ukrajna – Putyin ilyen irányú vádjai ellenére – nem próbált nukleáris fegyverekhez jutni.
Atombombát eddig „élesben” (azaz nem kísérleti robbantásra) kétszer használtak: 1945. augusztus 6-án és 9-én, Hirosima és Nagaszaki elpusztítására. Az összehasonlítás végett, az akkori bombák közül a hirosimai 15 kilotonnás volt és 146 ezer embert pusztított el. Ma azonban nem ritka az 1.000 kilotonnás robbanófej sem.
Az orosz nukleáris erő bevetésére jelenleg négy lehetséges okot sorol fel Moszkva:
Gordon Corera, a BBC egyik biztonsági szakértője szerint az atomfegyverek használatának lehetősége az ukrán háború kapcsán csekély. Az oroszok az ezzel való fenyegetőzést arra használják, hogy figyelmeztessék a nyugatot meddig mehet el, illetve megnyugtassák a hazai lakosságot. A nyugati szövetségesek pedig ilyenkor sohasem azt nézik, amit Putyin mond, hanem azt, amit az oroszok tesznek.
Az oroszok egyébként két éve hozták nyilvánosságra azt a titkos felvételt, ami az eddigi legnagyobb, Cár bomba névre hallgató hidrogénbomba felrobbantását mutatja valahol az Arktiszon. Tanulságos:
https://www.youtube.com/watch?v=YtCTzbh4mNQ
Forrás: BBC