Külföldi és magyarországi szakértők is egyetértettek az elmúlt hetekben abban, hogy Putyin maximum taktikai atomfegyvereket vethet be az ukrán háború jelenlegi viszonyai között. Ezeket stratégiailag fontos, például katonai-infrastrukturális csomópontoknál robbanthatnák az oroszok. Esetleg erő- és képesség-demonstrációként a Fekete-tenger fölött. A következmények az utóbbi esetben is horribilisek lennének és nem a sugárzás miatt kellene leginkább aggódnunk.
Olyan lenne, mint egy meteorbecsapódás
Orosz vezető politikusok, köztük Putyin elnök is számos alkalommal beszélt már nukleáris tömegpusztító fegyverek bevetéséről az ukrajnai háború kapcsán. A The Sun is megerősíti azt a vélekedést, miszerint az oroszok ilyen fegyvert a csatatéren vagy erődemonstrációként a Fekete-tenger fölött, esetleg egy távoli régiójában a hatalmas országnak vethetne be. A tenger fölött olyan szempontból volna orosz szempontból “előnyösebb”, hogy Ukrajna, Grúzia, valamint a NATO-tagállam Románia, Bulgária és Törökország rögtön tudomást szerezne az orosz képességekről. A következmények azonban beláthatatlanok volnának.
Viorel Badescu professzor, a Bukaresti Egyetem fizikusa és mérnöke néhány évvel ezelőtt írt egy tanulmányt arról, hogy mit jelentene egy meteorbecsapódás vagy egy atombomba felrobbantása a Fekete-tengert környező országok számára. Azért ezt a két eseményt vizsgálta, mert hasonló energiafelszabadulással járnának. Ő egyébként szkeptikus a tekintetben, hogy Putyin a tenger fölött vagy a tengerben robbantana vagy egyáltalán bevetne nukleáris fegyvereket. Ugyanakkor beszámolt a következményekről, amelyek kettősek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/07/megtamadtak-oroszorszagot-dron-robbant-a-katonai-repteren-fronthirek/” ][/hm_embed]
Mérgező gáz és cunami
Egyfelől mérgező gázfelhő szabadulna fel, mert a Fekete-tenger a világ legnagyobb hidrogén-szulfid (H2S) lelőhelye. Ezt a robbanás ereje kiszorítaná a vízből, majd szép lassan ködként leereszkedne és elindulna a környező államok felé. A záptojásszagú gáz súlyos hatással volna emberre, állatra egyaránt, nagy dózisban ugyanis halált okoz, ám kis mennyiségben is súlyosan károsítja az agyat. Ugyanakkor a professzor számításai szerint még a legnagyobb atombombák sem volnának képesek annyi gázt felszabadítani, ami fenyegetné a partokon élőket, ha a fegyver lakott területektől távol kerül bevetésre.
A másik következmény nagyjából kétméteres hullámok kialakulása és partot érése volna. Ha Oroszország mondjuk kisebb, például 2 megatonnás bombát vetne be, akkor ez még az egy métert sem érné be. Más kérdés, hogy 1000 megatonnás bombái is vannak Moszkvának bár szakértők szerint maximum néhány száz kilotonnásokat vetnének be ilyen esetben.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/07/itt-a-lista-a-bbc-szerint-ezert-fog-vesziteni-putyin-ukrajnaban//” ][/hm_embed]
Csak ha az állam veszélyben van
Az orosz nukleáris doktrína szerint egyébként akkor lehetséges az atomfegyver bevetése, ha mások is azt vetnének be Oroszország ellen, vagy az orosz állam elpusztítása realitássá válna. Ettől pedig azért messze állunk és a NATO is csupán az orosz csapatok ukrajnai kivonásáról beszél, amibe vélhetően még a Krím sem foglaltatik benne.
Az orosz nukleáris arzenál hatalmas. Bár az oroszok a BBC szerint 5.977 robbanófejjel rendelkeznek, ebből nagyjából 1500 van kihelyezve a csapatokhoz, rakétabázisokra, tengeralattjárókra, tehát ennyi az azonnal bevethető. Nyilván töredékük elég volna az egész Föld élhetetlenné tételére nagyjából évezredekig. Egy ilyen forgatókönyv nagyjából kizárt, az oroszok inkább a télre bazíroznak, amely most nem orosz földön, hanem otthonaikban “véreztetheti” ki az európai gazdaságokat és lakosságot. Ha pedig nem az idei, akkor majd a 2023-as, mondja a Daily Mail.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/06/nato-tagallam-mellett-tunt-fel-a-varospusztito-orosz-atomtengeralattjaro/” ][/hm_embed]
Source: The Sun, BBC, Daily Mail
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon