Venezuelában is vannak amerikai foglyok – most elengedtek belőlük néhányat
Fogolycsere keretében Venezuelában bebörtönzött amerikai állampolgárok tértek vissza az Egyesült Államokba szombaton – jelentette be a Fehér Ház és a külügyminisztérium.
A közlemények szerint hét ember szabadon bocsátását sikerült elérni, hat amerikai állampolgárét és egy állandó amerikai tartózkodási engedéllyel rendelkező személyét. Közülük öten olajipari szakemberek, akiket egy további társukkal együtt több mint négy évvel ezelőtt vettek őrizetbe a venezuelai hatóságok. Az úgynevezett “CITGO 6”-csoport egyik tagja már idén márciusban hazatérhetett, miután magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselők tárgyaltak Venezuelában.
A most elengedett hét ember között van egy haditengerészeti veterán, akit 2020-ban tartóztattak le, a hetedik embert az idén januárban vették őrizetbe a venezuelai hatóságok.
Az amerikaiak szabadon engedéséért cserébe az amerikai kormány kiadta Nicolas Maduro venezuelai elnök feleségének két unokaöccsét, akik kábítószer-csempészet vádjával voltak börtönben az Egyesült Államokban.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy a szabadon bocsátást megelőzte egy amerikai kormányzati delegáció júniusi látogatása Venezuelában, ami a letartóztatott amerikaiak fogva tartási körülményeit vizsgálta. A közlés szerint az a látogatás volt az előzménye az amerikaiak elengedéséről szóló fogolycsere-megállapodásnak.
Ugyanakkor egyelőre nincs előrelépés az Oroszországban fogvatartott két amerikai, Brittney Griner és Paul Whelan ügyében. A kosárlabdázó kilenc, míg az üzletember tizenhat éves börtönbüntetését tölti. Az Egyesült Államok kormánya szerint jogtalanul tartják őket fogva, és ígéretet tettek arra, hogy mindent megtesznek kiszabadításuk érdekében.
Joe Biden amerikai elnök szeptember közepén fogadta Griner és Whelan családjait, amikor megerősítette eltökéltségét a foglyok hazahozatala érdekében.
A kabinet szavai szerint „minden rendelkezésre álló úton” dolgoznak az ügyön, ám mind ez idáig csekély sikerrel.
“Szóval, bár szeretném elmondani, hogy ennek a találkozónak az a célja, hogy tájékoztassuk a családokat arról, hogy az oroszok elfogadták ajánlatunkat, és hazahozzuk szeretteiket, nem ezt látjuk a mostani tárgyalásokon” – mondta akkor Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára, utalva arra a „lényeges ajánlatra”, amit még júliusban tett az amerikai diplomácia Oroszországnak.
Griner a télen orosz földön játszott, kábítószerrel való visszaélés miatt tartóztatták le a szentpétervári reptéren februárban, amikor visszatérése alkalmával kannabisz-tartalmú olajat találtak a poggyászában. Bár a sportoló orvosi igazolást is bemutatott a szerről, a bíróság kilenc év börtönbüntetésre ítélte.
Whelant 2020 nyarán kapott tizenhat év letöltendőt, a vádirat szerint kémkedésért. Az 52 éves volt tengerészgyalogost, majd egy autóipari cég biztonsági szakemberét államtitkok csempészésével vádolták. A mai napig ártatlannak tartja magát.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/01/kijott-az-elso-kozvelemeny-kutatas-az-orosz-sorozasrol/” ][/hm_embed]
Source: MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye