Kevesebben, de még mindig tömegesen menekülnek az oroszok – itt vannak a számok
A helyi hatóságok szerint az elmúlt napokban kevesebb orosz lépett át a szomszédos országokba, annak ellenére, hogy továbbra is nagyban folyik a sorozás, amit a Kreml kevesebb mint két hete rendelt el.
Az orosz férfiak tömeges elvándorlása – egyedül, családjukkal vagy barátaikkal – szeptember 21-én kezdődött, abban a percben, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette a részleges mozgósítást, ugyanis Oroszországban a 65 év alatti férfiak túlnyomó többsége tartalékosként van nyilvántartva. A külföldi célállomásokra induló repülőjegyek órákon belül elkeltek, nem sokkal ezután hosszú autósorok alakultak ki az orosz határok felé vezető utakon.
A jelentések szerint a hét elején már több mint 194.000 orosz kelt át Kazahsztánba, Grúziába és Finnországba, azaz mostanra valószínűleg 200.000 felett lehet azok száma, akik elmenekültek a behívó és a háború egyéb következményei elől. Nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy melyik tábor a nagyobb, de a számok mindenesetre jóval magasabbak voltak, mint a sorozás előttiek.
Mindhárom ország illetékesei szerint a hét végére csökkent a beáramlás. Nem derült ki azonban, hogy ez az orosz hatóságok által a szárazföldi határok mentén felállított ideiglenes katonai toborzóközpontoknak köszönhető-e, vagy a mozgósítási törvényekre hivatkozva a férfiakat egyszerűen visszafordítják a határoktól.
A finn határőrség szerint Finnország pénteken megtiltotta a turistavízummal rendelkező oroszok belépését az országba, és aznap csak 1.688 orosz jutott át szárazföldön az északi országba, szemben a csütörtöki 5.262-vel, míg az előző hétvégén napi több mint 8.000-en utaztak át finn földre.
Grúziába is kevesebb orosz érkezett: csütörtökön és pénteken mindössze 6.109-en, szerdán és csütörtökön pedig 9.642-en – jelentette az ország belügyminisztériuma.
Szintén korlátozásokhoz vezethet az oroszok Grúziába irányuló áramlásának csökkenése, amely Kazahsztánnal együtt a menekülők két legnépszerűbb célpontja volt. Szerdán Oroszország déli régiójában, Észak-Oszétiában, ahol a Grúziába vezető egyetlen szárazföldi átkelőhely található, a tisztviselők megtiltották a más régiókból érkező autók belépését, hogy megállítsák az elvándorlást.
Azonban a kazahsztáni tisztviselők is a számok csökkenését észlelték, annak ellenére, hogy hivatalos korlátozásokat nem vezettek be az orosz határ egyik oldalán sem.
Marat Akhmetzhanov kazah belügyminiszter szombaton az országba belépő oroszok számának „tartós csökkenő tendenciájára” mutatott rá: csütörtökön mindössze 22.500-an, pénteken pedig még kevesebben – 14.100-an – léptek át Kazahsztánba. Itt sem világos, hogy mi okozta a számok visszaesését.
A Kreml bejelentette, hogy mintegy 300.000 ember behívását tervezi, de az orosz sajtó szerint ez a szám elérheti az 1,2 milliót is – ezt az állítást az orosz tisztviselők egyértelműen cáfolták.
Az orosz védelmi minisztérium megígérte, hogy csak azokat az embereket keresik fel, akik harci vagy szolgálati tapasztalattal rendelkeznek, de több sajtóértesülés és emberi jogi szószóló szerint a kritériumoknak nem megfelelő férfiak is megkapták a parancsot, köztük tüntetők is.
A lakosság megnyugtatása érdekében Putyin csütörtökön elismerte az orosz Biztonsági Tanács ülésén, hogy a mozgósítás során hibákat követtek el, és elrendelte, hogy a tévedésből szolgálatra hívott orosz férfiakat haza kell küldeni.
A nemzeti pánik leküzdésére tett további erőfeszítések között szerepel, hogy a mozgósított személyeknek magas fizetést és különböző szociális juttatásokat ígérnek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/01/kijott-az-elso-kozvelemeny-kutatas-az-orosz-sorozasrol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Föld forgástengelye 80 centivel mozdult el, a kutatók pedig végre rájöttek, mi az oka
Az 1000 éves arab szakácskönyvben még a másnaposságra is találni megoldást
Lenyűgöző bolygóegyüttállást láthatunk december elsején
Elképesztő méretű aranylelőhelyre bukkantak Kínában
Utazás Sárdzsába, az Emirátusok kulturális központjába – képgaléria
8 ezer kilométernyi óceán lehet az Uránusz és a Neptunusz felszíne alatt