Európában éles vita bontakozott ki arról, hogy be kell-e engedni a menekülő oroszokat
Az Institute of the Study of War amerikai katonai agytröszt szerint az ukrán erők változatlanul egyre nagyobb területet hódítanak vissza az augusztus végén indított ellentámadásuk során, amely látványosan csökkentette az orosz megszállást északkeleti területeken, és amely Vlagyimir Putyin orosz elnököt részleges mozgósításra késztette – Oroszországban több százezer ember kapott behívót a napokban.
A mozgósítás – az első ilyen intézkedés a második világháború óta – tiltakozásokat váltott ki Oroszországban, a tüntetések folyamatosak az ország több részén, írja az AP. Oroszország egyik szegényebb régiójában, az észak-kaukázusi Dagesztánban a rendőrség figyelmeztető lövéseket adott le, hogy megpróbálja feloszlatni több mint 100 embert, akik lezártak egy autópályát, miközben tiltakoztak a sorozás ellen – jelentette az orosz sajtó.
Európában eközben éles vita alakult ki arról, hogy a harcosképes, tömegesen menekülő orosz férfiaknak menedéket kell-e nyújtani, vagy el kell utasítani őket.
Európai Unió-tag Litvánia, amely Kalinyingráddal, egy orosz balti-tengeri exklávéval határos, azt mondta, hogy nem ad menedékjogot az orosz menekülteknek.
„Az oroszoknak maradniuk kell és harcolniuk kell. Putyin ellen” – írta a Twitteren Gabrielius Landsbergis külügyminiszter.
Szomszédja, Lettország szerint a kivándorlás „jelentős biztonsági kockázatot” jelent az EU számára.
Sokan „jól jártak az ukránok meggyilkolásával, akkor nem tiltakoztak” – írta a Twitteren Edgars Rinkevics lett külügyminiszter. Hozzátette, hogy „sok EU-n kívüli országba is mehetnek”.
Finnország közölte, hogy „jelentősen korlátozni kívánja” azon oroszok belépését, akik Oroszországgal közös határán keresztül lépnek be az EU-ba. Egy finn ellenzéki vezető, Petteri Orpo szerint az orosz katonai tartalékosok menekülése „nyilvánvaló” biztonsági kockázatot jelent, és „nemzetbiztonságunkat kell az első helyre helyeznünk”.
Más EU-tagországok tisztviselői ugyanakkor azt mondják, hogy Európának kötelessége segíteni, és attól tartanak, hogy az oroszok az Unió ellen fordítása Putyin kezére játszhat, táplálva azt a narratívát, miszerint a Nyugat mindig is gyűlölte az oroszokat, és a háborút azért folytatják, hogy megvédjék országukat a nyugati hatalmak ellen.
„Határaink lezárása nem férne össze sem értékeinkkel, sem érdekeinkkel” – fogalmazott egy 40 fős francia szenátorcsoport egy közleményben. Sürgették az EU-t, hogy adjon menekültstátuszt a mozgósítás elől menekülő oroszoknak, és azt mondták, hogy visszautasításuk „Európa hibája lenne a most zajló, a kommunikáció és befolyás háborújában”.
Oroszország városaiban a rendőrség több száz demonstrálót tartóztatott le, akik a mozgósítási parancs ellen tüntettek, a szibériai Jakutszkban a behívást ellenző nők szerveztek tiltakozást. A helyi média által megosztott videókon néhány száz fős tömeg látható, amint egymás kezét fogva vonulnak egy rendőrcsoport körül. Ahivatalos szervek később néhányat elhurcoltak közülük. A SakhaDay hírportál szerint a nők pacifista jelszavakat és dalokat skandáltak.
Az elmúlt napokban legalább 2.000 embert tartóztattak le hasonló demonstrációk miatt országszerte. A letartóztatottak közül sokan azonnal behívót kaptak.
Putyin és Szergej Sojgu védelmi miniszter közölte, hogy a rendelet a közelmúltban szolgálatot teljesítő vagy különleges képességekkel rendelkező tartalékosokra vonatkozik, de szinte minden férfit tartalékosnak tekintenek 65 éves koráig, és Putyin rendelete nyitva hagyja a kaput egy esetleges későbbi, szélesebb körű toborzásra.
A Kreml közölte, hogy mintegy 300.000 katonával kívánja bővíteni az Ukrajnában harcoló orosz erőket, amelyek jelenleg növekvő veszteségekkel és gyengülő morállal küzdenek. A mozgósítás éles elmozdulást jelent Putyin korábbi narratívájához képest, miszerint a háborút korlátozott katonai műveletként ábrázolta, amely nem befolyásolja a legtöbb orosz életét.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/24/oroszorszag-melto-modon-dijazza-azokat-akik-kimaradnanak-a-haborubol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó