Nemzetközi Valutaalap: a háborúnak pusztító következményei lesznek az orosz gazdaságra nézve
A Nemzetközi Valutaalap éles bírálatokat kapott amiatt, hogy előrejelzésük szerint Oroszországban a nyugati szankciók miatt növekvő nyomás ellenére idén erősebb lesz a gazdasági növekedés, mint az Egyesült Királyságban vagy Németországban.
Kristalina Georgieva, az IMF ügyvezető igazgatója azonban a CNN-nek nyilatkozva azt mondta, hogy Oroszország 2023 utáni gazdasági kilátásai “meglehetősen lesújtóak”. “Ha középtávú előrejelzéseinket vesszük, akkor ezek szerint Oroszország gazdasága legalább 7%-kal zsugorodik” – mondta Georgieva a szerdán sugárzott interjúban.
Az IMF januári előrejelzése szerint Oroszország gazdasága idén 0,3%-kal, jövőre pedig 2,1%-kal bővül. Ez sokkal optimistább volt, mint a Világbank és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet legutóbbi előrejelzései. Ezen csoportok közgazdászai 2023-ra 3,3%-os, illetve 5,6%-os zsugorodással számoltak.
Bedőltek az orosz propagandának
Még Oroszország saját központi bankja is, amely hétfőn további hat hónappal meghosszabbította a rendkívüli tőkekontrollt, azt közölte, hogy a bruttó hazai termék 1%-kal csökkenhet idén. Jeffrey Sonnenfeld, a Yale menedzsmentprofesszora a Fortune magazinban hétfőn azt írta, hogy az IMF “nem volt tudatában annak”, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök propagandáját ismételgette.
“Oroszország naivan visszhangozza Putyin saját kitalált GDP-előrejelzéseit. Valójában kanonizálja és legitimálja ezeket a gazdasági mítoszokat, amelyeknek nincs bizonyítéka” – mondta Sonnenfeld és két kollégája, Stephen Roach és Steven Tian. Sonnenfeld listát vezetett azokról a nyugati vállalatokról, amelyek az ukrajnai invázió óta egy évvel ezelőtt visszafogták tevékenységüket Oroszországban. Emellett felszólította a cégeket, hogy hagyják el az országot.
Georgieva a CNN-nek elmondta, hogy Oroszország gazdasága idővel szenvedni fog, mivel a munkavállalók kivándorolnak, a technológiához való hozzáférés megszűnik, és a hatalmas energiaipart sújtó szankciók is áldozatul esnek.
“Idén Oroszországnak sikerült az Európai Unió piacain kívülre irányítania olajeladásainak egy részét.” Ezzel Sonnenfeld arra utal, hogy Oroszország sikeresen átirányította a nyersolajszállítmányokat Kínába és Indiába. “Ez nem lesz tartós hatással az orosz gazdaságra”.
“Nem látjuk, hogy Oroszország bármilyen módon hasznot húzna abból, amit Ukrajnának és saját magának okozott”.
Miután Európa a közelmúltban importtilalmat rendelt el a tengeri orosz nyersolajra és olajtermékekre, Moszkva pénzügyei a feszültség jeleit mutatják. Hétfőn az orosz kormány 2,58 billió rubel (34 milliárd dollár) költségvetési hiányról számolt be januárra és februárra vonatkozóan. Ezzel szemben a 2022-es év azonos időszakában 415 milliárd (5,5 milliárd dollár) rubeles többletévelt jegyeztek fel. Közölte, hogy az olaj- és gázbevételek 46%-kal csökkentek az előző évhez képest.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/08/ukran-szabotorok-felelosek-az-eszaki-aramlat-felrobbantasaert/” ][/hm_embed]
Source: CNN
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk