Na ez szép lesz: Kína akár katonailag is együttműködne Észak-Koreával
A hivatalos Koreai Központi Hírügynökség (KCNA) tudósítása szerint, amit az Al Jazeera szemlézett, Hszi Csin-ping kínai elnök azt mondta Kim Dzsong Unnak, hogy Peking hajlandó együttműködni Phenjannal „a globális béke és stabilitás érdekében”.
A szombati jelentés pár nappal azután érkezett, hogy Észak-Korea az eddigi egyik legjelentősebb katonai kísérlete során interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) lőtt ki, és kijelentette, hogy saját atomfegyvereivel fog válaszolni az Egyesült Államok nukleáris fenyegetéseire.
Az elemzések szerint az új hordozó immáron képes lenne közvetlen csapásmérésre Amerika bármely területére.
Észak-Korea rekordméretű kilövést hajtott végre az elmúlt hetekben, és egyre nő az attól való félelem, hogy végrehajtja hetedik nukleáris kísérletét, amely 2017 óta az első lenne.
Kimnek írt üzenetében Hszi kijelentette, hogy Peking kész együttműködni „a régió és a világ békéjéért, stabilitásáért, fejlődéséért és jólétéért” – közölte a KCNA.
A kínai államfő amiatt lenne hajlandó együttműködni Phenjannal, mivel szavai szerint „a világ, az idők és a történelem változásai példátlan módon mennek végbe” – idézett a hírügynökség abból az üzenetből, amelyet Kim a Kínai Kommunista Pártnak küldött gratulációira kapott válaszul.
Hszi napokkal az észak-koreai ICBM elindítása előtt a G20-ak Balin tartott csúcstalálkozója alkalmával találkozott Joe Biden amerikai elnökkel, aki bizalmának adott hangot afelől, hogy Peking nem akarja, hogy Phenjan további eszkalációt érjen el.
Washington azt akarja, hogy Kína, mint Észak-Korea legfontosabb szövetségese és gazdasági jótevője befolyásával segítsen megzabolázni Kim rezsimjét.
Az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa nyílt ülést hívott össze a legutóbbi rakétakilövés kapcsán, amelyen 14 nemzet közül az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország és India is „határozottan elítéli” Phenjan cselekedeteit.
Egy nyugati diplomata azonban arról tájékoztatta az AFP hírügynökséget, hogy Kína és Oroszország úgy döntött, hogy nem tünteti fel a nevét a hétfőn benyújtandó nyilatkozaton.
Ezzel bizonyítást nyerhet az Egyesült Államok azon korábbi vádja, miszerint Peking és Moszkva megvédi Phenjant a további felelősségre vonástól.
Májusban Peking és Moszkva már egyszer megvétózta azt az Egyesült Államok által életre hívott koncepciót, amely az Észak-Koreával szembeni szankciók szigorítására irányult, válaszul a korábbi fenyegetésekre.
Phenjan már számos nemzetközi szankció alatt áll nukleáris és ballisztikusrakéta-programjai miatt. Emiatt és a történelmi jó kapcsolatok alapján Kína adja az elszegényedett ország kétoldalú kereskedelmének több mint 90 százalékát.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/19/eszak-korea-valasza-az-amerikai-agressziora-mindenre-kiterjedo-nuklearis-csapas/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz állami tévé szerint egy különleges lövedékkel fegyverrel Berlint is támadhatják
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit