Ezek a világ legbiztonságosabb országai, Magyarország is előkelő helyen végzett
A “Global Peace Index” (GPI) minden évben bemutatja a világ legbiztonságosabb országait. És hogy Magyarország hol áll e téren? Nos, büszkék lehetünk kis hazánkra.
Az Institute for Economics and Peace által készített rangsorához számos tényezőt kellett elemeznie a szakértőknek. Összesen 163 országot rangsorolnak 23 különböző mutató alapján, amelyek azt mérik, hogy az adott országban mennyire nincs erőszak, illetve mennyire félnek az állampolgárok az erőszaktól. E mutatók közé tartozik a belső és külső erőszakos konfliktusok száma és időtartama, a politikai instabilitás szintje, a terrorcselekmények lehetősége, az emberölések száma, az erőszakos bűncselekmények szintje, a katonai kiadások aránya a bruttó hazai termékhez viszonyítva, valamint a kézi- és könnyűfegyverekhez való könnyű hozzáférés. A mutatók együttesen három nagy területen mérik egy ország “békeállapotát”: folyamatban lévő nemzetközi konfliktus, társadalmi biztonság és védelem, valamint militarizáció.
Nem meglepő, hogy a világ legbiztonságosabb országai sok hasonlóságot mutatnak, például magas szintű gazdagsággal, társadalmi jóléttel és oktatással rendelkeznek. Ezek az országok arról is ismertek, hogy hatékony büntető igazságszolgáltatási rendszerrel és olyan kormányokkal rendelkeznek, amelyek “egészséges kapcsolatokat ápolnak polgáraikkal”.
Kevésbé biztonságos a világ?
A 2022-es GPI-jelentés szerint az elmúlt 14 évben a világ kevésbé lett biztonságos, az egyes országok átlagosan 3,2%-kal rontottak. A globális béke például a 2021-es és a 2022-es GPI-jelentés között összességében 0,3%-kal csökkent. Míg a biztonság 90 országban ténylegesen javult, addig 71 országban csökkent (és két országban változatlan maradt).
A 2022-es jelentés azt is megállapította, hogy a romlás általában gyorsabban következik be, mint a javulás, és rámutatott, hogy a legnagyobb romlás a konfliktusok sújtotta országokban következett be, így például Oroszországban, Ukrajnában, Guineában, Burkina Fasóban és Haitin.
Európa továbbra is a világ legbékésebb régiója maradt, és ezt a pozíciót mind a 16 év alatt, amióta a globális békeindex létezik, megtartotta.
TOP 10
Az adatok szerint ebben a rangsorban Izland áll az első helyen, mint a Föld legbiztonságosabb helye. Ez a skandináv nemzet 2008 óta tartja ezt a pozíciót. Ez főként a nemzetközi konfliktusok hiányának, az alacsonyabb bebörtönzési aránynak és a kisebb katonai kiadásoknak köszönhető.
A lista 2. helyezettje Új-Zéland, ahol szintén nagyon alacsony a bűnözési ráta, az erőszakos bűncselekmények pedig különösen ritkák. “Az új-zélandiak általában nyitott gondolkodásúak, és az országnak vannak olyan törvényei, amelyek megakadályozzák, hogy bárki szólás- vagy véleménynyilvánítási szabadságát megsértsék” – folytatja a World Population Review. Kiemelték az elemzők, Izlandhoz hasonlóan Új-Zélandon sem viselnek a rendőrök lőfegyvereket.
Írország 2022-ben a Globális Békeindex 11. helyéről a 3. helyre került, és nem hiába. A bűnözés meglehetősen alacsony néhány városrészen kívül (és mint minden országban, a turisták által sűrűn látogatott területeken óvakodni kell a zsebtolvajoktól és a csalóktól), és a kulturális erőszak vagy a terrorizmus veszélye is csekély.
A negyedik helyen Dánia végzett, majd nyugati szomszédunk Ausztria következik, sőt a hatodik Portugália után újabb nyugati szomszédunk, Szlovénia is helyet kapott a legjobbak között. Nyolcadik helyre szintén Közép-Európán lévő Csehországfutott be, majd Szingapúr és Japán zárja a TOP10-et.
Magyarország
Hazánk sem szégyenkezhet, mivel bár a régióból megelőzött minket három ország, így is az előkelő 13. helyet foglaljuk el a rangsorban. A múlt évi 19. helyhez képest ráadásul hat helyet javítottunk, ami igencsak dicséretes.
- ez is érdekelhet: Tudtad, hogy villamos nagyhatalom Budapest?
Legveszélyesebb országok, nagy vesztesek
A világ legkevésbé biztonságos országa Afganisztán, de Jemen és Szíria is ott van a szégyenlista tetején.
Oroszország, mint az ukrajnai háborúban tízezrek halálért felelős országaként egyébként sem lenne kiemelkedően jó helyen, hiszen a Putyin-rendszer igazságszolgáltatása teljesen átláthatatlan, és ha a hatalom számára politikai vagy gazdasági megfontolásból nem kívánatossá válik valaki, akkor pár év szibériai börtön lesz a “jutalma”, vagy éppen utána mennek külföldre is, hogy elhallgattassák.
A háborúba sodort Ukrajnában civilek is célpontjai lehetnek az orosz haderőnek, és semmiféle anyagi biztonság nem létezik a háborús területeken, 153. helyen végzett.
Izrael és Palesztina egymást gyengítve 133. és 134. helyen végzett, de a ma már a világ legnépesebb országaként számontartott India is csupán a 135.
Az Egyesült Államok a 129. helyen áll a 2022-es globális békerangsorban. Az USA 2016 óta minden évben rontott a helyezésén, amit általában az élettel való elégedettség csökkenésének, a növekvő politikai megosztottságnak és a növekvő vagyoni különbségeknek tulajdonítanak. Hatalmas a kontraszt Észak-Amerikában, a szomszédos Kanada éppen hazánkat megelőzve a 12. helyet birtokolja.
A teljes Békeindex lista itt található.
- ez is érdekes lehet: Hoppá! Budapest a világ legalulértékeltebb turisztikai célpontja
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban