Megjelent a Madárkalauz Tatán: összefogás, látványos grafikák, több mint 250 madárfaj
Egy példaértékű projekt keretében fogtak össze a tatai természetvédők és a Platán képviselői, hogy aztán létrejöhessen a Madárkalauz, amely a tatai tavak környékén élő több mint kettőszázötven madárfajt gyűjtötte egy kiadványba, és magyar mellett angol nyelven is megvásárolható.
Az eredeti cikk angolul itt olvasható.
Tata csupán 23 ezres város, de a hírneve annál nagyobb. A vizek városa becenév jól ismert, de a Vadlúd Sokadalomnak köszönhetően a madarászokon kívül sok turista kedvenc célpontja is lett. Nincs messze a fővárostól, könnyen megközelíthető, ráadásul történelem szerelmesei is találnak itt látnivalót az Esterházy családnak köszönhetően. És ha ez mind nem lenne elég, a Öreg-tó partján található egy több mint 200 éves platánfa, és mellette stílszerűen a Platán birodalom a vidéki Magyarország egyik legjobb vendéglátásával.
Tata: a vízimadarak oázisa
Magyarország gazdag tavakban, de mégis Tata kivételes helynek számít a madarászok számára: itt a természeti és épített környezet egymásba fonódik, az állatokat európai viszonylatban is egyedülálló módon, a város szívében, szinte testközelből lehet megfigyelni.
Bütykös ásólúd, nagy lilik, lappantyú, guvat, füstös cankó, örvös légykapó, zöldike, csuszka, jégmadár és rövidkarmú fakusz – a tatai Öreg-tó és környéke elsősorban a vadludak gyülekezőhelyeként vált európai hírűvé, de számos védett, fokozottan védett madárfaj pihenő- és fészkelőhelye ez a vidék. Szeptember végétől március közepéig Skandináviából és Szibériából, Hollandia és Németország érintésével érkező vadludak veszik birtokukba az Öreg-tavat és környékét, már csak a lenyűgöző látvány miatt is érdemes ilyenkor felkeresni a „vizek városát”, de ha több időt szánunk a környék felfedezésére, akkor több mint kettőszázféle madárfajjal találkozhatunk errefelé.
A település néhány évvel ezelőtt Ramsari Város rangot kapott: évtizedek óta az egyik legfontosabb nemzetközi vizes élőhelyekről és vízimadarak védelméről rendelkező listán szerepel, mint ramsari terület, illetve része az EU ökológiai hálózatának, a biológiai sokféleséget védő Natura 2000 hálózatnak is.
Madárkalauz: könyv, élmény, kiállítás
A Madárkalauz kötet megálmodói Csonka Péter és Kókay Szabolcs. A két természetrajongó barátsága hosszú évtizedekre nyúlik vissza és régóta tervezik, hogy kalauzt készítenek a Tata és környékén élő madárfajokról.
Csonka Péter madár- és természetvédelmi szakember, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) tájegységvezetője, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület megyei szervezetének elnöke. 1999 óta foglalkozik madárfotózással, és nevéhez fűződik a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület és a Tatai Vadlúd Sokadalom elindítása. Munkásságáért 2017-ben Magyar Ezüst Érdemkereszttel, míg 2022-ben Tata Városáért kitüntetés ezüst fokozatával tüntették ki.
Kókay Szabolcs az egyik legjelentősebb hazai természetfestő és illusztrátor, autodidakta művész. Számos alkalommal szerepelt a Society of Wildlife Artists londoni kiállításán, valamint az amerikai Leigh Yawkey Woodson Art Museum „Birds in Art” kiállításán, munkáit több alkalommal díjazták az angol British Birds, Birdwatch Artist of the Year és a spanyol Sociedad Gaditana De Historia Natural illusztrátori versenyeken. Számos angol nyelvű szakkönyv illusztrátora.
“A természetben töltött idő hatással van a jellemünkre, mert ilyenkor különböző impulzusoknak vagyunk kitéve. Érezzük az illatokat, látjuk a pillangók változatosságát, a fák kérgének és a kőzeteknek a struktúráját, vagy ahogy a levegő mozgatja a rétet. Bizonyított tény, hogy ezek az élmények kiegyensúlyozottabbá tesznek bennünket”
– mondja Csonka Péter.
