Kína hadihajókat küldött szomszédja partjaihoz annak hadiipari fejlesztései miatt
A kínai haditengerészet több hajója kelt át több Japán melletti szoroson a Csendes-óceán nyugati része felé, jelentette az AP.
Peking egyértelmű jelzése illeszkedik abba a pár napja folytatott diplomáciai tevékenységbe, amelyet Tokió új nemzetbiztonsági stratégiája váltott ki.
A Lhasa és a Kaifeng rombolók, valamint egy ellátóhajó tűnt fel a Japán déli részén található Osumi-szorosban, míg egy Dongdiao osztályú, 796-os törzsszámú megfigyelőhajó Okinawától délre, a Miyako-szoroson siklott keresztül.
A japán védelmi minisztérium közölte, hogy a vízi járműveket mindvégig megfigyelés alatt tartották.
A kínai kommunista párt lapja, a Global Times meg nem nevezett „szakértőket” idézett, akik szerint a misszió „jelet küldött Japán közelmúltbeli militarista lépései miatt”, amely „megmutatja a Népi Felszabadító Hadsereg képességét Kína nemzeti szuverenitásának, területi integritásának és fejlesztési érdekeinek védelmében”.
A múlt hónap végén orosz és kínai stratégiai bombázók is átrepültek a Japán-tenger és a Kelet-kínai-tenger felett egy nyolcórás küldetés során, demonstrálva ezzel a két ország közötti egyre szorosabb védelmi kapcsolatokat.
Az Észak-Korea, Kína és Oroszország jelentette biztonsági kockázatok miatt Japán pénteken új nemzetbiztonsági stratégiát fogadott el, amelyben kijelentette, hogy fejleszti megelőző csapásmérő képességeit és növeli cirkáló rakétái számát.
Az irányelv Kínát nevezte meg, mint a „legnagyobb kihívás”.
Japán második világháború utáni politikája a gazdasági növekedést helyezte előtérbe, miközben biztonságát egy kétoldalú biztonsági megállapodás értelmében a Japánban állomásozó amerikai csapatok biztosították.
A szakértők szerint azonban Kína növekvő befolyása, Oroszország Ukrajna elleni inváziója és a tajvani eszkalációtól való félelem sok japánt késztetett arra, hogy támogassák a katonai kapacitások és a kiadások növelését.
Japán pár éven belül 5 billió jent (37 milliárd dollárt) tervez költeni külföldi fejlesztésű védelmi rakéták telepítésére. Források szerint a Lockheed Martintól Tomahawkot és a Joint Air-to-Surface Standoff rakétákat készülnek beszerezni, míg a japán Mitsubishi Heavy Industry egy föld-víz irányított rakétát fejleszt.
Wang Wenbin, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerint Japán „figyelmen kívül hagyja a tényeket, eltér a Kína-Japán kapcsolatok és a két ország közötti közös megegyezés iránti elkötelezettségétől, és alaptalanul lejáratja Kínát”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/16/japan-sem-akarta-meglepni-de-rakenyszerulnek-a-fegyverkezesre/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban