Ameddig Oroszország nem szenvedett súlyos vereségeket az ukrán fronton, Putyinnak nem volt különösebb szüksége az orosz elit, azaz az állami, titkosszolgálati, seregbeli, politikai vezetők támogatására, hisz személyében leuralta a teljes orosz közéletet. Ám a vereségek és a bizonytalankodások közepette egyre több a bíráló hang, amelyek könnyedén ellene fordulhatnak. Eközben arról is jönnek hírek, hogy Oroszország távoli, különféle nemzetiségek által lakott régiói lázadozni kezdtek a sorozás ellen, többek között támadásokat is végrehajtva. Vége lehet-e a Putyin-rendszernek vagy “csak” átalakul?
Folyamatos belső harc
Tatjana Sztanovaja nemrég hosszú elemzést tett közzé a Foreign Policy című lapban arról, hogy miként változott meg az orosz elit hozzáállása a háborúval kapcsolatban és némiképp Putyinhoz. Szerinte korábban példátlan belső konfliktusok alakultak ki az elit különféle csoportjai között, amelyek akár a putyini döntéshozatalra is jelentős hatással lehetnek, ráadásul a nyilvánosság előtt zajlanak.
Merthogy írása szerint a belső harc az orosz rendszer működésének része. Harcolnak egymással a titkosszolgálatok és a hadsereg erős emberei, Putyin különféle üzletember-barátai vagy éppen a politikai elit tagjai. Ám ezekről korábban sosem írt a sajtó, pláne nem jutottak el az infók külföldre.
Az orosz elnök számára Sztanovaja szerint eddig mindegy volt az orosz elit támogatása, hisz annak hiányában is teljesen leuralta az orosz közéletet. Az Ukrajna elleni támadás során természetesen mindenki a vezér mögött sorakozott fel, ki harsányan, ki kevésbé, ám a célban, a kijevi rezsim megtörésében egyetértettek. Az oda vezető ótba sem nagyon szóltak bele, ám ez most megváltozott.
Az elemző szerint az ukrán győzelmek hatására sokan feltették a kérdést maguknak, hogy miképp lehet majd a háborúban eredményt elérni és még többen gondolják úgy, hogy az orosz elnök meglehetősen határozatlan, amikor a háborúval kapcsolatos nehéz döntések meghozataláról van szó. A harag ugyanakkor most még nem Putyin ellen irányul, hanem a hadsereg vezetői ellen.
Kritika minden szinten
Példa nélküli, hogy Putyin közeli szövetségese és a Wagner-csoport nevű magánhadsereg vezetője, Jevgenyij Prigozsin a csecsen vezetővel, Ramzan Kadirovval karöltve támadjon neki a hadsereg vezetésének és a védelmi minisztériumnak, sőt még Valerij Geraszimovnak is, aki Oroszország vezérkari főnöke, őket hibáztatva a katonai kudarcokért.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/20/kiszivargott-a-leendo-olasz-miniszter-arra-buszke-hogy-putyin-legjobb-baratja/” ][/hm_embed]
Margarita Szimonyan, az orosz Russia Today propagandatévé főszerkesztője is a védelmi minisztériumot kritizálta, keményebb fellépésre sarkallva és támadásokra biztatva az ukrán döntéshozó központok ellen. De még parlamenti képviselők egy csoportja is vette ahhoz a bátorságot, hogy követeljék korrupciós vizsgálatok indítását a hadseregben.
Az elemző úgy látja, hogy egyes politikai és katonai vezetők az orosz állami médiával (sőt az Egyesült Oroszország párttal) együttműködve beavatkoztak a Putyin kizárólagos érdekszférájának tekintett háborús döntéshozásba. Ráadásul eredményeket is elértek, hisz Szergej Szurovikint (“Armageddon tábornokot”) nevezte ki Putyin az ukrán “front” élére, aki Prigozsin pártfogoltja. Mindez azt mutatja, hogy az elit támogatására egyre inkább szorul rá Putyin, egyre inkább kell megfogadnia javaslataikat.
Putyin nem hagyhatja figyelmen kívül többé az elitet
Az elemzés szerint ők nem fognak Putyin ellen fordulni, de találnak majd lehetőséget arra, hogy átlépjenek rajta és intézkedéseket foganatosítsanak akár nélküle is. Esetleg manipulálni tudják majd őt és ezzel félreállíthatják majd azokat, akikre Putyin számít.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/19/kamikaze-dronok-az-oroszok-rafazhatnak-ha-iran-miatt-izrael-is-besegit-az-ukranoknak/” ][/hm_embed]
Lázong a vidék?
Eközben a Daily Star arról ír, hogy egy ún Baskír Ellenállási Bizottság kezdte meg működését a Moszkvától távoli tartományban azért, hogy megakadályozza a helyi férfiak besorozását és ágyútöltelékként való beküldését az ukrajnai vérontásba. A kezdeményezés pedig nem egyedülálló, több vidéki körzet lázad a sorozási tervek miatt, a cikk Burjátföldet említi.
A baskír bizottság egyébként gyújtogatásra biztatja híveit és arra, hogy így kíséreljenek meg támadásokat a sorozóközpontok ellen, ezáltal megakasztva a sorozást és időt biztosítva honfitársaiknak a menekülésre. Emellett online tevékenységük is hangsúlyos, ott is erőszakos ellenállásra buzdítanak. A Daily Star szerint pedig már túl is vannak néhány sikeres akción.
Viktoria Maladaeva szerint az elesett burjátok iránt senki sem érez szomorúságot, “ágyútöltelékként használják őket. Vannak hirdetések Burjátföldön, hogy az országnak hősökre van szükége. De moszkvai hősökre nincs szükség? Csak a szegény vidékekről kellenek a hősök?”, tette fel a kérdést.
Source: Foreign Policy, Daily Star
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?