Miért kell az oroszoknak annyira Soledar?
A szemben álló erők heves harcot folytatnak Soledar birtoklásáért – sőt, az orosz jelentések szerint az orosz csapatok mára elfoglalták a települést. De miért áldoznak ekkora erőfeszítést egy alig pár ezres lélekszámú kisváros feletti uralomért?
Nos, szimbolikus, katonai és kereskedelmi értékkel is bírna Oroszország számára, ha bevennék Soledart – és főként annak sóbányáit.
A városka Ukrajna Donyeck régiójában található, amelyet Moszkva egyoldalúan „annektált”, annak ellenére, hogy mindmáig csak a terület egy részét foglalta el, emlékeztet a Reuters. A régió elfoglalása széles a kezdetektől fogva a Kreml egyik legfőbb háborús célja.
A háború előtt alig több mint 10.000 lakosú Soledar elfoglalása esetén ismét sikert tudna Moszkva felmutatni, amire főleg lélektanilag nagy szüksége lenne a tavalyi északi, északkeleti és déli kudarcok után.
Arról nem is beszélve, hogy az orosz zsoldosokból álló Wagner-csoport nagy számban képviselteti magát a helyszínen, és győzelem esetén ezt vezetőjük, Jevgenyij Prigozsin felhasználhatná szervezete szükségességének igazolására.
Soledar kevesebb, mint 10 km-re északkeletre fekszik Bahmut városától, ahol hónapok óta a háború egyik legvéresebb és leghosszabb csatája dúl. Ha Oroszország el tudja foglalni Soledart, teljesen körbezárhatja a várost és még hevesebb támadásokat tud intézni.
“De ez még mindig nem jelentené azt, hogy az ukrán védelmi vonal vagy front összeomlott, és új védelmi vonalakra lenne szükség” – mondta Olekszandr Musijenko, kijevi elemző.
Soledarban találhatóak Ukrajna legnagyobb sóbányái is, amelyek az állami kézben lévő Artemsil vállalat tulajdonában vannak. A cég uralta az ukrán piacot, amíg néhány hónappal Oroszország megszállása után le nem állította a termelést. A vállalkozás több mint 280 millió tonna sót állított elő a 19. század végi alapítása óta. A bányák 200-300 méteres mélységig nyúlnak, alagútjaik együttes hossza nagyjából 300 km.
A vállalkozást egykor Kelet-Európa egyik legnagyobbjának tartották, fénykorukban 20 országba exportáltak sót.
A bányák jövedelmező bevételi forrásai lehetnének Moszkvának, valamint katonai célra is kiválóan alkalmasak: az óriási barlangok remekül megfelelnek lőszerek és fegyverek, vagy akár járművek tárolására is.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/12/putyin-orult-attol-felnek-a-kinaiak-hogy-oroszorszag-nagyon-meggyengul-ukrajnaban/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
5 éven belül megállhat az emberi öregedés
Titkos hidegháborús nukleáris bázist találtak a grönlandi jégtakaró alatt
‘Ukrajnának vissza kell szereznie a nemzetközileg elismert területeit’
Eltűnik a Westend ikonikus szökőkútja, ez lesz helyette
A szerbek és a franciák végeztek a Bánáti Köztársasággal
Hogyan keletkeznek az aranyrögök?