„Oroszországot egyszerűen lehetetlen legyőzni”
Oroszország „rendkívül veszélyes” eszkalációra figyelmeztet, ha a NATO nehézfegyvereket, például harckocsikat és nagy hatótávolságú rakétarendszereket telepít Ukrajnába.
A Kreml figyelmeztető nyilatkozata az Al Jazeera tudósítása szerint egy kulcsfontosságú adományozói találkozó előtt hangzott el, apropója pedig az, hogy a nyugati országok azt fontolgatják, hogy minden eddiginél erősebb katonai felszerelést küldenek Ukrajnába.
Különösen Németországra nehezedik az egyre növekvő nyomás, hogy tankokkal szállítson Kijevnek, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy nem jut elegendő nehézfegyverhez.
A Kreml ugyanakkor igyekszik nyomást gyakorolni a Nyugatra, hogy ne adjon Ukrajnának olyan nagy hatótávolságú rakétarendszereket, amelyek képesek elérni az orosz területeket.
„Lehetséges, hogy ez rendkívül veszélyes. Ez a konfliktus teljesen új szintre emelését jelenti, ami természetesen nem sok jót ígér a globális és páneurópai biztonság szempontjából” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Pénteken az Egyesült Államok kezdeményezésére a németországi ramsteini légitámaszponton újra összeülnek a NATO vezető tagjai, hogy megbeszéléseket tartsanak Ukrajna katonai támogatásáról.
Az értekezletek házigazdája Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere. Mint mondta, „megújítjuk egységes elkötelezettségünket Ukrajna önvédelmének hosszú távú támogatására” – de konkrét új felszerelést nem említett.
A nyugati partnerek attól tartanak, hogy ha Ukrajna nagy hatótávolságú fegyverekhez jut, csapásokat mérhet mélyen az orosz határon túlra vagy a Krím-félszigetre – a Moszkva 2014-ben annektált félszigetére – annak ellenére, hogy Kijev megígérte, hogy nem fog ilyet tenni.
Peszkov azután beszélt erről, hogy Moszkva amerikai nagykövete, Anatolij Antonov kijelentette, Oroszország megtorolja, ha Ukrajna a Nyugattól kapott fegyvereit Oroszország vagy a Krím-félsziget megtámadására használja.
„Mindenki számára nyilvánvalóvá kell válnia: nem számít, milyen fegyvereket szállítanak az amerikaiak vagy a NATO a Zelenszkij-rezsimnek, meg fogjuk azokat semmisíteni” – mondta Antonov.
„Oroszországot egyszerűen lehetetlen legyőzni.”
Az Egyesült Államok Ukrajnával kapcsolatos retorikája „egyre harciasabbá” válik – tette hozzá.
Azzal, hogy kitart amellett, hogy a Krím Ukrajna része, és kijelenti, hogy Kijev amerikai fegyvereket használhat területe védelmére, Washington „lényegében arra készteti a kijevi rezsimet, hogy terrorcselekményeket kövessen el Oroszországban” – mondta Antonov.
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök külön figyelmeztetett arra, hogy a Nyugat folyamatos támogatása Ukrajnának nukleáris háborúhoz vezethet.
„Egy hagyományos háborúban vesztes atomhatalom nukleáris háború kitörését idézheti elő” – írta Medvegyev a Telegram üzenetküldő alkalmazásban. „A nukleáris hatalmak még soha nem veszítettek el jelentős konfliktust, amelyektől a sorsuk függ.”
Peszkov szerint Medvegyev megjegyzései összhangban vannak az orosz nukleáris doktrínával.
A NATO európai haderőinek főparancsnoka szerint kezelhető az ukrajnai háború eszkalálódásának veszélye.
„Kezelhetjük a kockázatokat? Igen, abszolút. Úgy gondolom, hogy általában tudjuk kezelni a kockázatokat” – mondta Christopher Cavoli amerikai tábornok csütörtökön Brüsszelben a NATO Katonai Bizottságának ülése után.
Rob Bauer, a NATO Katonai Bizottságának elnöke hangsúlyozta Ukrajna tankokkal való ellátásának fontosságát.
„Az oroszok tankokkal harcolnak, így az ukránoknak is szükségük van tankokra” – mondta.
A hónap elején az Egyesült Államok megígérte, hogy nagy teljesítményű Bradley páncélozott harcjárműveket bocsájt Kijev rendelkezésére, míg Franciaország felajánlotta AMX-10 RC-jeit.
Ukrajna katonai támogatásáról mintegy 50 ország képviselői tárgyalnak Ramsteinben, közülük 30 NATO-tag.
Ukrajna külügyminisztere és védelmi minisztere szerint a megígért brit tankok, bár üdvözlendők, „nem elegendőek a műveleti célok eléréséhez”.
„Garantáljuk, hogy ezeket a fegyvereket felelősségteljesen és kizárólag Ukrajna területi integritásának nemzetközileg elismert határokon belüli védelmére használjuk” – fogalmazott Dmitro Kuleba és Oleksii Reznikov közös közleményükben, amelyben felszólítják Németországot és más, a Leopard 2-t használó országokat, hogy csatlakozzanak egy „nemzetközi tankkoalícióhoz”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/19/meghokkentoen-rossz-eselyei-lennenek-az-amerikaiaknak-kinaval-szemben-egy-haboruban/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon