• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Helló Magyar Helló Magyar · 2023.02.14.
· Külföld

Interjú Dr. Elhusseini palesztin nagykövettel Izraelről, a magyar-palesztin kapcsolatokról, a Szent Földről és sok másról

Őexcellenciájával, Dr. Fadi Elhusseinivel, Palesztina budapesti nagykövetével készített interjút a Daily News Hungary angol nyelvű magyar hírportál. Az interjú során a nagykövet úr beszélt Izraelről, a magyar-palesztin együttműködésről, a turizmusról, a kultúráról és sok más érdekességről: 

Daily News Hungary: Palesztina melyik részén született? És mi volt a legemlékezetesebb élménye, amit gyerekként a palesztin-izraeli konfliktussal kapcsolatban szerzett?

Őexcellenciája Dr. Fadi Elhusseini nagykövet: Gáza városában születtem. Egy teljesen megszállt városban nőttem fel, és láttam, ahogy a megszálló katonák körbejárják a várost; képesek bárkit megfélemlíteni, letartóztatni vagy zaklatni, mert egyszerűen csak – náluk vannak a fegyverek. A legemlékezetesebb élményem az volt, amikor Egyiptomba utaztam (a rafahi átkelőn keresztül). A megszállók az embereket ellenőrizik amikor elhagyja Palesztinát, vagy visszatér oda. Minden alkalommal, amikor láttam, hogy a katonák ellenőrzik az útlevelet és az iratokat, személyes kérdéseket tettek fel, hogy kényelmetlenül érzed magad, sőt bármelyik pillanatban letartóztathatnak, felejthetetlen élmény volt. A diszkrimináció ízig-vérig megtapasztalása; amikor azt látod, hogy mások – nem palesztinok – átmehetnek, áthajthatnak vagy sétálhatnak, míg te nem, mert egyszerűen azért, mert palesztin vagy, szintén emlékezetes élmény.

Daily News Hungary (DNH): És hogyan lett önből diplomata? Kihívás lehetett egy ilyen konfliktusokkal teli helyen felnőni és minőségi oktatásban részesülni.

Elhusseini nagykövet: Kihívások mindig vannak, amikor az ember megszállás alatt van. Én azonban megpróbáltam szembenézni ezekkel a kihívásokkal, és felvértezni magam oktatással és tudással, hogy jobban szolgálhassam az ügyet. Közgazdaságtanból és politikatudományból diplomáztam Egyiptomban. Olaszországban szereztem MA diplomát nemzetközi kereskedelmi törvények és politikák témakörben, Angliában pedig nemzetközi kapcsolatokból és történelemből doktoráltam, nem is beszélve a releváns területeken tartott számos továbbképzésről. Mivel hittem abban, hogy Palesztinát a diplomácia területén fogom szolgálni, 1998-ban csatlakoztam az akkori Tervezési és Nemzetközi Együttműködési Minisztériumhoz, amely külügyminisztériumként működött. Különböző osztályokon dolgozva, és Palesztinát szolgálva különböző nagykövetségeken, diplomáciai karrierem fejlődött, és szerencsés vagyok, hogy itt, Magyarországon szolgálhatom Palesztinát.

Dr Fadi Elhusseini magyarországi palesztin nagykövet

Dr Fadi Elhusseini magyarországi palesztin nagykövet. Forrás: Palesztin Nagykövetség, Budapest

DNH: Ön jól ismeri az ottani viszonyokat. Az emberek, akár palesztinok, akár izraeliek, nem fáradtak bele az évtizedes háborúskodásba?

Elhusseini nagykövet: Nem hiszem, hogy bármelyik ember a földön ilyen körülmények között szeretne élni. A palesztinok olyanok, mint a világ bármely más népe; békében szeretnének élni, élvezni a családjukat, ünnepelni, énekelni, utazni és megtapasztalni a szabadságot. Néha azonban a dolgokat ránk kényszerítik, és a lehetőségeink nagyon korlátozottá válnak. A megszállás alatt élni nem volt opció… a szabadság keresése végül is szintén nem opció.

DNH: Ön szerint mi lenne a három legfontosabb pontja a két ország közötti lehetséges megállapodásnak, amely sokkal nyugodtabb légkört eredményezne?

Elhusseini nagykövet: Nos, a kérdésed annyira a lényegre tapintott. Egy pontot említenék meg, ami a varázslatos recept, hogy ne csak a légkör megnyugvását eredményezze, hanem az egész konfliktus megoldását is: AZ ILLEGÁLIS MEGSZÁLLÁS MEGSZÜNTETÉSE. Abban a pillanatban, amikor Izrael felismeri, hogy a megszállás megszüntetése a kulcselem az egész egyenletben, nemcsak Palesztina, hanem az egész régió jobb jövő elé néz. A stabilitás és a jólét lehetőségei senkit sem fognak kizárni. A többi csak részletkérdés és következmény.

Dr Fadi Elhusseini magyarországi palesztin nagykövet

Dr Fadi Elhusseini magyarországi palesztin nagykövet. Forrás: Palesztin Nagykövetség, Budapest

DNH: Nagyon jól tudjuk, hogy a magyar és az izraeli kormány nagyon közel áll egymáshoz. Mi a helyzet a Magyarország és Palesztina közötti politikai és üzleti kapcsolatokkal?

Elhusseini nagykövet: A politikát illetően a kapcsolatok mindig is jók voltak és lesznek, de nézetkülönbségek és értékítéletek előfordulhatnak. Palesztina és Magyarország mindig is jó viszonyban volt egymással. Palesztina 1975-ben nyitott irodát Budapesten, amely 1982-ben diplomáciai státuszt kapott. 1988-ban Magyarország az elsők között ismerte el Palesztinát, és az iroda teljes jogú nagykövetséggé vált. A két nemzetnek sok közös értéke, hasonló tapasztalata és nézete van rengeteg kérdésben, különösen a megszállással, a lakossággal és az expatriáltakkal (menekültekkel), a családdal és még a nemzeti szuverenitás semmissé tételére irányuló kísérletekkel kapcsolatban, bizonyos oktatási feltételek előírásával. Ez a háttér magyarázza a palesztinok megdöbbenését bizonyos nyilatkozatok és álláspontok miatt, amelyek mögött nem állnak sem közös értékek és közös háttér, sem a nemzetközi jog és az ENSZ határozatai.

Ami az üzleti kapcsolatokat illeti, a kereskedelem és a befektetések számai szerények a gazdag történelmünkhöz és kapcsolatainkhoz képest. Azonban lelkesen dolgozunk azon, hogy megváltoztassuk ezt a nem kielégítő állapotot, és hamarosan az új számok hangosabbak lesznek minden szónál.

DNH: Tudna néhány példát említeni a kulturális együttműködésükből?

Elhusseini nagykövet: Palesztina nagykövetségén úgy gondoljuk, hogy a kultúra egyetemes nyelv. Úgy gondoljuk, hogy kultúránk és történelmünk megismertetése a magyarokkal kötelességünk, a magyar kultúra megismertetése a palesztinokkal pedig kötelező tanulság. Szorosan együttműködünk Magyarország palesztinai képviseletével a két ország közötti kulturális együttműködés fejlesztése érdekében, akár megállapodások, akár kulturális rendezvények révén. Magyarországon az elmúlt két évben számos kulturális rendezvényen vettünk részt és szerveztünk. A közösségi médiaplatformokat is használjuk kultúránk, történelmünk, hagyományaink és sok minden más bemutatására. Az elkövetkező időszakban számos olyan eseményt tervezünk, amelyek célja a kultúránk bemutatása lesz, és hirdetéseket teszünk közzé, hogy mindenki eljöhessen és élvezhesse a palesztin kultúrát. Emellett Palesztina oktatási ösztöndíjakat (Stipendium hungaricum) élvez, és minden évben vannak palesztin diákjaink, akik vagy magyar egyetemekre járnak, vagy akár diplomát szereznek. Örülünk, hogy minden Palesztinába visszatérő diák magával viszi a magyarországi emlékeket és élményeket. Cserébe Palesztina ösztöndíjakat kínál Magyarországnak, és mindig bátorítjuk a magyarokat, hogy csatlakozzanak. Így építünk még több hidat népeink között.

DNH: Palesztina számos bibliai helyszínnel rendelkezik. Felsorolná nekünk a legnevezetesebbeket?

Elhusseini nagykövet: Egész Palesztina bibliai helyszín, hiszen ez a szent föld… ez Jézus szülőhelye, és itt élt, járt és prédikált Jézus. A fákon, hegyeken, útvonalakon és helyeken kívül, ahol Jézus élt, vagy ahol Jézus járt, azt mondanám, hogy a Születés temploma Betlehemben (ahol Jézus született), a Szent Sír templom Jeruzsálem óvárosában (két, a kereszténység által szentnek tartott helyet tartalmaz: Jézus keresztre feszítésének helyét és Jézus üres sírját, ahol eltemették és feltámadt), valamint a Kísértés hegyét Jerikó városában (a keresztény hagyomány szerint ez Jézus megkísértésének helyszíne).

DNH: Milyen más turisztikai célpontokat javasolna még a magyar turistáknak?

Elhusseini nagykövet: Ajánlanám a jeruzsálemi Al-Aksza mecset meglátogatását, amely a muszlimok számára a harmadik legfontosabb helyszín, ahová Mohamed Próféta (béke legyen vele) az éjszakai útja végén, vagyis az Iszra végén a Makkai szent mecsetből érkezett. Jeruzsálem, Betlehem és Jerikó mellett látogasson el Ramallahba, a vibráló városba, ahol a történelem átöleli a modernitást, ahol modern bevásárlóközpontokat és régi városi piacokat láthat, ahol a turista a modern éjszakai élet mellett klasszikus zenét és zenekart élvezhet, reggel pedig múzeumokat és kiállításokat látogathat. Vannak más városok is, ahol a turisták ősi helyeket és üzleti központokat találnak, mint Hebron, Nablusz, Gáza és Dzsenin.

Dr Fadi Elhusseini magyarországi palesztin nagykövet

Dr Fadi Elhusseini magyarországi palesztin nagykövet. Forrás: Palesztin Nagykövetség, Budapest

DNH: Palesztinában nincs nemzetközi repülőtér. Hogyan juthatunk el oda Budapestről?

Elhusseini nagykövet: A legjobb út Jordánián keresztül vezet. Jordániába gyakoriak a járatok, és a repülőtér egy órányira van a határtól. Ha a turista ezt az utat választja, akkor Palesztinába lépve garantáltan megérinti a Föld legalacsonyabb pontját és meglátja a Kísértés hegyét Jerikóban.

DNH: Palesztina és Magyarország viszonylag messze van egymástól. Gondolja, hogy a palesztinok tudnak néhány apróságot Magyarországról?

Elhusseini nagykövet: Van némi ismeret, de nem eléggé. Úgy gondolom, hogy sok munkára van szükség ahhoz, hogy hidakat építsünk, és hogy a palesztinok többet tudjanak Magyarországról, annak történelméről, kultúrájáról és ínyencségeiről. Így a turizmust kell fellendíteni, és ezzel párhuzamosan a csereprogramokat, ösztöndíjakat, intézménylátogatásokat, kulturális tevékenységeket és filmeket kell erősíteni, és ezen dolgozunk.

DNH: Hogyan jellemezné a magyarországi palesztin közösséget?

Elhusseini nagykövet: A palesztin közösség meglehetősen kicsi, néhány száz fő, emellett több száz diák van. Vannak palesztin üzletembereink, mérnökeink, orvosaink és mások, akik különböző szakmákban dolgoznak. Biztosíthatom Önöket, hogy annak ellenére, hogy a palesztin közösség – más közösségekhez képest – nem nagy létszámú, a magyar társadalom élénk és aktív része. Sokukat a magyar kormány is kitüntette rendkívüli hozzájárulásukért, másokat pedig a legbefolyásosabb magyarországi személyiségek közé soroltak.

DNH: Mi az a három dolog, ami a legjobban fog hiányozni Magyarországról, ha a kiküldetése véget ér?

Elhusseini nagykövet: Már most nehéz szívvel gondolok arra, ha távol leszek Magyarországtól. Azonban azt mondanám, hogy az emberek és a melegségük az első, ami hiányozni fog. A Duna-parti séták nyugalma a másik dolog, ami szintén hiányozni fog. A város szépsége, a gazdag történelem esszenciája, amely minden várból, katedrálisból vagy épületből árad, biztosan hiányolni fogom.

 

[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/03/interju-norvegia-magyarorszagi-nagykovete-az-osloi-magyar-gasztronomiarol-a-norveg-koolaj-alaprol-es-sok-minden-masrol/” ][/hm_embed]

 

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
diplomácia interjú Izrael Magyarország Palesztina
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • A Naprendszer peremén bukkant kozmikus tűzfalra a NASA

  • Városszéli mocsárból lett Budapest legkedveltebb parkja

  • Eladásra kínálják a Kékestető ikonikus antennatornyát

  • Mitől rémültek meg a régészek egy 20 000 éves barlangrajz láttán?

  • A térképészet legnagyobb bakijai — a történelem legfurcsább a térképei

  • Hogyan védenek meg a „nukleáris legyek” a húsevő parazitáktól

Kapcsolódó cikkek

Kumusan Platoa 39-es szoba
2025.06.15.

39-es szoba: Észak-Korea titkos pénzügyi birodalma


Olvasson tovább
NATO főtitkár, háború, rakétavédelem
2025.06.13.

A NATO főtitkára 400%-os rakétavédelmi fejlesztést sürget


Olvasson tovább
Oroszország egymillió veszteség
2025.06.12.

Meghaladták az egymillió főt az orosz veszteségek az ukrán háborúban


Olvasson tovább
Egyiptom Kairó új főváros
2025.06.12.

Így néz ki most Egyiptom új fővárosa


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
<b>A Naprendszer peremén bukkant kozmikus tűzfalra a NASA</b>

A Naprendszer peremén bukkant kozmikus tűzfalra a NASA

Tovább olvasok
Városszéli mocsárból lett Budapest legkedveltebb parkja

Városszéli mocsárból lett Budapest legkedveltebb parkja

Tovább olvasok
Eladásra kínálják a Kékestető ikonikus antennatornyát

Eladásra kínálják a Kékestető ikonikus antennatornyát

Tovább olvasok
Mitől rémültek meg a régészek egy 20 000 éves barlangrajz láttán?

Mitől rémültek meg a régészek egy 20 000 éves barlangrajz láttán?

Tovább olvasok
A térképészet legnagyobb bakijai — a történelem legfurcsább a térképei

A térképészet legnagyobb bakijai — a történelem legfurcsább a térképei

Tovább olvasok
Hogyan védenek meg a „nukleáris legyek” a húsevő parazitáktól

Hogyan védenek meg a „nukleáris legyek” a húsevő parazitáktól

Tovább olvasok
A „Végítélet” Magtár: Remény a jövő élelmezésére

A „Végítélet” Magtár: Remény a jövő élelmezésére

Tovább olvasok
39-es szoba: Észak-Korea titkos pénzügyi birodalma

39-es szoba: Észak-Korea titkos pénzügyi birodalma

Tovább olvasok
Göbekli Tepe: Az emberiség első temploma?

Göbekli Tepe: Az emberiség első temploma?

Tovább olvasok
A kvantumóra, ami az univerzum születésétől máig sem tévedne egy másodpercet sem

A kvantumóra, ami az univerzum születésétől máig sem tévedne egy másodpercet sem

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4