Ausztrália és az Egyesült Államok között egyre mélyül a szövetség, ahogy Kína fenyegetése egyre növekszik a régióban. Ausztrália kénytelen egyre több figyelmet fordítani az északi területeinek védelmére. Az átalakuló világrendben Ausztrália rendkívül fontos szerepet kap Kína növekvő befolyásának megállításában.
Ausztráliának muszáj hosszabb távú terveket szőni, ha biztonságban akar lenni Kínától. Nem véletlen, hogy már 2021-ben megalapították az AUKUS szövetségi rendszert. Ez a hármas paktum az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Ausztrália között fűzi szorosabbra a viszonyt, illetve egyéb regionális partnerekkel. Azonban ahhoz, hogy Ausztrália biztonságban tudhassa magát, nem elég az ország határain kívül gondolkodni.
Az Északi terület
A TheDiplomat szerint az egyik ilyen hely, amelybe érdemes még többet fektetni az az Északi terület. Az Északi terület már most is rengeteg befektetést kap az államtól és jelentős az amerikai hadsereg jelenléte is. Az elmúlt 11 évben az amerikai haditengerészet folyamatosan rotációban tartja a csapatait itt. Tavaly 2200 katona még az ausztrál hadsereggel közösen is gyakorlatozott. Ez volt az első alkalom, hogy a két ország haditengerészete együtt gyakorlatozott.
Az Északi terület stratégiailag rendkívül fontos. Éppen ezért az Egyesült Államok és Ausztrália közösen beruház 1,52 milliárd dollárt infrastruktúrába és a katonai felszerelés fejlesztésébe. Darwinban ez például 11 sugárhajtómű üzemanyag tárolót jelent. Ráadásul az AUKUS keretein belül még hatodik generációs B-21-es bombázók is érkezhetnek a következő rotációval.
Az Északi terület még a Quad katonai együttműködési program számára is fontos lehet a jövőben. Ugyanis az Ausztrália—Egyesült Államok—Japán—India együttműködésben fontos keresztút lehet.
Az Egyesült Államokkal való szövetkezési jó elrettentő lehet bármilyen regionális ellenféllel szemben. Északról könnyen elérhetők Ausztrália délkelet-ázsiai partnerei is mint Indonézia, Malajzia, Szingapúr vagy Pápua Új-Guinea. Vagyis a fejlesztések további rendkívül fontosak a regionális kooperáció növelésében, hogy megerősíthessék a gazdasági és diplomáciai kapcsolatokat.
Gondok
A környezetvédelmi aggodalmak egyből felütötték a fejüket, hiszen bármilyen katonai létesítmény terjeszkedése negatív hatással van a környezetre. A természetes élőhelyek méretének csökkenése, a vízszennyezés vagy talajerózió mind fontos és figyelembe kell venni.
Azonban a Top End régióban élőknek régre nyúlik vissza a kapcsolata a különböző katonai egységekkel. Emiatt a külső erők hosszas jelenléte nem fogja nyugtalanítani a helyieket. Viszont Canberrának még mindig ki kell találnia egy olyan narratívát, amely meg tudja indokolni, hogy hogyan teszik ezek a beruházások biztonságosabbá Ausztráliát. De egyértelmű, hogy a mai kihívásokkal teli nemzetközi légkörben a jövőre is gondolni kell és muszáj Ausztrália haderejét fejleszteni.
Egyértelmű, hogy a védelmi stratégia alapját az Egyesült Államokkal kötött szövetség képzi. A legfőbb ellenfél pedig jelenleg és valószínűleg a jövőben is Kína.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/03/kiderult-putyin-mesterterve-ez-varhato-a-kovetkezo-3-honapban/” ][/hm_embed]
Source: TheDiplomat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat