Az orosz-ukrán háborúban is használt iráni drónok tele vannak nyugati alkatrészekkel
A Biden-kormány kiterjedt munkacsoportot állított fel annak kivizsgálására, hogy hogyan kerülhettek amerikai és nyugati alkatrészek, köztük amerikai gyártmányú mikroelektronika iráni gyártmányú drónokba, amelyeket Oroszország százával vet be Ukrajnában – mondta a CNN-nek több hivatali forrás.
Az Egyesült Államok szigorú exportkorlátozásokat és szankciókat vezetett be, hogy megakadályozza Iránt abban, hogy csúcsminőségű anyagokhoz jusson, de több bizonyíték is felmerült, amelyek arra utalnak, hogy Irán rengeteg, kereskedelmi forgalomban kapható árucikkekből származó technológiát használ fel e fegyverek gyártásához.
A múlt hónapban a brit székhelyű Conflict Armament Research nyomozószervezet megvizsgált több, Ukrajnában lelőtt drónt, és megállapította, hogy az azokban található alkatrészek 82 százalékát amerikai cégek gyártották. Ilyen például a dallasi székhelyű Texas Instruments technológiai cég által készített processzor, amely fellelhető ezekben a robotrepülőkben.
Mindez rávilágít arra, hogy a polgári felhasználásra szánt olcsó termékek utólag milyen könnyen alakíthatóak át katonai célokra.
A Texas Instruments az ügyhöz kapcsolódó nyilatkozatában kijelentette, hogy „a TI nem ad el semmilyen terméket Oroszországba, Fehéroroszországba vagy Iránba. A TI betartja az érvényes törvényeket és rendelkezéseket azokban az országokban, ahol működünk, és szükség szerint együttműködik a bűnüldöző szervezetekkel. Ezenkívül nem támogatjuk és nem fogadjuk el termékeink felhasználását olyan tárgyakban, amelyek nem rendeltetésszerűen használják azokat.”
A folyó nyomozás az elmúlt hetekben új lendületet kapott, mivel az Egyesült Államok hírszerzési értesülései szerint a Kreml az Iránnal kötött megállapodás részeként saját, oroszországi dróngyárának megnyitására készül. A hírek szerint Irán már megkezdte a drónok tervrajzainak és alkatrészeinek átadását Oroszországnak.
Az ügyet kitüntetett figyelemmel kísérik legfelsőbb szinten is, tekintettel az Egyesült Államokban gyártott alkatrészek óriási mennyiségére, amelyek közül sokat az elmúlt néhány évben gyártottak.
A Conflict Armament Research megállapította, hogy az általuk novemberben Ukrajnában megvizsgált iráni drónok „magas technológiai képességekkel rendelkeznek”, beleértve az Iránon kívül beszerzett taktikai minőségű érzékelőket és félvezetőket, ami azt mutatja, hogy Teherán „meg tudta kerülni a jelenlegi szankciórendszereket.
A Nemzetbiztonsági Tanács tisztviselője, John Kirby a hónap elején azt mondta újságíróknak, hogy az Egyesült Államok szankcionálni fog három orosz céget, amelyek részt vesznek az iráni drónok megszerzésében és használatában, és „értékeli azokat a további lépéseket, amelyeket megtehetünk az exportellenőrzések tekintetében, hogy korlátozzuk Irán hozzáférését a csúcstechnológiákhoz.”
A munkacsoportnak külföldi szövetségesekkel is egyeztetnie kell, mivel a drónokban felhasznált alkatrészek nem korlátozódnak az amerikai cégek által gyártottakra. A Conflict Armament Research azt is megállapította, hogy „13 különböző ország több mint 70 gyártója” készítette az általuk vizsgált iráni drónok alkatrészeit.
Októberben a CNN is hozzájutott egy drónhoz, amelyet a Fekete-tengeren lőttek le Odessza közelében. Kiderült, hogy japán akkumulátorokat, osztrák motort és amerikai processzorokat tartalmaz.
A washingtoni székhelyű Tudományos és Nemzetközi Biztonsági Intézet múlt hónapban közzétett tanulmánya szerint Irán nyugati alkatrészek közel pontos másolatait is beszerezheti Kínából.
„Kína a korábban feltételezettnél nagyobb szerepet játszik abban, hogy Irán drónokat gyárt és szállít az orosz erőknek” – áll a jelentésben. „Úgy tűnik, hogy a kínai vállalatok nyugati áruk másolatait szállítják Iránnak UAV harci drónok gyártásához.”
Nincs bizonyíték arra, hogy bármelyik nyugati vállalat tudatosan exportálná a drónokban felhasználható technológiáját, és részben ezért is olyan nehéz a munkacsoport dolga, mondták a tisztviselők.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/12/a-raketai-miatt-iranra-is-kiterjeszti-a-szankcioit-az-eu/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban