Háborús bűnrészességgel vádolják a világ egyik legnagyobb energetikai vállalatát
Egy francia és egy ukrán civil szervezet „háborús bűnrészesség” miatt tett feljelentést a TotalEnergies ellen, amelyet azzal vádolnak, hogy olyan gázmezőt üzemeltetett, amely állítólag az orosz harci repülőgépek számára termelt kerozint Ukrajnában.
A francia olajóriás tagadja, hogy üzemanyagot gyártott volna az orosz hadsereg számára.
A párizsi terrorelhárító ügyészség pénteken megerősítette, hogy hivatalosan megkapta a panaszt, és elkezdődött annak kivizsgálása.
A TotalEnergies közleménye elítélte a „felháborító és rágalmazó” vádakat, amelyek „sértik vállalatunk integritását, és ellentétesek értékeinkkel”.
Az ukrán Razom We Stand (Együtt állunk) emberi jogi szervezet és a francia Darwin Climax Coalition lépése a Global Witness brit nem kormányzati szervezet és a Le Monde című francia lap augusztusi vizsgálata nyomán történt.
„Nagyon eltökélt szándékunk, hogy felelősségre vonjuk a Totalt” – mondta Svitlana Romanko, a Razom We Stand igazgatója az AP-nek.
„Azt várjuk az ügyésztől, hogy ő és irodája megindítja az ügyet, és kivizsgálja az Oroszországgal való kapcsolatokat, és minden olyan pénzügyi eszközt, amely lehetővé tette a civilek bombázását országomban” – mondta.
„Az a célunk, hogy precedenst teremtsünk minden olyan vállalat számára, amely megsérti az emberi jogokat, különösen akkor, ha az országban nyílt háború dúl” – tette hozzá.
A civil szervezetek ügyvédei, William Bourdon, Vincent Brengarth és Henri Thulliez nyilatkozatukban kijelentették, hogy „a világ legnagyobb vállalatainak elszámoltathatóságának kérdése még soha nem volt ennyire akut, különösen a konfliktusövezetekben”.
A Le Monde és a Global Witness adatelemzése nyomon követte a szibériai Termokarstovoye gázmező ellátási láncát, ahol a cseppfolyósított gázt állítólag kerozinná alakítják, és harci repülőgépek üzemanyagaként használják két oroszországi katonai légibázison.
A szibériai Tenerftegaz gázmezőt kitermelő vállalat 49 százalékát Total birtokolta, orosz partnere, a Novatek mellett, amelynek 51 százaléknyi részesedése volt. A múlt hónapban a TotalEnergies eladta üzletrészét a Novateknek.
A TotalEnergies pénteken közölte, hogy a Ternertegaz által termelt gázkondenzátumot „külföldre exportálták”.
“Ezért lehetetlen, hogy az orosz hadsereg üzemanyagként használta volna repülőgépeihez” – áll a csoport közleményében.
Az Amnesty International és a Human Rights Watch civil szervezet szerint a Le Monde és a Global Witness által említett két katonai légitámaszpont ad otthont az ukrajnai Mariupol városa ellen elkövetett bombatámadásokban részt vevő repülőgépeknek, beleértve a mariupoli színházat ért, március 16-án történt légicsapást is, amely a legpusztítóbb ismert civilek elleni támadás volt a háború során – mintegy 600 ember lelte halálát a romok alatt.
A TotalEnergies, amelyet több kemény kritika ért oroszországi tevékenységének folytatása miatt, kijelentette, hogy „kötelessége”, hogy továbbra is gázt biztosítson Európa ellátásához. A csoport közölte, hogy hosszú távú szerződései vannak a cseppfolyósított földgáz vásárlására, amelyeket teljesítenie kell, mivel az nem esik az Európai Unió szankciói alá.
Márciusban a TotalEnergies bejelentette, hogy „fokozatosan felfüggeszti” oroszországi tevékenységét.
A francia csoport közölte, hogy „határozottan elítéli” Oroszország Ukrajna elleni katonai agresszióját.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/14/kozzetettek-hogy-mennyi-orosz-vagyon-kerult-eddig-zar-ala/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt