Biden a NATO-ban akarja látni Ukrajnát, Putyin szerint nem az ukránok az ellenség
Mivel pénteken lesz az orosz invázió első évfordulója, a keddi nap a beszédek jegyében telt. Biden és Putyin egyaránt reflektáltak a konfliktusra, és megpróbálták meghatározni a globális biztonság napirendjét.
Biden elnök szerint Oroszország agressziója nemcsak a világot, hanem a nemzetközi békét is fenyegeti, idézi az Euronews. “Amikor Oroszország megkezdte az offenzívát, nem csak Ukrajnát tették próbára. Az egész világ egy próbatétel előtt áll” – mondta Biden a varsói királyi vár tövében tartott beszédében.
“Európa is próbára van téve. Amerika is próbára van téve. A NATO-t is próbára teszik. Minden demokrácia próbára van téve”.
Vlagyimir Putyin moszkvai beszédében a nemzet állapotáról megismételte a sérelmek listáját, amelyet gyakran felhozott a széles körben elítélt katonai hadjárat indoklásaként, miközben katonai engedékenységre esküdött.
“Nem az ukrán nép ellen harcolunk. Az ukrán nép a kijevi rezsim és nyugati urainak túszává vált, akik gyakorlatilag megszállták az országot.”
Biden elnök varsói beszéde egy nappal a Kijevben tett meglepetésszerű látogatása után hangzott el, és a lengyel fővárosban töltött időt arra használta fel, hogy erősítse a vendéglátóival való kapcsolatokat. A Fehér Ház az elmúlt évben több keleti országot, köztük Litvániát, Lengyelországot és Romániát dicsérte, amiért fokozták az Ukrajnát fegyverekkel és gazdasági segélyekkel támogató, valamint menekülteket befogadó erőfeszítéseiket. Biden különös figyelmet fordított Lengyelország erőfeszítéseire. Az ország mintegy 1,5 millió ukrán menekültet fogadott be.
“Az igazság az, hogy az Egyesült Államoknak ugyanúgy szüksége van Lengyelországra és a NATO-ra, mint ahogy a NATO-nak szüksége van az Egyesült Államokra” – mondta az amerikai elnök a Dudával folytatott szerdai megbeszéléseken. Joe Biden Varsóban találkozott Maia Sandu moldovai elnökkel is, aki a múlt héten azt állította, hogy Moszkva áll az országa kormányának megdöntésére irányuló, külső szabotőrökkel végrehajtott összeesküvés mögött.
Elkerülték egymást beszédeikben
Az Ukrajna és Románia között fekvő kelet-európai országnak történelmi kapcsolatai vannak Oroszországgal. Viszont csatlakozni akar a 27 tagú Európai Unióhoz. Biden felszólalásában támogatta Moldova csatlakozási kérelmét.
“Büszkén állok önök és Moldova szabadságszerető népe mellett” – mondta Biden Sanduról és országáról keddi beszédében.
Szerdai távozása előtt Biden megbeszéléseket folytat a bukaresti kilencesek vezetőivel, a NATO-szövetség legkeletibb részein található nemzetek csoportjával, amelyek Vlagyimir Putyin orosz elnök 2014-es, Ukrajnához csatolt Krím elcsatolására válaszul jöttek össze. Biden elnök beszéde nem tartalmazott közvetlen választ Vlagyimir Putyin bejelentésére, miszerint Oroszország felfüggeszti Moszkva részvételét az Egyesült Államokkal kötött utolsó fennmaradt nukleáris fegyverzetellenőrzési paktumban.
Putyin azonban hangsúlyozta, hogy Oroszország egyelőre nem lép ki a paktumból. Órákkal a beszéde után pedig a külügyminisztérium közölte, hogy Moszkva tiszteletben tartja a szerződés atomfegyverekre vonatkozó felső határát. Azt is közölte, hogy Oroszország az Egyesült Államokkal kötött korábbi megállapodások értelmében továbbra is információt cserél a ballisztikus rakéták tesztkilövéseiről.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/21/putyin-hatalma-gyenguloben-egymas-torkanak-esnek-a-legnagyobb-orosz-hadurak/” ][/hm_embed]
Source: Euronews
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon