Mi lesz Európa sorsa, ha Amerika leveszi a kezét Ukrajnáról?
A kínai kémléggömb története újabb válságba sodorta Washington és Peking kapcsolatait. Európa számára ez sokféle problémával járhat.
A Politico szerint a két szuperhatalom közötti kapcsolat romlásával az EU vezetői valószínűleg egyre nagyobb nyomás alá kerülnek a Fehér Ház részéről, hogy egyesítsék erőiket Kína ellen, miközben éppen a Pekinggel való kényes kapcsolatok felengedésében reménykedtek.
És akkor ott van még a háború.
Oroszország a következő hetekben nagyszabású offenzívára készül Ukrajnában. Az uniós diplomaták attól tartanak, hogy a léggömb incidens azzal a kockázattal jár, hogy Joe Biden elnök és csapata figyelmét éppen akkor vonja el, amikor Kijevnek a legnagyobb szüksége lenne az amerikai támogatásra.
“Azt nem vártuk, hogy 2023 könnyű lesz, de a vártnál is nehezebben kezdődik.”
Szombaton az Egyesült Államok egy F-22-es lopakodó vadászrepülőgép rakétájával lelőtte az általa kínai megfigyelő léggömbként azonosított léggömböt Dél-Karolina partjainál. Antony Blinken külügyminiszter határozatlan időre elhalasztotta az erre a hétre tervezett pekingi látogatását. Ez lett volna az első ilyen út, amelyet Biden elnöksége alatt amerikai kabinetszintű tisztviselő tervezett. Az incidensről drámai videofelvételek keringenek a közösségi médiában, amelyeket többnyire a katonai erőt éljenző bámészkodók készítettek.
Peking ragaszkodik ahhoz, hogy az óriási, napelemmel működő tárgy “polgári” volt, amely “főként meteorológiai” kutatások végzése közben tért le az útvonalról. A rakétacsapásra reagálva a kínai kormány “erős elégedetlenségét” fejezte ki, és tiltakozott az ellen, hogy az Egyesült Államok erőszakot alkalmazott a pilóta nélküli, polgári eszköz megtámadására. Hozzátették, hogy “fenntartják a jogot a további szükséges válaszlépések megtételére”.
Az amerikai külpolitika – bár továbbra is erősen érdekelt Ukrajna katonai támogatásában – figyelmét most elvonhatja a Pekinggel kiéleződő konfliktus. A jobboldali amerikai politikusok több figyelmet fordítanának Kína felé az ukrajnai háború kezdete óta.
Ahogy az “amerikai-kínai rivalizálás kiéleződik, egyre nagyobb nyomás nehezedik majd az európaiakra, hogy állást foglaljanak” – mondta Ricardo Borges de Castro, az Európai Politikai Központ, Európa a világban programjának vezetője.
“A valóság az, hogy ha a világot egyre inkább két pólus – az USA és Kína – fogja uralni, akkor Európa mindaddig pártot kell válasszon, amíg Európa biztonsága és védelme az USA-tól függ.”
Oroszország eközben várhatóan néhány héten belül, amikor a legdurvább téli időszak véget ér, hatalmas offenzívákat indít ukrán tisztviselők szerint. “Washington egy ideig még Pekinggel lesz elfoglalva” – mondta egy magas rangú uniós diplomata vasárnap. “Ez nem jó hír az EU számára, mert továbbra is Oroszország a fő probléma”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/05/putyin-nem-fogom-megolni-zelenszkijt/” ][/hm_embed]
Source: Politico
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború