UFO-alakú felhők árasztották el a Hawaii-szigeteken épült W. M. Keck Obszervatórium környékét néhány nappal ezelőtt. A jelenségről lélegzetelállító fotók is készültek, relatíve közelről. Mutatjuk az okokat.
Ufószerű képződmények a paradicsomi szigeten
A space.com számolt be arról, hogy március 8-án, Nemzetközi Nőnap alkalmából nagyon furcsa, csészealj alakú felhők jelentek meg a Hawaii-szigeteken található Mauna Kea és Mauna Loa, két alvó vulkáni kúp fölött, az égen. A jelenséget a közeli W. M. Keck csillagvizsgáló munkatársai kapták gyorsan lencsevégre, a fotókat pedig Twitteren tették közzé, írja a space.com.
A különleges alakú felhőkre, amelyek feltűnően hasonlítanak az éppen támadásra készülődő földönkívüli űrhajók hasonló tematikájú filmekben látható alakjára azonban van logikus és tudományos magyarázat, még akkor is, ha ezt néhányan esetleg nem lesznek hajlandók elhinni.
A tudósok szerint ugyanis a fotók nem földönkívüli repülő csészealjakat, hanem úgynevezett lencsefelhőket örökítenek meg. Ezek általában egy domb, vagy hegy lejtőjén jönnek létre, a szélárnyékos oldalon, amikor erős szél fúj. “Ma észrevettünk néhány ufót! Vagy inkább a hasonmásaikat”, írták a Keck Obszervatórium munkatársai, R. Krejci, S. Yeh, A. Surendran és A. Rostopchina a Twitteren közzétett felhőfotók alá:
We spotted some UFOs today!🛸Or rather, their doppelgangers. Check out these stunning photos several Keckies took of flying saucer-shaped lenticular clouds hovering near Maunakea and Mauna Loa. Did you see them too?📸 R. Krejci, S. Yeh, A. Surendran, A. Rostopchina pic.twitter.com/MFk8rPqX62
— W. M. Keck Observatory (@keckobservatory) March 9, 2023
- Ez is érdekelhet: Amerikai újságíró: sok, pilóták által készített UFÓ-felvételt titkolnak
Valójában egyszerű magyarázata van a jelenségnek
A lencse alakú felhők – tudományos nevükön altocumulus standing lenticularus (ACSL) – általában a troposzférában, a Föld légkörének legalsó rétegében képződnek, párhuzamosan a szél iránnyal. Ez a tény pedig nem evilági megjelenést kölcsönöz nekik.
Ezek a felhők meglehetősen gyakoriak a szárazföldi Amerika nyugati felében, a Sziklás-hegység miatt. Ám viszonylag ritkák Hawaii-on az amerikai meteorológiai szolgálat szerint. Ezeket a furcsa kinézetű felhőket sima csészealjszerű formájuk miatt néha összetévesztik ufókkal. Most egyébként a Mauna Loa és Mauna Kea vulkáni kúpok közelében alakultak ki, amelyek magassága meghaladja a 3960 métert. A közvetlen ok pedig az, hogy az erős szél kénytelen volt átáramlani a vulkánok csúcsai fölött és körül. Ez pedig hullámokat hoz létre a légkörben mindkét csúcs mögött, ami ilyen formájúvá alakítja az ott lévő felhőket.
A képeket a csillagvizsgáló munkatársai készítették, köztük Rick Krejci szoftvermérnök; Sherry Yeh, személyzeti csillagász; Avinash Surendran, posztdoktori ösztöndíjas; és Arina Rostopchina megfigyelő asszisztens.
Magyarországon sem ismeretlen a lencsefelhők megjelenése, még akkor sem, ha nekünk nincsenek majd’ 4000 méteres hegycsúcsaink. Például tavaly júliusban is fotóztak ilyeneket, bár ezek kialakulása egy hidegörvény után megmaradt nedvességnek volt köszönhető. És az elkészült fotók sem lettek olyan látványosak, néhányat alább nézhetnek meg:
- Olvass tovább nálunk: Mikor fogynak el?! Nyolc napon belül harmadszor lőnek szét UFO-t az amerikaiak
Source: space.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett