Interjú Ronan Gargan nagykövettel: a magyarországi ír közösség aktív, élénk
Őexcellenciája Ronan Gargan, Írország magyarországi nagykövete 2019 decemberében érkezett Budapestre, így itt töltötte a magyarországi koronavírusjárványt. Megkérdeztük, hogyan érzi magát családjával Magyarországon, milyen magyar termékeket ajánlana ír társainak, és mit szeret a legjobban Magyarországon. Beszélt a budapesti ír közösségről és arról is, hogy miért költöznek az írek Magyarországra.
Az eredeti interjú a testvéroldalunkon, a Daily News Hungary angol nyelvű magyar hírportálon olvasható itt.
DNH: Ön Brüsszelben élt a családjával, mielőtt Magyarországra jött. Mi volt az első gondola, amikor megtudta, hogy Budapest lesz az új otthona néhány évre?
Ronan Gargan: Izgalmat éreztem. Tudtam, hogy egy igazán érdekes városba és országba érkezem. Nem különbözik Írország történelmi tapasztalatától, és nagyon gazdag kultúrával rendelkezik. És tudtam, hogy a gyerekeim nagyon jól fogják itt érezni magukat, a hó hiánya ellenére, amit megígértem nekik! Az itt szerzett tapasztalataim csak megerősítették ezt, és felülmúlták várakozásaimat.
DNH: Meg tudna említeni egy dolgot, ami a leginkább vonzó Budapesten?
Ronan Gargan: Nehéz leszűkíteni egy dologra, de ha erőltetném, akkor a kultúra lenne az – a művészetek, a zene, az építészet, a kávézókultúra, az étkezési kultúra. Ez egy olyan vibráló város, ahol rengeteg mindent lehet látni, tapasztalni és élvezni.
DNH: Körülbelül hány ír állampolgár él Magyarországon? Milyen területeken dolgoznak jellemzően?
Ronan Gargan: Becsléseink szerint körülbelül 1000 ír állampolgár él Magyarországon, ebből körülbelül 500 Budapesten. Az itt tartózkodásuk oka változatos: vannak nyugdíjasaink, akiknek magyar házastársuk van, mások nemzetközi cégeknél dolgoznak itt, míg az itt élő állampolgáraink közül akár 200-an diákok, akik többnyire Budapesten élnek.
DNH: Mennyire összetartó a helyi ír közösség? Van egy fő bázisuk Budapesten?
Ronan Gargan: Kicsi, de nagyon aktív és élénk ír közösségről van szó Magyarországon. Sokat tesznek az ír kultúra népszerűsítéséért itt, különösen a március 17-i Szent Patrik-nap, Írország nemzeti ünnepe körül, és az emberek közötti kapcsolatok erősítéséért. A közösség például március 19-én Szent Patrik-napi felvonulást fog szervez Budapest utcáin, amely a COVID miatt 2019 óta az első felvonulás lesz. A felvonulás, valamint más budapesti ír kulturális, társadalmi és üzleti események fő szervezője az Ír-Magyar Üzleti Kör, amellyel a nagykövetség szorosan együttműködik. A helyi GAA klub, a Budapest Gaels, amely Írország egyik nemzeti sportját, a gaelic footballt játssza, szintén jó központja a budapesti íreknek, de mindig keresnek új játékosokat, köztük magyarokat is!
DNH: Milyen kulturális, gazdasági és folklórprogramokat szervez a nagykövetség?
Ronan Gargan: A nagykövetségnek nagyon sűrű rendezvénynaptára van, amelyek mind Írország magyarországi népszerűsítését és a kétoldalú kapcsolataink előmozdítását célozzák. A fő rendezvényeink Szent Patrik napja körül zajlanak, de vannak rendezvényeink a február 1-jei Szent Brigid-nap, Írország másik védőszentje körül is, amely a nők kreativitását ünnepli a kortárs művészeten és zenén keresztül. A június 16-i Bloomsday szintén fontos időszak számunkra, hiszen James Joyce író és Ulysses című könyvének emléknapja, amely egyedülálló módon kapcsolódik Magyarországhoz, hiszen a főszereplő, Leopold Bloom családja Szombathelyről származik, ahol minden évben támogatjuk a Bloomsday fesztivált. Idén számos különleges rendezvénnyel, többek között zenével, képzőművészeti alkotásokkal és felolvasásokkal ünnepeltük az Ulysses megjelenésének századik évfordulóját.
Az október 31-i halloween az ír kultúra ünneplésének pillanata is, mint például a mesemondás ír hagyománya, mivel a halloween Írországban az Oíche Samhain kelta fesztivál, az Oíche Samhain körül alakult ki. A nagykövetségen működik egy könyvklub is, amely havonta találkozik, hogy megvitassa az új ír szépirodalmi műveket, és hamarosan támogatni fogjuk egy új ír filmklub elindítását. Szorosan együttműködünk az Enterprise Irelanddel, Írország kereskedelmi és üzleti ügynökségével is, amely szintén jelen van Budapesten, és támogatja az Írország és Magyarország közötti kereskedelem előmozdítását célzó rendezvényeket.
DNH: A COVID-19 előtt több ezren vettek részt a budapesti Szent Patrik-napi rendezvényen. Mire számíthatunk jövőre?
Ronan Gargan: A 2010-ben indult budapesti Szent Patrik-napi felvonulás az évek során Írországon kívül Európa egyik legnagyobb Szent Patrik-napi rendezvényévé nőtte ki magát. A COVID miatt tartott hároméves szünet után a nagykövetség örömmel támogatja az IHBC-t a 2023. március 19-i felvonulás tervezésében, amely reményeink szerint némi ír kultúrát és színt visz Budapest utcáira, és ismét több ezer magyart vonz, hogy osztozzon az ír kultúra és hagyományok iránti szeretetünkben, és talán némi magyar kultúrát és hagyományt is hoz erre a napra.
DNH: Viszonylag sok magyar munkavállaló költözött Írországba és telepedett le ott. De sokan vannak olyanok is, akik néhány év után rengeteg élménnyel és életre szóló emlékkel tértek haza. Van-e kapcsolat a nagykövetség és az Írországból hazatérő magyarok között?
Ronan Gargan: A nagykövetség nagyon nagyra értékeli azt, amit mi fordított diaszpórának nevezünk, azokat a magyarokat, akik Írországban éltek, dolgoztak vagy tanultak, és továbbra is szeretik a távoli hazájukat. Úgy tekintünk rájuk, mint a kibővített ír közösségünk része itt Magyarországon, és sokan részt vesznek a kulturális rendezvényeinken. Örömmel láttam egy ilyen házaspárt, Pécsi Attilát és Kingát, akik 10 év után visszatértek Írországból, és Budapesten nyitottak egy pékséget Arán néven, ami ír nyelven kenyeret jelent, és amely az ír és a magyar sütési hagyományok csodálatos ötvözését végzi. Van még, amit mi affinitás diaszpórának hívunk: azok a magyarok a tartoznak ide, akik szeretik Írországot, és akikkel együtt dolgozunk, különösen pár magyar egyetem ír tanulmányi központján keresztül, hogy népszerűsítsük az ír kultúrát. Ezek az emberek felbecsülhetetlenül fontosak az ír és a magyar emberek közötti erős kapcsolatokhoz.
Great to meet Alpár Kató, editor of @DNewsHungary to discuss the work of the news portal & their plans for the future.
Daily News Hungary is one of my go to English language news portals for reliable & independent news in Hungary 🇭🇺 pic.twitter.com/fVmmP3HxKI
— Ronan Gargan, Ambassador of Ireland to Hungary (@IrlAmbHungary) September 22, 2022
DNH: Tud-e a nagykövetség tájékoztatást nyújtani azoknak a magyar állampolgároknak, akik Írországba terveznek költözni tanulni vagy dolgozni? Vannak-e olyan releváns és megbízható honlapok, amelyek segítenek megismerkedni az írországi helyi viszonyokkal?
Ronan Gargan: Írország nagyszerű ország, ahol dolgozni, élni, tanulni vagy egyszerűen csak meglátogatni is élmény, és szívesen adunk tanácsot és segítséget azoknak a magyarországiaknak is, akik bármilyen okból Írországba költözést fontolgatnak. Az Írországba költözéssel kapcsolatos további információkhoz egy jó weboldal a www.citizensinformation.ie, amely külön szekciót szentel az Írországba költözéssel kapcsolatos gyakorlati információknak. A Tourism Ireland honlapja, a www.ireland.com és a kormány honlapja, a www.ireland.ie , szintén jó betekintést nyújt abba, hogy miről is szól Írország.
DNH: Egyébként milyen típusú árukkal kereskednek Magyarország és Írország között? Milyen típusú magyar termékekre lenne valószínűleg kereslet az Önök országában? És milyen ír termékeket találhatnak a magyar vásárlók a helyi szupermarketek polcain?
Ronan Gargan: Az Írország és Magyarország közötti kereskedelem szerény, körülbelül évi 1 milliárd euró, és mindenképpen van hova fejlődni, aminek javításán a nagykövetség keményen dolgozik az ír kereskedelmi ügynökségekkel, például a Bord Bia-val, az élelmiszerügyi hivatalunkkal és az Enterprise Irelanddel együtt. Közös uniós és egységes piaci tagságunk teret és lehetőséget kínál a kétoldalú kereskedelem és a beruházások javítására. A két ország közötti kereskedelem nagy része a szolgáltatások terén zajlik, de az árukereskedelem is jelentős, például a gyógyszerek, az orvosi eszközök és az IKT-berendezések terén. De van élelmiszer is, így a magyarok polcain megtalálhatják az ír tejtermékeket, mint például a Kerrygold vajat – véleményem szerint a világ legjobb vaját – és az ír cheddar sajtot, valamint az ír marha- és bárányhúst, az ír tenger gyümölcseit és természetesen az ír whiskyt, mint például a Jameson és az ír sört, mint például a Guinness. Az írek szerintem szívesen látnának több magyar bort a polcokon. A magyar borok a világ egyik legjobban őrzött titka, és sok csodálatos szőlőfajta van, amelyekből nagyon finom borok készülnek, vörös és fehér borok.
DNH: Sok magyar él a határainkon túl is. Hogyan jellemezné Észak-Írország és Írország kapcsolatát azoknak, akik még sosem jártak ezen a két helyen?
Ronan Gargan: Írország szigetén, északon és délen egyaránt, most béke van, mély és baráti észak-déli együttműködés van olyan területeken, mint a turizmus, az energia, a kultúra, a kereskedelem és még sok minden más. Ezt az 1998-as békemegállapodás, a nagypénteki megállapodás tette lehetővé, amelynek középpontjában a sziget különböző nemzeti és kulturális identitásainak tiszteletben tartása áll, és amelynek eredményeként a szigeten nincs fizikai határ. A békefolyamat eredményeit Írország és az Egyesült Királyság közös uniós tagsága tette lehetővé, és ezért az Egyesült Királyság kilépése az EU-ból Írország számára különleges és egyedi kihívásokat jelentett. Minden fél elkötelezett azonban amellett, hogy biztosítsa a nagypénteki megállapodás és a békefolyamat eredményeinek védelmét, valamint Írország helyét az EU szívében, és ez áll az EU és az Egyesült Királyság közötti kilépési megállapodás középpontjában. A problémák továbbra is fennállnak, de elkötelezettek vagyunk ezek megoldása iránt az uniós csapat részeként és az Egyesült Királysággal partnerségben. A szigeten élő közösségek közötti megbékélési munka folytatódik, és még sokat kell tenni a több mint 30 éve tartó konfliktus által hagyott mély sebhelyek felszámolásáért, de a nagypénteki megállapodás továbbra is az egyetlen módja annak, hogy megoldódjanak ezek a fennálló kihívások.
DNH: Mit említ elsőként hazánkról, amikor ír barátait Magyarországra hívja? Melyek azok a magyar helyek, ételek és események, amelyek egy ír ember szívét megdobogtatják?
Ronan Gargan: Sok mindent megemlítek a barátaimnak és a családomnak, amikor Magyarországra látogatnak, de túl sok mindent, hogy itt felsoroljam, hiszen annyi mindent lehet megtapasztalni. Természetesen megemlítem a csodálatos városképet, a gyönyörű Budapestet, beleértve a Parlament épületét, a várnegyedet és a Halászbástyát, amelyet éjszaka egy dunai hajóútról kell megnézni. Megemlítem a termálfürdőket, és megemlítem a lenyűgöző zenei kultúrát, amelyet a lélegzetelállító operaház és számos más kulturális helyszín kínál. És természetesen megemlítem az ételeket, mint például a gulyás és a langalló, valamint a borokat és azt, hogy érdemes egy borútra indulni Magyarország számos gyönyörű szőlőültetvényén. És megemlítem a csodálatos helyeket, amelyeket Magyarország-szerte meg lehet látogatni, mint például a csodálatos Balaton és más történelmi városok, mint Esztergom, Eger, Pécs és Győr. A gond csak az, hogy mindezekre legyen időnk!
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/23/munis-nagykovet-a-malajziai-magyar-kapcsolatok-szivelyesek-es-baratiak-interju/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lenyűgöző kivilágítással indult el a Miskolci Adventi Fényvillamos – Nézze meg itt kívül-belül
Amerika sürgeti Ukrajnát, hogy 18 évre csökkentsék a mozgósítási korhatárt
2000 éves felfedezés: pszichedelikus rituálékhoz használták a mágikus tárgyat
Az egyik legritkább fa, amely még a dinoszauruszokat is látta, most visszatérhet kertjeinkbe
A CIA titkos fegyvere, amely képes volt megölni anélkül, hogy bárki tudta volna
Nagy Sándor legalább 20 várost nevezett el magáról, de lehet akár 70-et is