A G20-ak az orosz inváziót elítélő határozatot fontolgatnak
A 20-as csoport (G20) vezetői kedden egy olyan határozattervezetet vitatnak meg, amelyben a tagok többsége határozottan elítéli az ukrajnai háborút, és hangsúlyozza, hogy az súlyosbítja a világgazdaság törékenységét – közölték diplomaták.
Az indonéziai Bali szigetén tartott csúcstalálkozó a G20-ak vezetőinek első találkozója azóta, hogy Oroszország februárban megszállta Ukrajnát. A háború, amelyet Oroszország “különleges katonai műveletnek” nevezett, beárnyékolta a találkozót, annak ellenére, hogy a házigazda Indonézia egységre szólított fel. Kiemelték, hogy a világgazdasági problémák, például az infláció, valamint az élelmiszer- és energiabiztonság megoldására irányuló intézkedésekre összpontosítsanak.
“A legtöbb tag határozottan elítélte az ukrajnai háborút, és hangsúlyozta, hogy az óriási emberi szenvedést okoz és súlyosbítja a világgazdaság törékenységét” – áll a 16 oldalas nyilatkozattervezetben a Reuters által látott másolat szerint. “A helyzetről és a szankciókról más vélemények és eltérő értékelések hangzottak el” – állt a tervezetben, amelyet egy európai diplomata megerősített.
A vezetők nem fogadták el, és valószínűleg Oroszország is ellenezni fogja. Diplomata szerint nem valószínű, hogy szerda előtt döntés születik a határozatról. Egy amerikai tisztviselő korábban azt mondta, hogy az Egyesült Államok elvárja a G20-aktól, hogy elítéljék Oroszország ukrajnai háborúját és annak a világgazdaságra gyakorolt hatását. A G20-ak miniszteri találkozóin a múltban nem született közös nyilatkozat, mert Oroszország és a többi tag között nézeteltérés alakult ki a nyelvezetet illetően, többek között az ukrajnai háború leírását illetően.
Nincs egyetértés
Korábban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök online beszédében azt mondta, hogy itt az ideje, hogy az általa javasolt terv alapján “igazságosan és az ENSZ Alapokmánya és a nemzetközi jog alapján” megállítsák Oroszország háborúját. A zaporizzsjai atomerőművel kapcsolatban a “sugárbiztonság” helyreállítására, az orosz energiaforrásokra vonatkozó árkorlátozások bevezetésére és a gabonaexportra vonatkozó kezdeményezés kiterjesztésére szólított fel.
“Kérem, válasszák meg ennek a módját – és együtt biztosan megvalósítjuk a békeformulát” – mondta.
A csúcstalálkozót Joko Widodo indonéz elnök azzal a kéréssel nyitotta meg, hogy a háború miatti mély szakadékok ellenére egységet és konkrét lépéseket kell tenni a világgazdaság megjavítása érdekében.
“Nincs más lehetőségünk, együttműködésre van szükség a világ megmentéséhez” – kezdte beszédét. “A G20-aknak átfogó gazdasági fellendülés elindítójának kell lenniük. Nem szabad a világot részekre osztani. Nem szabad hagynunk, hogy a világ egy újabb hidegháborúba süllyedjen”.
A G20-ak, amelyek az Egyesült Államoktól kezdve Oroszországon és Brazílián át Indiáig, Szaúd-Arábiáig és Németországig számos országot foglalnak magukban, a világ bruttó hazai termékének több mint 80%-át, a nemzetközi kereskedelem 75%-át és a népesség 60%-át adják.
Oroszország ukrajnai inváziója miatt egyes nyugati vezetők a csúcstalálkozó bojkottjára és Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívásának visszavonására szólítottak fel, de Indonézia ellenállt és elutasította ezt. Oroszország közölte, hogy Putyin túl elfoglalt ahhoz, hogy részt vegyen a találkozón, és Szergej Lavrov külügyminiszter veszi át a helyét. Lavrov hétfőn tagadta, miszerint szívbetegséggel kórházba szállították Balin, és jelen volt a találkozón. A küldöttek szerint a teremben maradt, amíg Zelenszkij elmondta beszédét.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/14/videovalogatas-fesztivalhangulat-van-herszonban-zelenszkij-jelenleteben-felvontak-az-ukran-zaszlot/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat