Az orosz külügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője szerint az Egyesült Államok és szövetségeseinek kereskedelmi műholdjai legitim célpontjai lehetnek Moszkvának, ha ezek az eszközök részt vesznek az ukrajnai háborúban.
A hidegháború alatt a Szovjetunió és az Amerikai Egyesült Államok az élet minden területén versenyzett a fegyverkezéstől egészen az űrkutatásig. Az 1950-es és az 1960-as évek elején Moszkva állt nyerésre. 1957-ben ők bocsátották fel a világtörténelem első műholdját, 1961-ben pedig Jurij Gagarin személyében ők küldték az első embert is a világűrbe. A történet ezután közismert, Washington gyorsan elindította saját űrprogramját, 1969-ben pedig már ők tudtak embert juttatni a Holdra. A szovjet rendszer összeomlásához pedig jelentősen hozzájárult Reagen elnök csillagháborús terve, amely szerint a szovjet rakétákat egy űrbeli rakétapajzzsal semlegesítette volna Amerika. Bár a tervből nem lett semmi, többek között az ennek nyomán beinduló új, modern technikán alapuló fegyverkezési verseny kényszerítette térdre a szovjeteket.
Most úgy tűnik, ismét Oroszország a kezdeményező az űrben, amennyiben ki akarják terjeszteni az ukrajnai háborút a Föld körül keringő amerikai és más, Ukrajnát támogató állam műholdjaira. A Reuters szerint Moszkva jelentős űrbeli támadó képességgel rendelkezik, akárcsak az Egyesült Államok és Kína. Tapasztalata is van abban, hogy miként kell leszedni egy műholdat. Tavaly a saját műholdját lőtte ki egy rakétával.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/27/tudtad-mi-magyarok-egyszer-mar-tonkrevertunk-egy-orosz-invazios-hadsereget/” ][/hm_embed]
Konsztantyin Voroncov, az orosz külügyminisztérium atomsorompó- és fegyverzet-ellenőrzési osztályának igazgatóhelyettese az ENSZ-nek azt mondta, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei a világűrt próbálják felhasználni a nyugati dominancia érvényesítésére. Voroncov jegyzetekből felolvasva azt is hozzátette, hogy a nyugati műholdak használata az ukrán háborús erőfeszítések támogatására “rendkívül veszélyes tendencia”. Fenyegetően azt is hozzátette az ENSZ Leszerelési és Nemzetközi Biztonsági Bizottságának, hogy ezek a műholdak, bár részei a civil infrastruktúrának, mégis célpontjaivá válhatnak egy orosz megtorló csapásnak.
“Arról beszélünk, hogy a civil űrinfrastruktúra egyes részei, a kereskedelmieket is beleértve az Egyesült Államok és szövetségesei részéről részt vesznek fegyveres konfliktusokban”, mondta Voroncov. Voroncov nem említett konkrét cégeket, bár az köztudott, hogy az amerikai milliárdos, Elon Musk a hónap elején világossá tette, hogy rakétavállalata, a SpaceX továbbra is finanszírozza Starlink internetes szolgáltatását Ukrajnában, arra hivatkozva, hogy “jó cselekedetekre” van szükség.
Katonai szakértők azt is világossá tették az elmúlt hónapokban, hogy a precíziós ukrán támadások mögött minden esetben amerikai és más hírszerzési források állnak, amelyek oroszlánrésze műholdas információsszerzésből következik. Nem teljesen világos, hogy a belengetett orosz támadások ezekre a katonai célú műholdakra, vagy csupán a magánvállalatok kereskedelmi célú műholdjaira vonatkoznak-e. Bár a végkifejlet szempontjából mindegy, hisz Washington egyik esetben sem fogja tudni eltűrni az orosz akciókat, a válaszcsapás pedig az egész emberiségre halálos lehet, tehát az oroszok ismét vélhetően csak nagyokat mondanak, amikor űrtámadásokkal fenyegetőznek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/26/szallas-es-felszereles-nelkul-vannak-a-fronton-a-frissen-sorozott-orosz-katonak/” ][/hm_embed]
Source: Reuters
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?