„Ezt a Madárkalauzt nyitott szemmel és füllel érdemes használni, csak így tudjuk megtapasztalni azt a csodát, amit a természet nyújthat számunkra. A természetben az összes érzékszervünket ki kell nyitnunk, és elengednünk minden olyan gondolatot, amely hátráltatja ezt a bensőséges élményt. A természetben meg kell tisztulni, fel kell töltődni. A természetjárás, a madármegfigyelés nemcsak közösségteremtő erővel bír, de tudományosan bizonyított tény, hogy jótékony hatással van az egészségünkre, lelkünk és szellemünk kiegyensúlyozott működésére, ezért is fontos, hogy a természet szeretetét gyerekeinknek is átadjuk, magunkban megtartsuk.”
– mondja Csonka. A Madárkalauz részletes információval szolgál arról, hogy a környéken pontosan hol, mikor, milyen madarakat érdemes keresni és lehet megfigyelni.
A Madárkalauz megjelenésével egy időben október 14-én kiállítás nyílik Kókay Szabolcs illusztrációiból az Esterházy-kastélyban. A megtekinthető illusztrációk azért is figyelemreméltóak, mert megmutatják a madarak és környezetük olyan apró részleteit – mozdulatait, színeit és fényeit –, amelyeket a fényképek nem tudnak visszaadni.
A tárlat egy hónapon keresztül keddtől vasárnapig 10.00-18.00 óra között látogatható.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2021/06/23/bebarangoltuk-tatat-a-vizek-varosat-kepgaleria/” ][/hm_embed]
A Platán felkarolta a kezdeményezést
A könyv kiadása megfelelő támogatás nélkül nem jöhetett volna létre, ám szerencsére egy hűséges partnerre találtak a könyv szerzői. Az egykori tatai Esterházy-birtok egyik épületében immár 13 éve működő és nemrégiben megújult Platán számára is egy régi álom teljesült a környező természet csodáiról szóló könyvvel.
Tata egészen különleges turisztikai desztináció, hiszen nemcsak történelmi és természeti értékei miatt érdemes meglátogatni a tavakban gazdag várost, hanem gasztronómiai szempontból is egyedülálló a Platánnak köszönhetően. A vállalkozás már a kezdeti évektől, a tóparton működő Platán Bisztróval felhelyezte Tatát az ország gasztronómiai térképére. Az utóbbi időben a vidék egyik legszínvonalasabb vendéglátóhelyévé vált köszönhetően elhivatott csapatának és a Pesti István Michelin-csillagos séf és Varró Zoltán belsőépítész együttműködéseként megvalósult átalakulásnak.
Ennek eredményeként létrejött a Platán Gourmet Étterem, amely idén második alkalommal kapta meg a Dining Guide Év Legjobb Vidéki Étterme címet. A Platán nyitása óta nemcsak az Esterházy-család szellemi öröksége és a történelmi Magyarország gasztronómia hagyományainak ápolása, de Tata természeti értékeinek megóvása iránt is elkötelezett. (A Platánról további információk itt lelhetőek fel: a Platán Gourmet Étterem és Udvarház Facebook, Instagram, Platán Bisztró Facebook, Instagram, Platán Tata weboldal.)
Jó volt személyesen is látni Tatát:
A névadó fát, amelyet az Esterházy-család 1785-ben hozatott Versailles-ból, és ami ma már a város egyik ikonikus növénye, a Platán csapata vette gondviselésébe a kezdetek óta, és a most megjelent Madárkalauzt is felkarolták, sőt, a Platán weboldalán egy hónapig lehet licitálni Kókay Szabolcs két festményére. A befolyt összeget a Tatai Mecénás Közalapítványnak és a Tatai Vadlúd Sokadalom szervezőinek ajánlják fel, akik ingyenes túravezetést is tartanak a tatai tó körül.
A Madárkalauz című könyvet október 17. hétfőtől a Platánban és az Esterházy-kastély shopjában lehet megvásárolni 5500 Ft-ért. A Madárkalauzt a Platán a tatai iskolák és a városi könyvtár számára is ingyenesen eljuttatja.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2021/10/18/a-vilag-legjobb-vendeglatoipari-designerei-koze-kerult-egy-magyar-tervezo-kepek/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű