Íme az amerikaiak vadonatúj lopakodó szuperbombázója, a B-21 Raider
Várhatóan ma mutatja be az új lopakodó bombázóját az Egyesült Államok légiereje – a tervek szerint a B-21 Raider lesz a flotta büszkesége.
Az Al Jazeera értesülései szerint a gépet fejlesztő Northrop Grumman cégnek sikerült tartani a 25,1 milliárd dolláros költségvetést, amelyet még 2010-ben különítettek el a programra.
A repülő 34 éves elődje, a B-2 Spirit egy generációval megelőzte korát. A repülőgépet borító fejlett anyagok, valamint vázának formája és a hajtómű beömlőnyílásainak kialakítása azt eredményezték, hogy gyakorlatilag „láthatatlan” volt a radar számára.
A B-21 Raider egyértelműen az elődjéből merít számos tervezési elemet, például a szárny kialakításának koncepcióját, amely beépített és konfigurált hajtóművekkel hatékonyan csökkenti a radarjelek visszaverését.
A repülőgép váza valamivel kisebb, mint a B-2-é hasznos teherbírása – a szállítható hadrend, bombák és rakéták mennyisége – csaknem felére csökken.
Viszont lényegesen olcsóbb mind megvenni, mind fenntartani. A B-2-t borzasztóan drága volt repülni, a B-21 pedig jelentősen csökkenti a karbantartásához szükséges pénz- és munkaórák számát. Eredetileg száz repülőgépet terveztek gyártani, de ez a szám valószínűleg növekedni fog, ha sikerül alacsonyan tartani a költségeket.
A B-21 tökéletesen illeszkedik az amerikai hadsereg új stratégiai hálózatába, képes hírszerzési információkat gyűjteni egy potenciális ellenségről vagy területről, valamint csapásmérésre is alkalmas.
A repülőgép pilóta nélküli és pilóta nélküli konfigurációban is repülhet, belső fegyverterei pedig lehetővé teszik a legújabb nagy hatótávolságú lopakodó rakéták, például a JASSM (Joint Air to Surface Stand-off Missile), valamint egyéb hagyományos és nukleáris rakományok szállítását.
Ugyan már vannak jelentések arról, hogy a kvantumradar fejlődése lehetővé teheti a lopakodó repülőgépek észlelését – Kína azt állítja, hogy olyan radart állított fel, amely a katonasága észlelni bármilyen repülőgépet – ezt az állítást azonban nyugati szakértők elutasítják.
Ennek ellenére ez egy olyan harctechnikai terület, amit intenzíven kutatnak. Évtizedek óta a lopakodó repülőgépek uralták az eget, így egy ténylegesen működő kvantumradarral egyik napról a másikra eltűnnének azok a jelentős előnyök, amelyeket az amerikai lopakodó repülőgépek élveztek.
Ám még a lopakodóképessége nélkül is, a B-21-esek az egyéb tulajdonságaik miatt halálos repülőgépek. Sokkal gyorsabban tudják feldolgozni az információkat, mint riválisaik – vagyis tudni fogják, hol van az ellenség és hol vannak a saját eszközeik –, és képesek lesznek messziről elpusztítani célpontjaikat.
Ezek a képességek, a hatalmas mennyiségű adat összegyűjtése és asszimilálására, a B-21 bővített eszközei a folyamatos frissítéshez és a legújabb és legerősebb, csúcstechnikai érzékelői azok, amik miatt a Raider egy igen hatékony fegyver.
A B-21 hivatalos leleplezése az évekig tartó fejlesztés, módosítások, finomítások és finomhangolások kezdetét jelenti, miközben a bombázó állandó teszteken megy keresztül, először a földön, majd a levegőben, sokféle körülmény között.
Ugyan jelenleg ez a gép a világ messze leghatékonyabb lopakodó bombázója, Kína, az utóbbi időben felgyorsította a saját, Xian H-20 névre hallgató csapásmérő és felderítő repülőjének fejlesztését, elképzelhető tehát, hogy a Raider nemsokára komoly kihívóval lesz kénytelen szembenézni.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/30/mar-muholdakat-is-lone-az-orosz-hadsereg/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a 110 éves néni felfedte a hosszú élet bámulatos titkát!
Páratlan Munkácsy-kiállítás nyílik Budapesten
A Pho leves története és Budapest top 10 helye ahol megkóstolhatod
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán
Kiderült, hogy a varjú az egyetlen állatfaj, amely az ember mellett képes erre
Elon Musk kijelentette, hogy ő egy 3000 éves, időutazó földönkívüli