Úgy tűnik, hogy akár fordulópontot is hozhat az iráni öngyilkos drónok bevetése Ukrajnában orosz részről. Egyfelől a drónok ellen az ukrán légvédelem nagyon nehezen tud védekezni. Elmondásuk szerint sok egységet leszednek, ám a videók és a beszámolók tanúsága szerint rengeteg eszköz talál célba, többek között az ország energiainfrastruktúráját is elpusztítva. Ráadásul egy nemrég közzétett tanulmány kiderítette, hogy nagyon drága e drónok “leszedése.” Íme a részletek.
Olcsó iráni drón vs drága légvédelem
A Molfar nevű civil szervezet nagyon érdekes számítást tett közzé az Ukrajna szerint lelőtt orosz drónok és a lelövéshez szükséges fegyverek költségeiről. A The Guardian által szemlézett anyag szerint 161 Shahed-136-ot, egy nagyobb, Shahed-129-est, illetve négy, ezeknél is nagyobb pilóta nélküli repülőt (Mohajer-6-et) lőttek le szeptenber 13-a és október 17-e között, azaz bő egy hónap alatt az ukránok. A civilek számításai szerint egy Shahed 136-os nagyjából 20 és 50 ezer dollár között kóstál, tehát az elmúlt bő egy hónap orosz vesztesége (azaz nem célba talált drónjai) nagyjából 11,66 millió dollárra rúgott.
Az ukránok nem igazán találják az ellenszerét ezeknek a drónoknak (csakúgy, mint ahogy az oroszok sem találták a hírszerzési adatokkal kombinált amerikai HIMARS-rakéták ukrán bevetésének). Ugyanakkor megpróbálnak annyit leszedni, amennyit csak tudnak, hisz amellett, hogy érzékeny katonai veszteségeket okoznak, legtöbbször az ország alapvető ellátását szolgáló energia- és vízinfrastruktúráját is rongálják. Sokuk pedig polgári, civil célpontokba csapódik, tehát a lakosság védelme érdekében is képesnek kell lenniük, hogy felvegyék a harcot az olcsó iráni gyártmányokkal szemben.
Csakhogy ez a küzdelem meglehetősen drágának tűnik. Az ukránok ugyanis mindennel megpróbálják leszedni az öngyilkos drónokat, köztük MiG-29-esekkel, C-300-as haditengerészeti rakétákkal, amerikai MASAMS rakétavédelmi rendszerekkel. Egyesek kézifegyverrel is lőnek rájuk, ahogy azt jópár felvétel is bizonyítja. Íme például ez:
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/19/kamikaze-dronok-az-oroszok-rafazhatnak-ha-iran-miatt-izrael-is-besegit-az-ukranoknak/” ][/hm_embed]
Súlyos veszteségek
A kézifegyverekkel leadott lövések nyilván olcsók, bár nem túl hatékonyak, a többi megoldás azonban meglehetősen drága az iráni drónok árához képest. A fenti számítás másik oldala ugyanis 28,14 millió dollárra rúg, azaz 2,5-szerese a légvédelmi költség a támadási költségnek. Ez pedig így nagyon nem éri meg Ukrajnának és főként szövetségeseinek, akik a fegyverrendszerek nagy részét szállítják.
Ugyanakkor Artem Sztaroszjek, a Molfar vezetője szerint a drónok bevetése Oroszország gyengeségét mutatja. Szerinte Moszkva azért vásárol ilyeneket Teherántól, mert elveszíti a háborút. “Ha drónokat rendelnek Irántól az azt jelenti, hogy nincsenek saját fegyvereik”, tette hozzá az elemző.
Eközben a drónok súlyos veszteségeket okoznak, legutóbbi hírek szerint például 30%-át tették tönkre az ukrán energiainfrastruktúrának. Irán tagadja egyébként a szállításokat, az amerikaiak szerint azonban az oroszok még a nyáron 600 egységet rendeltek, ezek közül már 250-300 meg is érkezett. Ráadásul Zelenszkij elnök szerint további 2700-at rendelt Moszkva, a szállításuk pedig folyamatban van.
A Molfar szervezet szerint október 17-ig az oroszok által elindított 208 Shahed-136-os drón 80%-át lőtték le az ukránok, ám a maradék is nagy károkat okozott. Hétfőn például egy ukrán minisztériumi szóvivő szerint 43 drónt lőttek ki és 37-et lőttek le. Az ukránok szerint ugyanakkor javítani kell az elfogó technikákat, mert ezek alacsonyan szálló drónok, ha lakott területek fölött térítik el, lövik le őket, akkor súlyos veszteségeket okozhatnak földet érésük után.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/17/video-hatalmas-pusztitast-vegeztek-az-orosz-kamikaze-dronok-kijevben/” ][/hm_embed]
Source: The Guardian
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra