A Foreign Policy hasábjain jelent meg nemrég egy hosszabb összefoglaló azzal kapcsolatban, hogy miért lelkesedik néhány afrikai ország (főként annak vezetői) az orosz elnök és Oroszország iránt, miközben mások határozottan Ukrajna mellett állnak ki. Kétségtelenül sokat számít a szovjet múlt, a gyarmattartók elleni harchoz érkező segítség a kommunista szuperhatalomtól és a Moszkvában és más szovjet egyetemeken tanult elit. Az oroszok pedig örömmel használják ki a lehetőséget, hogy minél nagyobb teret nyerjenek a rohamos fejlődésnek induló kontinensen, néhány helyen pedig már katonailag is megvetették a lábukat.
Putyin külügyminisztere afrikai körúton már megint
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter 2022-ben indult első afrikai körútjára, amelynek során ellátogatott Szfázivöldre, Botswanába, Angolába és Dél-Afrikába. Most ismét úton van, jelenleg Maliban tárgyal, de megy majd Tunéziába, Mauritániába, Algériába és Marokkóba is, írja a Foreign Policy.
Az, hogy miért várja szeretettel jópár afrikai ország meglehetősen egyszerű történelmi és politikai okokra vezethető vissza. Oroszország (illetve a Szovjetunió korábban) előszeretettel tetszelgett a dekolonizáló nagyhatalom szerepében. Míg a nyugati nagyhatalmak alávetésben, kizsákmányolásban tartották az afrikaiakat, a szovjetek egyenrangú felekként kezelték őket és segítették függetlenedésért folytatott küzdelmükben.
Ezt nem feledték el a legtöbb helyen, bár akkor, amikor a gyarmatosítás miatt ostorozta a dél-afrikai orosz diplomáciai képviselet a Nyugatot, bőven akadtak kommentelők, akik emlékeztettek: Oroszország hasonlóan gyarmatosította Ázsia és Kelet-Európa hatalmas térségeit, most pedig hódító háborút folytat Ukrajna ellen. Csakúgy, mint ahogyan tették azt korábban a britek, a franciák vagy az amerikaiak.
A guerra de desinformação de Putin na Áfricahttps://t.co/4q0m3KX8ES pic.twitter.com/xTFi3JL1zC
— BBC News Brasil (@bbcbrasil) February 6, 2023
Oroszok = felszabadítók
Az oroszok ugyanakkor ezt azzal hárítják, hogy ők csupán a nemzetek felszabadításáért küzdenek. Narratívájuknak Ukrajnába is ez a lényege, miszerint az elnyomott népet akarják felszabadítani ott is, csakúgy, mint ahogyan Afrikában tették. E gondolat terjesztéséért pedig áldozni is hajlandóak a kontinensen, akár a helyi médiában megjelentetett cikkeken, akár a saját maguk által éppen az ukrajnai támadás idején létrehozott Russosphère névre hallgató közösségi hálózattal. Utóbbinak már most több tízezer felhasználója van, akik előszeretettel szidják a franciákat és dicsérik a több afrikai országban is harcoló Wagner orosz magánhadsereget. Dél-Afrika pedig rövidesen közös hadgyakorlatot is tart az oroszokkal.
Az ugandai elnök alábbi mondata jól kifejezi, hogy mit gondol nagyon sok afrikai az oroszokról és a nyugatról: “Ezek az emberek mellettünk álltak 100 évig. Hogyan fordulhatnánk automatikusan ellenük?” Ráadásul az elitek egy része a hidegháborúban vagy azután, de orosz egyetemeken tanult, a kulturális, nyelvi, informális és egyéb kapcsolatok tehát nagyon is élőek a számukra Oroszországgal. Sőt, az oroszok világossá tették számukra már korábban, hogy a nyugatiakkal szemben ők nem fognak beleszólni ezen államok belpolitikájába ideológiai alapon (más kérdés, ha az orosz érdekek védelméről van szó, ld. a Közép-afrikai Köztársaság esetét, ahol bizony sokan panaszkodnak, hogy tk. megszállták az oroszok az országot).
Harc a muszlim fanatikusok ellen
Az orosz külügyér egyébként kedden érkezett Mailba, az Euronews beszámolója szerint. A helyi junta vezetői az iszlamisták elleni harcban kérték az oroszok segítségét, miután kirakták a franciákat. Már kaptak repülőket és helikoptereket, és párszáz orosz katona is érkezett erősítésként. Ők a nyugatiak szerint a Wagner tagjai, akiket brutális taktikájukról és emberi jogsértéseikről már ismernek Afrikában. A portál szerint Lavrov Mauritániába, majd Szudánba utazik ezután.
- Olvass tovább nálunk: Verseny Afrikáért: Visszatérnek a gyarmati idők?
Lavrov és a Mali elnök találkozása:
“Nous allons aider l’armée Malienne à avoir les même performances que l’armée Russe dans la collecte de machines à laver”
-Sergueï Lavrov#Mali #Lavrov pic.twitter.com/SH5LW55nex
— Spoutenik en Français (@sptnikFR) February 8, 2023
Ki is tüntette az orosz külügyminisztert:
Mali-Russie: Le ministre Sergueï Lavrov élevé au grade de Commandeur de l’ordre national du Mali.https://t.co/5TBUJC6bjg pic.twitter.com/jJJ4vT82dt
— aBamako (@aBamako) February 8, 2023
A Foreign Policy szerint Ukrajna is próbálkozik a kontinensen. Kijev elsősorban Kenya, Szenegál, Elefántcsontpart és Ghána viszonylatában áll jól diplomáciailag. Ők nem a múltra apellálnak elsősorban, hanem a jelen függetlenségi küzdelmére és arra a majdnem 20 ezer afrikai hallgatóra, akik az orosz támadás előtt ukrán egyetemeken tanultak. Ezt azonban beárnyékolja, hogy az ukrán határőrök sokszor pont velük viselkedtek megengedhetetlenül.
Source: Foreign Policy, Euronews
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon