Nemrég számoltunk be arról, hogy a britek azon akadtak ki: legjobb NATO-pilótáik közül sokan már a kínai légierő fiataljait képezik ki álomszerű fizetésért cserébe. Most az derült ki, hogy atomtudósok és rakétafejlesztők tucatjai hagyták el az Egyesült Államok egyik emblematikus atomkutató laboratóriumát, hogy Kínában fejlesszenek hiperszónikus atomrakétákat, amivel Peking rövid úton elintézheti a Nyugatot.
A The Daily Star szerint drámai hangvételű cikke azért mentek dolgozni Kínába, hogy “világvége robbanófejeket, drónokat, álcázóberendezéseket és halk tengeralattjárókat” fejlesszenek az újraválasztására készülő Hszi Csin-Ping pártfőtitkárnak. A Strider Technologies jelentésére hivatkozva a lap arról ír, hogy 162 olyan kínai tudósról szerzett információt a szervezet, akik 1987 és 2021 között a Los Alamos-i Nemzeti Laboratóriumban dolgoztak. Ezt követően hazatértek, hogy hazájuknak dolgozzanak különféle homályos rakétafejlesztő programokon. Ez az amerikai laboratórium természetesen titkos. Amellett, hogy itt készült a világ első atombombája, ez az intézmény a felelős az amerikai nukleáris robbanófejek tervezéséért és a nukleáris arzenál biztonságát is felügyeli. Az itt dolgozók tehát akarva-akaratlanul is nemzetbiztonságilag érzékeny információkhoz juthatnak hozzá.
A Strider Technologies szerint a tudósok többségét mindössze 1 millió dollárért “vásárolta ki” a Kínai Kommunista Párt. Nagyjából 80%-a azoknak, akik hazatértek, valamilyen fejlesztési projekt keretében kapott munkát. Sokan közülük egyenesen az elit Ezer Tehetség Programban (Thousand Talents Programme, TTP) találták magukat. A jelentés szerint egyikük például azért kapott 20 millió dollárt az amerikai kormánytól, hogy “mélyen-pusztító robbanófejeket” fejlesszen. Ehhez a legmagasabb szintű biztonsági hozzáférést adták neki csak azért, hogy utána visszatérjen Kínába és csatlakozzon a TTP programhoz. Egy másik 1,8 millió dollárt kapott az amerikai hadseregtől, miközben a kínai hadseregnek dolgozott.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/18/rettegnek-a-britek-legjobb-nato-pilotaik-mar-a-kinai-legieronel-szolgalnak/” ][/hm_embed]
A jelentés szerzője, Greg Levesque ezt mondta a Telegraphnak: “Semmi sem ad hoc jellegű. A kínai kormány rendszert hozott létre. Ez a rendszer arra épül, hogy ösztönözze az embereket, menjenek az Egyesült Államokba, az Egyesült Királyságba, tanuljanak, tanuljanak, és aztán pénzügyi és pozícióbeli jutalmat kapnak ha hazatérnek [Kínába]”. Ráadásul szerinte ennek a stratégiának neve is van szerinte, a “tehetség-világhatalom”. A rendszer nemcsak a már hírneves tudósok toborzását végzi, hanem a még feltörekvő tehetségek kiküldését is.”
Levesquet megdöbbentette, hogy hány kínai tudós hagyta ott Los Alamost. “Nem egy pár volt, hanem a túlnyomó többség” – mondta. Szerinte Kína a nemzeti laboratóriumokat veszi célba, ide küld és innen toboroz embereket, ami nemzetbiztonsági fenyegetés. “Ha ez történik Los Alamosban, mi történik az egyetemi kutatóintézetekben, mi történik szövetségeseink létesítményeiben?”
Az amerikai szenátus legújabb belbiztonsági jelentése azzal vádolja Kínát, hogy az elmúlt 20 évben “amerikai kutatókat, tudósokat és szakértőket toborzott a közszférában és a magánszektorban, hogy tudást és szellemi tőkét biztosítsanak Kínának pénzért és más előnyökért cserébe”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/11/neked-van-kinai-kutyud-kina-megfigyelhet-es-ellenorizhet-ezeken-keresztul/” ][/hm_embed]
Az amerikai FBI szerint a kínai ezer tehetség toborzási program “külföldi technológiák ellopására ösztönzi a résztvevőket”. Levesque úr kijelentette, hogy Kína több évtizednyi amerikai kutatást tudott ellopni milliárd dolláros értékben, és “bakugrásszerűen” érte utol Amerikát a fegyverkezési versenyben. Azt is hozzátette, hogy Peking jellemzően 1 millió dollárt ajánl a visszatérő tudósoknak. Hozzátette, hogy sok egykor Amerikában dolgozók kínai tudósnak továbbra is megvannak az amerikai kapcsolatai és aktívan kommunikálnak, ami szintén kockázatot jelenthet.
Az amerikai energiaügyi minisztérium szerint az elmúlt években ellenőrzési és elhárítási lépéseket iktattak be a különféle, külföldi tehetségeket célzó programjaikba.
Source: The Daily Star
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?